کد خبر : 4714
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۷
1,208 بازدید بازدید

صورت مساله ای به نام ” هیات امناء ” در صندوق ذخیره فرهنگیان! لزوم بازتعریف نقش سایر نهادهای نظارتی ؟

صورت مساله ای به نام ” هیات امناء ” در صندوق ذخیره فرهنگیان! لزوم بازتعریف نقش سایر نهادهای نظارتی ؟

این روزها در رسانه های مکتوب و خصوصاً رسانه های مجازی، خبری های گوناگون درباره اختلاس و سوء مدیریت در صندوق ذخیره فرهنگیان مطرح می شود.

این روزها در رسانه های مکتوب و خصوصاً رسانه های مجازی، خبری های گوناگون درباره اختلاس و سوء مدیریت در صندوق ذخیره فرهنگیان مطرح می شود. جنا ح های مختلف در تلاش برای بهره برداری از هیاهوی ایجاد شده، یکدیگر را به فضاسازی و اتهام زنی متهم می کنند. در این میان برخی از مسؤلان سابق آموزش‌وپرورش و بعضی از نمایندگان مجلس برحسب سلیقه سیاسی خود نوعاً با ژست دلسوزی مطالبی در خصوص اختلاس و سوء استفاده های کلان در صندوق ذخیره فرهنگیان مطرح می کنند که این خود باعث ابهام و نگرانی بیشتر فرهنگیان شده است.

صرف نظر از انگیزه واقعی کسانی که از سر دلسوزی یا مغرضانه خبرهای مربوط به صندوق ذخیره فرهنگیان را نقل می کنند، نگاهی به عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان این واقعیت را آشکار می کند که صندوق ذخیره فرهنگیان از اهداف اصلی خود که افزایش قدرت مالی دوران بازنشستگی فرهنگیان بود، منحرف شده و با بحران جدی مواجه شده است.

عدم شفافیت در مسائل مالی و نبود نظارت کافی کارنامه غیر قابل قبولی از عملکرد صندوق ارائه داده است.

در شرایط فعلی صندوق ذخیره فرهنگیان با مشکلات اساسی رو به روست و برای برون رفت از این وضعیت نیازمند تغییرات و اصلاحات جدی در اساسنامه خود می باشد. مطمئناً ، بسیاری از ابهامات و نابه سامانی های کنونی به عملکرد ضعیف و غیر شفاف هیات امنا، هیات مدیره و مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان بر می گردد.

صندوق ذخیره فرهنگیان هم از لحاظ مدیریتی و هم از لحاظ اقتصادی با مشکلات جدی درگیر است. بخشی از ضعف ها و کاستی های موجود در صندوق ذخیره به عهده هیات امناست. مطابق ماده ۱۲ اساسنامه موسسه، رییس هیئت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان وزیر آموزش‌وپرورش است و انتخاب اعضای هیات مدیره، مدیرعامل و بازرس این صندوق از وظایف و اختیارات هیات امناست. هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان از نظر نظارتی نقش مجمع عمومی را به نیابت از سهام داران دارد.

طبق اساسنامه ، اعضای هیات امنا توسط وزیر آموزش‌وپرورش تعیین می شود که باید ترکیبی از افراد آشنا به مسائل بازرگانی، تجاری و اقتصادی باشد! نگاهی به ترکیب هیات امنا و اعضای هیات مدیره و سوابق تحصیلی و اجرایی آنان خود گویای بخشی از مشکلات و ضعف های موجود در صندوق ذخیره فرهنگیان است.چرایی انتخاب بعضی از اعضای فعلی هیات امنا حکایتی تامل برانگیز دارد.

استدلال مرتضی حاجی وزیر سابق آموزش‌وپرورش برای انتخاب خود و همتایش در نوع خود کم نظیر است. مرتضی حاجی معتقد است از آن جایی که وی و حسین مظفر در بین فرهنگیان وجهه قابل قبولی داشته و به نیازها و خواسته های فرهنگیان آگاهی و اشراف کامل دارند از طرف علی اصغر فانی به عضویت هیات امنا انتخاب شده اند!

هیات امنا می تواند با استفاده از ابزارهای قانونی خود (حسابرسان رسمی و بازرسان) نسبت به نظارت بر مجموعه تحت نظر خود اقدام نموده و بر اساس اطلاعاتی که از حسابرسان رسمی و بازرسان منعکس می‌شود درباره عملکرد موسسه تصمیم بگیرند. بعضی از اعضای انتصابی هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان پس از سکوتی معنا دار، عملکرد مدیر عامل صندوق را در سه سال اخیر مثبت و قابل دفاع می دانند و معتقدند که اختلاسی رخ نداده است!

امروز ، هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان حتی در انجام ابتدایی ترین مسؤلیت خود به عنوان یک نهاد نظارتی ناتوان است و اعضای هیات امنا بهتر است به جای استراتژی فرار به جلو و فرافنکی نسبت به وظیفه نظارتی خود پاسخ گو باشند !

اگر عملکرد صندوق و مدیر عامل آن در سه سال گذشته در حوزه های سودآوری، ایجاد ارزش افزوده و افزایش خدمات به فرهنگیان عضو قابل قبول و مثبت است، چرا اسناد مالی موفقیت ها را جهت روشن شدن اذهان عمومی منتشر نمی کنید تا کارشناسان اقتصادی و منتقدان بی طرف بر درستی ادعاهایتان تاکید کنند و درغگویان و اتهام زنندگان را رسوا گردانند؟!

اگر صندوق ذخیره فرهنگیان همان گونه که در اساسنامه اش آمده است بر اساس قانون تجارت اداره می شود، پرداخت پاداش به مدیران مجموعه نیز باید بر اساس قانون تجارت باشد. پرداخت پاداش های کلان به مدیرانی که با عملکرد ضعیف خود باعث کاهش و رکورد سودآوری صندوق ذخیره فرهنگیان شده اند، با قانون تجارت منافات دارد!

پرداخت حقوق های آن چنانی (نجومی در مقایسه با حقوق معلمان) به مدیرانی که به لحاظ بنگاه داری کم توان و حتی بی تجربه اند و باعث کاهش سود و به نوعی زیان دهی صندوق شده اند به چه معناست؟ در چنین وضعیتی وظیفه هیات امنا چیست و چه کسانی باید پاسخ گوی ضرر وارده به سهام داران مجموعه باشند؟

آیا هیات امنا نباید با نظارت دقیق و تغییر مدیران ناکارآمد و ناتوان مانع ضرر دهی جدید صندوق می شد؟ آیا عملکرد ضعیف هیات امنا شائبه سیاسی کاری و نه کار اقتصادی را به ذهن معلمان القاء نمی کند؟

بخشی دیگری از ضعف ها و کاستی های موجود در صندوق ذخیره فرهنگیان به عهده نمایندگان مجلس و دستگاه های نظارتی می باشد ؛ چرا که به وظیفه قانونی و نظارتی خود به درستی عمل نکرده اند.

در شرایط کنونی مجلسیان پیش از آن که در فکر حل مشکلات عدیده صندوق ذخیره فرهنگیان و وظیفه نظارتی خود باشند، بازهم گرفتار تسویه حساب های حزبی و جناحی شده اند. تحقیق‌وتفحص حق قانونی نمایندگان مجلس شورای اسلامی است. تحقیق‌وتفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان در مجلس هشتم و نهم مطرح شد ولی شوربختانه موضوع ناتمام ماند و راه به جایی نبرد.

در حالی که یک بار دیگر در مجلس دهم بحث تحقیق و تفحص مطرح و بی نتیجه باقی مانده است، رئیس کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مجلس گفته است که گزارش‌های متعددی از تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان به مجلس رسیده است و تشخیص صحت‌وسقم گزارش‌های رسیده مبنی بر تخلف در صندوق ذخیر فرهنگیان منوط به انجام تحقیق‌وتفحص است.

حال سوال اساسی فرهنگیان این است:

اگر واقعاً قصور و کوتاهی در مدیریت صندوق ذخیره اتفاق افتاده است، چرا دستگاه های نظارتی و مراجع ذی‌صلاح منفعلانه فقط نظاره گرند و تلاشی برای روشنگری و استیفای حقوق فرهنگیان نمی کنند؟

آیا عدم ورود مراجع ذی‌صلاح به موضوع اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان و عدم شفاف سازی و اطلاع رسانی درست زمینه آشفتگی و ایجاد مشکلات بیشتر را فراهم نمی کند؟

اگر گزارشات واصله به کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مستند می باشند، چرا مجلسیان قدرت مندانه به وظیفه قانونی خود عمل نمی کنند و با قاطعیت با اختلاس گران و سوء استفاده کنندگان برخورد نمی کنند؟

چرا اعضای کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مجلس به تحقیق‌وتفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان رأی نمی دهند تا صحت‌وسقم مقوله اختلاس و تضییع حقوق فرهنگیان در صندوق ذخیره فرهنگیان مشخص شده و مانع نگرانی بیشتر فرهنگیان شوند؟

از نمایندگان مجلس خصوصاً اعضای کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مجلس تقاضا می شود با استناد به اطلاعات و گزارشات مستند به دور از هرگونه رویکرد سیاسی‌وجناحی نسبت به استیفای حقوق اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان اقدام عاجل نمایند و نتایج ارزیابی ها را بدون هر گونه ملاحظه ای به اطلاع مالکان واقعی صندوق ذخیره فرهنگیان برسانند، زیرا طولانی شدن سیاه نمایی ها واتهام زنی ها به صندوق و منافع فرهنگیان لطمه زده و اظهارات نسنجیده افراد سودجو و فرصت طلب باعث ایجاد نگرانی جدی و نارضایتی در بین جامعه بزرگ فرهنگیان می شود…

منبع: صدای معلم

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۲
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

عضو صندوق یکشنبه , ۲۱ شهریور ۱۳۹۵ - ۹:۳۴

واقعا که به نگاه شما باید صد افرین گفت. چه فرقی می کند در دوره روحانی یا احمدی نژاد اتفاق افتاده باشد. ان چیزی که مهم است اینکه ناتوانی و ضعف یه عده باعث شده فرهنگیان متضرر بشند. باید هیات امنا و دستگاه های نظارتی بموقع عمل می کردند تا معلمان بیشتر از این مظلوم واقع نشند.

محمدی یکشنبه , ۲۱ شهریور ۱۳۹۵ - ۴:۴۹

جناب نگارنده محترم اختلاس ها و دزدی ها در صندوق ذخیره مربوط به دوره احمدی‌نژاد است نه دولت کنونی

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب