کد خبر : 4028
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۸:۴۳
1,196 بازدید بازدید

استیضاح فانی و بازی دو سر باخت؛ عبوری مستلزم تدبیر و آگاهی!

استیضاح فانی و بازی دو سر باخت؛ عبوری مستلزم تدبیر و آگاهی!

نفس های تابستان ۹۵ به شماره افتاده است و در آستانه باز گشایی مدارس تب داغ استیضاح وزیرآموزش‌وپرورش بالا گرفته است. نامه استیضاح علی اصغر فانی وزیر آموزش‌وپرورش با امضای تعدادی از نمایندگان به هیئت رییسه مجلس تقدیم شده است.استیضاح حق نمایندگان است که نظارت بر دستگاه‌های اجرایی از جمله آموزش‌وپرورش داشته باشد. اما گروهی

نفس های تابستان ۹۵ به شماره افتاده است و در آستانه باز گشایی مدارس تب داغ استیضاح وزیرآموزش‌وپرورش بالا گرفته است. نامه استیضاح علی اصغر فانی وزیر آموزش‌وپرورش با امضای تعدادی از نمایندگان به هیئت رییسه مجلس تقدیم شده است.استیضاح حق نمایندگان است که نظارت بر دستگاه‌های اجرایی از جمله آموزش‌وپرورش داشته باشد. اما گروهی از نمایندگان مجلس در تلاشند با کشیدن فانی به مجلس، خود را پشت نادیده گرفته شدن حقوق حقه فرهنگیان و اجحاف هایی که در این سال ها بر آنها رفته است مخفی کنند.

امروزه آموزش‌وپرورش در یک بزنگاه حساس و سخت قرار دارد. عبور از این دوره حساس نیازمند تدبیر و آگاهی است. فانی و تیم مدیرانش نقطه ضعف های فراوانی دارند و قاطبه فرهنگیان از وزیر و تیم همراهش ناراضی هستند.

دلایل استیضاح فانی لیست بلند بالایی دارد. از جمله موارد مطرح شده در طرح استیضاح وزیرآموزش‌وپرورشمی توان به: ضعف مدیریت، نگاه سیاسی و حزبی‌ در آموزش‌وپرورش، عزل و نصب‌های باندی و جناحی، عدم کارآیی بیمه طلایی فرهنگیان، عدم شفافیت داشتن در مسائل مالی صندوق ذخیره فرهنگیان، نبود رضایتمندی معلمان از نظام رتبه‌بندیو بی توجهی به مطالبات و حقوق فرهنگیاناشاره کرد.

علیرغم انتظار به حق معلمان از نمایندگان مجلس و خصوصاً اعضای کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مجلس دهم برای پیگیری مشکلات حوزه آموش و پرورش، با نگاهی به ترکیب موافقان‌ومخالفان استیضاح و فارغ از گرایش های سیاسی و سوابق آنها این واقعیت را باید پذیرفت که استیضاح فانی به جایی نخواهد رسید و مجلس دهم به استیضاح فانی رای نخواهد داد چراکه دغدغه نمایندگان مجلس، مشکلات ریشه‌ای آموزش‌وپرورش و مسایل معیشتی معلمان نیست.

اکنون که موضوع استیضاح آقای فانی مطرح شده است باید منتظر ماند و دید، آیامنتخبین ملت و خصوصاً اعضای کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مجلس به وظیفه قانونی خود عمل خواهند کرد یا منافع اکثریت معلمان را فدای منافع حزبی و جناحی خود خواهند کرد.

کارشناسان و متخصصان مسائل آموزش‌وپرورش همگی متفق القولند که فانی و تیم مدیریتی کنونی عملکرد بسیار ضعیفی دارند. حال تعامل مجلس با وزیر و مصلحت اندیشی در خصوص ماندن یا رفتن در آستانه بازگشایی مدارس و سال پایانی دولت یازدهم چه پیامی را بدنه آموزش‌وپرورش کشور خواهد داد؟

این که گفته شود مشکل آموزش‌وپرورش« شخص وزیر » نیست! و با استیضاح و جابه جایی وزیربه سادگی مشکلات آموزش‌وپرورش حل نخواهد شد فرافکنی و فرار به جلو نیست؟

سوال اساسی این است اگر مسئول مشکلات عدیده آموزش‌وپرورش « شخص وزیر » نیست، پس چه کسی باید پاسخ گوی وزارتخانه تحت امر او باشد؟

مسلماً ضعف مدیریت و عدم درایت وزیر در ایجاد بخش اعظمی از مشکلات فرهنگیان موثر بوده است. آموزش‌وپرورش وزیری می‌خواهد که در حد مشکلات، نیازها و جایگاه این وزارتخانه باشد.

نمایندگان فراکسیون امید ( طرفداران دولت ) با صدای بلند فریاد می زنند “که مشکلات آموزش‌وپرورش ریشه ایست و در ادوار گذشته این وزارتخانه نیز وجود داشته است. باید نگاه دولت و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور نسبت به آموزش‌وپرورش تغییر کرده و کارهای اساسی برای آن صورت گیرد”، پس چرا از ابزارهای قانونی خود برای کمک به حل مشکلات زیزساختی آموزش‌وپرورش استفاده نمی کنند و موقع عمل که می رسد هیچ کس مسئولیت ظلم ها و اجحاف هایی که بر فرهنگیان شده را نمی پذیرد؟

آیا کسانی که معتقدند استیضاح وزیرآموزش‌وپرورش در شرایط کنونی به صلاح کشور نیست! و اگر وزیر دیگری هم بیاید در این مدت باقی مانده نمی تواند معجزه کند، پس بهتر است که فانی در جایگاه خود باقی بماند به دنبال توجیهی برای فرار از پاسخ گویی نیستند؟

آیا عدم ورود جدی فراکسیون امید به موضوع استیضاح فانی شائبه بی رغبتی و بی اعتنایی آنان به مشکلات حوزه آموزش‌وپرورش و خصوصاً فرهنگیان نیست؟

وقتی فراکسیون امید که انتخاب اکثریت اعضایش را مدیون حمایت همه جانبه فرهنگیان است کمترین علاقه ای برای پیگیری مشکلات آموزش‌وپرورش نشان نمی دهداین سوال به ذهن خطور می کند که این سیاست بازان از رای معلمان استفاده ابزاری نکرده اند؟!

دعوت فراکسیون امید از فانی برای رایزنی و بررسی موضوع استیضاح وزیر کار منطقی است، اما متاسفانه نظرات بعضی از از اعضای فراکسیون امید در خصوص استیضاح فانی، شائبه سیاسی کاری و تبانی را نمایان می کند.

فرهنگیان هنوز حضور ۷ اسفند و عهدی که نمایندگان منتخب با آنان بسته اند را فراموش نکرده اند. اگر حمایت فرهنگیان نبوداین مقدار رای برای لیست امید متصور نبود. اگر قرار باشد پاشنه آشیل آموزش‌وپرورش بر روال قبل بچرخد پس دیگر چه فرقی هست میان این مجلس و مجلس قبل؟!

و کلام آخر:

واقعیت تلخ آن است به نظر می رسد نمایندگان با لابی گری و رایزنی در تلاشند تا استیضاح را به انحراف بکشانند و این پیام را به فرهنگیان القا کنند که بین بد و بدتر یکی را باید انتخاب کرد. پذیرفتن ادامه وضعیت نامطلوب موجود به خاطر اینکه سال آخر دولت تدبیر‌وامید است و زمان اندکی به بازگشایی مدارس مانده، نه به نفع دولت است و نه به صلاح آموزش‌وپرورش.

نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی!

استیضاح فانی در راستای تقابل با دولت نیست بلکه در راستای جلب رضایت فرهنگیان و حمایت از دولت است. فانی و تیم مدیرانش به نفع روحانی کار نکردند. زنگ خطربرای نظام آموزش کشور به صدا درآمده است و زمان آن رسیده است تا نمایندگان مجلس و مسئولان از خواب غفلت بیدار شوند.

خروجی استیضاح فانی هرچه باشد ( ابقا یا برکناری) برای مجلس و دولت بازی دو سر باخت خواهد بود. مطمئناً تبانی نمایندگان فراکسیون امید در استیضاح فانی، به نفع دولت نخواهد بود و هیچ منطقی قبول نمی کند که با چشم پوشی بر ناتوانی های فانی و تیم مدیریتی کنونی، قاطبه معلمان را به خاطر عملکرد ضعیف مجلسیان و دولت تدبیر و امید نا امید کنیم.

دوران مصلحت اندیشی به پایان رسیده است.

منبع: صدای معلم

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب