کد خبر : 36573
تاریخ انتشار : جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۴:۳۷
111 بازدید بازدید

چرا مدرسه برای کودکان مبتلا به اوتیسم با چالش همراه است؟ کودک شما ممکن است مدرسه را دشوار تر از هر محیط دیگری پیدا کند!

چرا مدرسه برای کودکان مبتلا به اوتیسم با چالش همراه است؟ کودک شما ممکن است مدرسه را دشوار تر از هر محیط دیگری پیدا کند!

چرا مدرسه برای کودکان مبتلا به اوتیسم با چالش همراه است؟ کودک شما ممکن است مدرسه را دشوار تر از هر محیط دیگری پیدا کند! برگردان:زهرا علی اکبری (BY: Lisa Jo Rudy) اختصاصی تارنمای معلم ایرانی   به ندرت مدرسه یک محیط خوب برای کودکان مبتلا به اتیسم است و این می تواند به دو

چرا مدرسه برای کودکان مبتلا به اوتیسم با چالش همراه است؟
کودک شما ممکن است مدرسه را دشوار تر از هر محیط دیگری پیدا کند!
برگردان:زهرا علی اکبری
(BY: Lisa Jo Rudy)
اختصاصی تارنمای معلم ایرانی

 

به ندرت مدرسه یک محیط خوب برای کودکان مبتلا به اتیسم است و این می تواند به دو دلیل باشد. دلیل اول، بچه های اتیستی وقت زیادی را صرف یادگیریِ چگونگی مقابله با محیط می کنند که همگام با توانایی ها و چالش های آنها نیست. دلیل دوم، با وجود سال ها تلاش برای ساختن مهارتها، آنهاباید پس از فارغ التحصیلی مدرسه را برای وضعیت کاملا متفاوت تر ترک کنند. برای بسیاری از کودکان مبتلا به اتیسم، مدرسه به مراتب دشوارتر از هر محیط کاری ویادگیری دیگری است.
چرا مدرسه می تواند یک محیط نامطلوب برای کودکان مبتلا به اتیسم باشد؟
به نظر می رسد که مدارس عادی در قرن بیست و یکم با هدف آماده شدن برای چالش های زندگی طراحی شده اند یا برای هر کسی که حتی از این چالش ها خسته شده است و ناراحت کننده است که همه اینها همراه با دانش آموزان مبتلا به اتیسم است:
۱- اختلال عملکرد حسی: حتی بچه هایی که واکنش متوسطه تا زیاد به سر و صدای بلند، چراغ های روشن و دیگر ورودی های حسی دارند، تقریبا مطمئن هستند که در اثر صدای بلند، چراغ های فلورسنت، صدای بلند بچه های دیگر، صدای سالن بدنسازی، دچار تنش ودست پاچه شدن می شوند و بسیاری از کودکان اتیستیک در تجربیات روزان خود با این چالش ها روبرو هستند. کودکان مبتلا به اتیسم طبق تعریف، با چالش های حسی مواجه هستند.
۲- چالش در خواندن یا درک گفتار: تست استاندارد و دقت زیاد به این معنی است که حتی از کودکان نیز انتظار می رود که با سرعت بالا نسبت به زبان گفتاری و نوشتاری درک و واکنش نشان دهند . همانطور که بچه ها مسن تر می شوند (به معنای بزرگتر از ۷ سالگی)، هراشاره ای در جهت یادگیری بصری یا غیربصری ناپدید می شود و انتظارات زبانی افزایش می یابد. کودکان مبتلا به اتیسم مسلما در معرض خطر جدی هستند، زیرا بیان و درک کلامی یک چالش عمده برای آنان است.
۳- چالش های عملکردی و اجرایی: عملکرد و اجرا توانایی برنامه ریزی و اجرای پروژه های چند مرحله ای با در نظر گرفتن چیزهایی مانند پارامترهای پروژه، زمان بندی و سایر عوامل است. به عبارت دیگر، توانایی مدیریت کارهای خانگی، پروژه های مدرسه، تحصیل در آزمون و برنامه ریزی برای وقایع، فرصت های تابستانی و غیره است. عملکرد اجرایی یک چالش عمده برای تقریبا همه افراد مبتلا به اتیسم است.
۴- چالش های حرکتی ریز و درشت: مهارت های حرکتی برای نوشتن، نقاشی، برش، چسباندن و دستکاری اشیاء کوچک مانند اسلایدهای شیشه ای میکروسکوپ و قیچی ها بسیار مهم هستند. ازبرخی مهارت های حرکتی هم مانند پریدن، لگد زدن، پرتاب کردن و دویدنِ بی علت ناخوشایند استفاده می شود. کمبود ها و کاستی ها در مناطقی که اکثر افراد مبتلا به اتیسم در آن جا حضور دارند، می توانند در کلاس، زمین بازی، ورزشگاه و زمین بازی (در میان سایر مکان های مرتبط با مدرسه) چالش های جدی ایجاد کنند. برنامه ریزی برای تحرک (چقدر سخت است که من باید پا زدم؟ آیا می توانم با خیال راحت این نوسان را پر کنم؟) یک چالش مهم دیگربرای کودکان مبتلا به اتیسم است.
۵- چالش ارتباطات اجتماعی: کودکان، نوجوانان و بزرگسالان مبتلا به اتیسم با ارتباطات اجتماعی مشکل دارند. گاهی اوقات مشکلات بسیار واضح و شدید هستند – اما حتی برای یک کودک مبتلا به اتیسم با مهارت های خوب زبانی، تفکر اجتماعی می تواند فوق العاده چالش برانگیز باشد. در مدرسه، چالش های اجتماعی به طور مداوم در جریان است. آنچه در کلاس درس مناسب است، در سالن ها، ورزشگاه ها و زمین بازی کاملا نامناسب است. این می تواند برای بچه های اوتیستیک بسیار سخت باشد که بتوانند درباره اذیت و آزار جنسی و قلدری ها و یا به رسمیت شناختن شوخی ها حرف بزنند. حتی اگر یک کودک بتواند مهارت های اجتماعی مناسب را در درجه یک کسب کند، قوانین در طی در تابستان و دوباره در پاییز و سال تحصیلی بعدی تغییراتی پیدا خواهند کرد.
۶- چالش با تغییرات رویه ها و برنامه ها: کودکان مبتلا به اتیسم بطور معمولی و با روال رشد می کنند. اما برای آنان در طول سال تحصیلی، ثبات دربرنامه های روزمره و محیط مدرسه می تواند سخت تضمین شود. از روزهای تعطیلات قابل تمدید به روزهای تدریس معلم و روزهای برفی تا گردهمایی ها، روزهای آزمون استاندارد، رویدادهای ویژه و…، برنامه های مدرسه یک هدف دائما در حال حرکت و تغییر است. کودکان با نیازهای ویژه ، نیاز بیشتری به ترک کلاس – اغلب در وسط کلاس – دارند تا در جلسات درمان، گروه های مهارت های اجتماعی و برنامه های دیگر که در نظر گرفته شده برای کمک به آنها در رسیدگی به تجربیات که آنها از دست داده اند، شرکت کنند.
۷- چالش با تغییرات محیطی ، قوانین و انتظارات :

درهر پاییز زمانی که دانش آموزان به مدرسه برمی گردند، می بینندکه برخی چیزها یکسان هستند ، اما ممکن است برخی تغییر کرده اند. معلم X با دانش آموزان خود در کنار هم ایستاده اند و مشکلی ندارند؛ معلم Y هیچ تحمل برای چنین رفتاری ندارد. معلم X می خواهد همه دانش آموزان کار خود را نشان دهند، در حالی که معلم Y فقط می خواهد ببیند که شما پاسخ مناسب را دریافت کرده اید.گفتنی است که برای کودکان مبتلا به اتیسم تغییرات در رفتارها، تعاملات، انتظارات، هنجارها، سبک لباس، ترجیحات فرهنگی و حتی انتخاب واژه ها پرچالش تر از تغییر در انتظارات معلمان است.
۸– عدم تحمل رفتارهای اوتیستیک: شما فکر می کنید که در دنیای امروز معلمان واقعیتی را که بچه ها به شیوه های مختلف رفتارمی کنند و یاد می گیرند، درک می کنند و بر آن عمل می کنند. اما، در بسیاری از موارد، این گمان اشتباه است. گاهی اوقات یک معلم دانش آموزی که ناراحت یا گیج و سر درگم است و یا بیش از حد با همسالان خود صحبت می کند را با یک پرتاب، فریادو یا شیوه های غیر منتظره متوجه رفتارش می سازد . اغلب، معلم انتظار دارد که کلاس وی با سرعت خاصی پیشرفت کند، و اینکه دانش آموزان قادر به پاسخگویی به سوالات آزمون استاندارد شده در یک فرمت از پیش تعیین شده و سرعت پیش تعیین شده باشند.این انتظار برای دانش آموزی که مبتلا به اتیسم است ، یک چالش جدی محسوب می شود.
بسیاری از مدارس قرن بیست و یکم برای دسترسی عمومی طراحی نشده اند. در عوض، آنها برای یک گروه خاص از دانش آموزان طراحی شده اند ، کسانی که قادر به مدیریت تمام چالش های ذکر شده در بالا هستند. برای دانش آموزان با هر نوع تفاوتی ، همسوسازی های”ویژه” وجود دارد که اغلب شامل “جداسازی اما برابری” کلاس های درس، فعالیت ها، و حتی برنامه های درسی است.برای دانش آموزان مبتلا به اتیسم، مدرسه می تواند چالش برانگیزتر و مشکل تر از تقریبا هر محیط دیگری باشد. این خود به خود یک مشکل است. بسیاری از والدین، معلمان و مدیران فکر می کنند ” حتی نمی توانند کودکان اوتیسمی درجه سوم را مدیریت کنند” “پس چگونه در محیط جامعه می توانند او را در یک ساز و موسیقی، تیم های شنا، باشگاه شطرنج و یا هر گونه فعالیت بیرونی دیگر اداره کنند؟”واقعیت این است که برای بسیاری از بچه های مبتلا به اوتیسم، تنها در خارج از مدرسه استعدادها، منافع و توانایی های واقعی آنها دیده می شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب