کد خبر : 36516
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۴
230 بازدید بازدید

حذف دفتر امور زنان و خانواده در آموزش و پرورش

حذف دفتر امور زنان و خانواده در آموزش و پرورش

پس از ماه‌ها بررسی کارشناسانه! و انتظار ذی نفعان در خصوص ساختار اداری جدید وزارت آموزش و پرورش، چند روزی است که تغییرات مصوبه و نهایی ساختار جدید ابلاغ شده و در کنار نقاط قوت و ضعفی که در آن وجود دارد، حذف دفتر امور زنان و خانواده این وزارتخانه است که به سان سکوت

پس از ماه‌ها بررسی کارشناسانه! و انتظار ذی نفعان در خصوص ساختار اداری جدید وزارت آموزش و پرورش، چند روزی است که تغییرات مصوبه و نهایی ساختار جدید ابلاغ شده و در کنار نقاط قوت و ضعفی که در آن وجود دارد، حذف دفتر امور زنان و خانواده این وزارتخانه است که به سان سکوت جایگاه زنان در جامعه، در برزخی مانده و نمانده اعمال شده است چراکه در ساختاری که از سوی وزیر آموزش و پرورش ابلاغ شده است خبری از دفتر امور زنان و خانواده نیست. اگر از این بگذریم که وزیر آموزش و پرورش در مقاطع مختلف زمانی برای ارتقای جایگاه دفتر امور زنان چه وعده‌هایی داده است و همچنین باتوجه به اینکه در ساختار قبلی وزارت آموزش و پرورش دفتر امور زنان از زیرشاخه‌های سازمان مشارکت‌های مردمی بوده است، باید یادآور شد که شاید امروز با توجه به اقدامات موثر و مطلوب فعالان حوزه زنان و خانواده، جامعه در مسیری گام برداشته که عدالت جنسیتی در عرصه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و… را مطالبه می‌کند، اما از طرف دیگر باید پذیرفت به دلیل بافتِ سنتی، فرهنگی و آداب برخی از مناطق کشور نیاز است تا از زنان و دختران برای حضور در جامعه و ارتقای جایگاه‌شان حمایت‌های مدون و برنامه‌ای صورت بگیرد. در حال حاضر جهان شاهد این است که زنان و دختران دانا، توانمند، کاربلد، کارآمد، متعهد و… تا چه اندازه در پیشرفت امور و توسعه جوامع نقش موثری دارند و با این نگاه جهانی شایسته و بهتر است که جوامع در راستای تقویت جایگاه زنان و اهمیت بخشی به حضور آنان حرکت کنند.
آموزش و پرورش از جمله نهادهای دولتی است که بخش عمده‌ای از کارکنان و دانش‌آموزان و مخاطبانش را زنان و دختران تشکیل می‌دهد و برای هدایت این ظرفیت و پتانسیل عظیم و بهره‌گیری از تجارب و دانسته‌هایشان بایستی که طریق معرفت و حضور برای آنان هموار گردد. قابل انکار نیست که در مناطقی از کشور، دختران به دلایل مختلف قومی و فرهنگی و اعتقادی از حداقل حقوق خود همچون تحصیل، نشاط و حضور در جامعه باز مانده‌اند و تنها نقش زندگی برای آنان ازدواج در سنین کم، خانه‌داری و بچه‌داری حکم شده است. در این میان وزارت آموزش و پرورش به دلیل برخورداری از اقبال عمومی و اعتمادی که مردم به آن دارند در کنار دیگر نهادهای مربوطه می‌تواند راهگشای چالش‌های موجود در زمینه مشارکت و فعالیت‌های اجتماعی زنان و دختران شود. دانش آموزان دختر نیاز به آموزش‌ها و مراقبت‌هایی دارند که در محیط خانواده به علل مختلف همچون عدم اطلاع و دانایی گوشزد نمی‌شود و این امر بر عهده رکن دیگر تربیت یعنی مدرسه و به تبع وزارت آموزش و پرورش قرار می‌گیرد.
دفتر امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش در چند سال اخیر با برنامه‌ها و طرح‌های مختلفی همچون بهداشت بلوغ، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، تبیین و تشریح آسیب‌های نوپدید، ارتقای عزت نفس در دختران، آموزش حقوق شهروندی و… نقش موثری در افزایش توان افزایی دختران بر عهده داشته است. بی‌گمان حذف و یا کم رنگ کردن چنین نقشِ موثری در جامعه آموزشی دختران می‌تواند خسران‌هایی در پی داشته باشد. درست است که در کنار دانش‌آموزان دختر، پسران هم نیاز به آموزش در حیطه‌های مختلف دارند، اما فراموش نشود که جو و فرهنگ جامعه به گونه‌ای است که پسران کمتر و بسیار کمتر از دختران در معرض تبعیض‌ها و…
فقرهای جنسیتی هستند، هر چند که متاسفانه آمارهای کشوری آسیب‌های اجتماعی گواه بر این است که در بین پسران هم چالش‌های بسیاری به چشم می‌خورد که برای پیشگیری و مبتلا شدن نیاز به مراقبت‌ها و آموزش‌ها دارند. فراموش نشود که بدون تردید، جامعه موفق امروز مدیون عزت نفس و دامانِ تربیتی زنانی است که دختران موفق، بانشاط، دانا و توانای دیروز هستند که در بهترین سنین آموزشی و پرورشی خود در معرض برنامه‌ها و طرح‌های فاخر قرار گرفته‌اند. حال این پرسش مطرح می‌شود که در ساختار اداری جدید، دفتر امور زنان و خانواده در وزارت آموزش و پرورش ارتقا بخشیده شده است یا…؟
اینکه با چه فلسفه و هدفی با وجود وعده‌ها، دفتر امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش حذف شده و با چه آینده نگری و تصمیمی نقش این دفتر پابرجا خواهد ماند، امری است که باید بتواند در گذر زمان انتظارات وپرسش‌های مخاطبان را پاسخ دهد. امید که موافقان این حذف، برای نسخه جانشین آن اندیشه محکمه پسندی را ارائه دهند.

 

مردم سالاری

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 2 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب