کد خبر : 36394
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۷:۰۴
277 بازدید بازدید

برگردان: مهدی بهلولی ؛

آزادی بیان آموزگاران (بخش نخست)

آزادی بیان آموزگاران (بخش نخست)

آزادی بیان آموزگاران (بخش نخست) برگردان : مهدی بهلولی {توضیح مترجم : متن زیر پرسش و پاسخی منتشر شده در تارنمای “اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا” [ACLU] درباره آزادی بیان آموزگاران مدرسه های دولتی در ایالت واشنگتن می باشد. در این متن،بسیار به متمم نخست [First Amendment] قانون اساسی آمریکا اشاره می شود. آمریکا در

آزادی بیان آموزگاران (بخش نخست)

برگردان : مهدی بهلولی

{توضیح مترجم : متن زیر پرسش و پاسخی منتشر شده در تارنمای “اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا” [ACLU] درباره آزادی بیان آموزگاران مدرسه های دولتی در ایالت واشنگتن می باشد. در این متن،بسیار به متمم نخست [First Amendment] قانون اساسی آمریکا اشاره می شود. آمریکا در سده هجدهم، ۱۰ متمم به قانون اساسی خود افزوده است که متمم نخست درباره آزادی بیان است. متمم نخست قانون اساسی ایالات متحده آمریکا به کنگره اجازه نمی‌دهد تا در این موارد قانون وضع کند: تثبیت یک دین به عنوان دین رسمی ، ممنوعیت بر پیروی آزادنه از هر دینی ، محدودسازیِ آزادی بیان، نقض آزادی مطبوعات، مداخله در حق تجمع صلح‌آمیز، منع حق شکایت به منظور جبران خسارت‌ها از سوی دولت. ترجمه این گفت و گو در دو بخش خدمت خوانندگان محترم ارائه می شود.}

 

 

آیا من به عنوان یک آموزگار مدرسه دولتی، از حقوق آزادی بیان برخوردار هستم؟

آری اما برخی محدودیت ها هم وجود دارد، به ویژه برای یک آموزگار پیش دبستانی تا پایه ۱۲م [K-12]. به طور کلی، متمم نخست قانون اساسی آمریکا، از گفتار شما پشتیبانی می کند اگر شما به عنوان یک شهروند عادی درباره موضوعی عمومی سخن بگویید. اما اگر شما در یک جایگاه رسمی(در درون وظیفه های شغلی تان) سخن بگویید گفتار شما همان پشتیبانی را نخواهد داشت. آنچه شما می گویید یا در درون کلاس به اشتراک می گذارید گفتاری درباره آن منطقه آموزشی به شمار آورده می شود و بنابراین از سوی متمم نخست،فراخور حمایت زیاد دانسته نمی شود. انواع معینی از گفتار بیرون مدرسه نیز ممکن است مورد حمایت نباشد اگر مدرسه بتواند نشان دهد که گفتار شما، اثرِ بنیادیِ بدی روی عملکرد مدرسه گذاشته است. در زیر چند مثال می آوریم.

برخی مثال ها از گفتارهایی که دارای پشتیبانی قانونی هستند در برابر گفتارهایی که می توانند مورد برخورد انضباطی قرار گیرند

مثال ۱ : شما در پایان هفته در یک گردهمآیی ضد جنگ شرکت کرده اید. با شما نمی توان به خاطر استفاده از حق آزادی بیان تان در متمم نخست، برخورد انضباطی کرد.

مثال ۲ : شما روی صفحه فیس بوک تان، یک مقاله از روزنامه ای محلی در موافقت با نامزدی سیاسی قرار داده اید. متمم نخست، شما را تحت حمایت خود از برخورد انضباطی می داند.

مثال ۳ : شما نامه ای به سردبیر یک نشریه می نویسید که انتقادی است از شورای مدرسه به خاطر یکی از کارها یا ایده های شان. دادگاه احتمالا آن را به عنوان گفتاری تحت حمایت قانون درنظر خواهد گرفت زیرا شما یک نظر کارشناسی بیان کرده اید که موضوع توجه مردم است، همچون هر فرد عادی دیگر.

مثال ۴ : شما یادداشتی به مدیرتان می نویسید که از تصمیم شان درباره یک موضوع مدرسه انتقاد می کنید. با شما به خاطر نوشتن این یادداشت،برخورد انضباطی می شود. دادگاه ممکن است اعلام کند که متمم نخست از شما پشتیبانی نمی کند اگر بر این نظر باشد که شما کاری در راستای وظیفه های رسمی تان در جایگاه تان به عنوان یک آموزگار انجام داده اید- یعنی کارفرمای شما می تواند سخن مرتبط با کارتان را کنترل کند.

مثال ۵ : شما نظر شخصی تان درباره موضوع های سیاسی را، نه با بحث با دانش آموزان، آموزش می دهید. در یک بحث کلاسی درباره موضوع های نژادی در آمریکا، شما به دانش آموزان تان اجازه می دهید بدانند که به تازگی در تظاهرات “جان سیاه پوستان مهم است” [Black Lives Matter] شرکت کرده اید. این “گفتار” چه بسا مورد حمایت نباشد. دادگاه ها، اعلام کرده اند که با آموزگاران می توان به خاطر دور شدن از برنامه درسی مصوب منطقه آموزشی،برخورد انضباطی کرد و وارد کردن تجربه شخصی تان به عنوان یک اعتراض گر، می تواند همچون دور شدن از برنامه درسی مصوب ارزیابی شود. این مساله به خاطر این است که منطقه های آموزشی از اختیار کنترل درون مایه دوره و شیوه های آموزشی برخوردارند. چندان هم روشن نیست که اگر شما نه به وضوح و به طور خاص و نه با به اشتراک گذاشتن دیدگاه های سیاسی تان آموزش داده باشید آیا متمم نخست از شما پشتیبانی خواهد کرد یا نه. برخی دادگاه ها، حکم داده اند که مدرسه ها اجازه ندارند با آموزگاران به خاطر به اشتراک گذاشتن واژه ها یا مفهوم های بحث انگیز خاص در کلاس درس که با برنامه درسی در ارتباط هستند،برخورد انضباطی کنند.

مثال ۶ : شما روی صفحه فیس بوک تان، یک “شوخی”[جوک] درباره تنبل بودن دانش آموزان تان گذاشته اید. این گونه از گفتار،حتی اگر شما در موقعیت خصوصی تان (نه بخشی از وظیفه های رسمی تان) بیان کرده باشید، مورد حمایت نخواهد بود. این گفتار ممکن است گفتاری دانسته شود که به موضوع مورد توجه مردم نمی پردازد پس چه بسا متمم نخست شما را در برابر برخورد انضباطی حمایت نکند.

مثال ۷ : شما کتابی برخط [آنلاین] با درون مایه پیام های جنسی بی پرده منتشر می کنید. با این که حتی این گفتار در موقعیت خصوصی تان (یعنی نه بخشی از وظیفه های رسمی تان) است و حتی چه بسا یک موضوع مورد توجه مردم باشد دادگاه ممکن است آن را به عنوان گفتار مورد حمایت، به شمار نیاورد. دادگاه میان دل نگرانی های مدرسه و حقوق آزادی بیان شما، سبک سنگین خواهد کرد. دادگاه می تواند تشخیص دهد که درون مایه جنسی بی پرده، شما را از یک آموزگار کارآمد بودن باز می دارد و اثری بنیادی بر عملکرد آموزشی شما در مدرسه خواهد گذاشت.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب