کد خبر : 36362
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۵:۰۴
204 بازدید بازدید

تمرکز گرایی در نظام آموزشی نوآوری را از معلمان سلب می کند

تمرکز گرایی در نظام آموزشی نوآوری را از معلمان سلب می کند
کارشناس حوزه آموزش و پرورش می گوید: یکی از مهم ترین مطالبات فرهنگیان شکست تمرکزگرایی و حذف سیاست ایدئولوژی در نظام آموزش و پرورش است؛ چرا که روند فعلی نظام آموزشی، خلاقیت و نوآوری را از دبیران سلب و معلم (به مانند یک ماشین) تنها منابع آموزشی معین را تدریس می کند.؛

 

مهدی بهلولی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا در خصوص مطالبات فرهنگیان اظهار داشت: امروزه یکی از اصلی ترین مطالبات فرهنگیان افزایش حقوق و برخورداری از مزایا در جامعه است.
وی افزود: در حال حاضر بسیاری از فرهنگیان به همراه تحصیل در مراکز آموزشی جهت پیشبرد امورات زندگی به کارهای دوم و سوم اشتغال دارند.
بهلولی با بیان این که سطح درآمد فرهنگیان با شرایط اقتصادی فعلی کشور متناسب نیست، تاکید کرد: بسیاری از کارکنان دولت در جامعه درآمدی مشابه فرهنگیان دارند اما در کنار این درآمد از برخی مزایا نیز برخوردار هستند؛ این امتیاز برای قشر فرهنگیان وجود ندارد.
وی تصریح کرد: در برخی مواقع پرداخت اضافه کار فرهنگیان نیز که با عنوان حق التدریس شناخته می شود، ماه ها به تاخیر می افتد؛ در حال حاضر حق التدریس معلمان از مهرماه ۹۷ تاکنون (جز معادل یکی دو ماه) پرداخت نشده است.
این کارشناس حوزه آموزش و پرورش ادامه داد: دستمزد برخی فرهنگیان نیز که در حوزه های اجرایی، برگزاری و تصحیح آزمون های نهایی فعالیت داشته اند، پرداخت نشده است.
بهلولی یادآور شد: در حال حاضر پرداخت بدهی فرهنگیان از زبان برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح شده است اما اقدام عملی در این زمینه صورت نگرفته است.
این مدرس با اشاره به بیمه های تکمیلی خاطرنشان کرد: بیمه تکمیلی فرهنگیان که در گذشته با عنوان بیمه طلایی شناخته می شد هم در برخی از زمینه ها نظیر دندان پزشکی و چشم پزشکی بسیار ضعیف است؛ به عنوان مثال در زمینه درمان چشم پزشکی مبلغ ۵۰ هزار تومان در سال در نظر گرفته می شود.
بهلولی تصریح کرد: حقوق و مزایای فرهنگیان باید براساس نرخ تورم در کشور افزایش یابد و این مسئله اساسی ترین خواسته قشر فرهنگیان به شمار می رود. در صورت تحقق این مهم بی تردید افزایش انگیزه معلمان، بهبود عملکرد و… در افزایش سطح آموزشی جامعه موثر خواهد بود.

**جایگاه معلم از فضای سنتی گذشته فاصله گرفته است
وی در ادامه با اشاره جایگاه فرهنگیان در جامعه اظهار داشت: در جهان امروز جایگاه معلم به مانند سابق مقدس انگاشته نمی شود و از فضای سنتی گذشته فاصله گرفته است؛ اگرچه به طور کل این جایگاه در اقصی نقاط جهان براساس شاخص های متعدد سنجیده می شود و یکسان نیست.
وی افزود: نتایج یک پژوهش در ۳۰ کشور جهان که برای بررسی جایگاه معلمان انجام گرفت، حاکی است برخی از کشورها نظیر چین بیشترین احترام را برای آموزگاران قائل هستند.
بهلولی ادامه داد: برخی دیگر از کشورها نظیر انگلستان دبیران را در سطح کتابداران و برخی از جوامع نیز معلمان را به مانند مددکاران اجتماعی نگاه می کنند.
این کارشناس آموزش و پرورش تصریح کرد: به طور کل جهت تعیین جایگاه هریک از مشاغل در دنیا به برخی از شاخص ها همچون سطح درآمد، برخورداری از مزایا و… توجه می شود؛ به عنوان مثال برای درک جایگاه معلم باید به میزان حقوق و برخورداری وی از مزایا توجه کرد. در حال حاضر در سطح جهان حقوق معلمان برابر با میانگین حقوق ملی پرداخت می شود.
وی افزود: یک تحقیق در کشور انگلستان نیز جایگاه معلمان را در سال های ۲۰۰۶- ۲۰۰۳ بررسی کرده است؛ براساس نتایج این پژوهش معلمان از سال ۱۹۶۰ نسبت به جایگاه آموزگاری یک شیب تند کاهشی را تجربه کرده اند؛ یک سوم جامعه آن ها را در سطح مددکاران اجتماعی می بینند و در باور عمومی نیز کاهش جذابیت نسبت بدین حرفه مطرح شده است.
بهلولی در پایان یادآور شد: به طور کل در جامعه امروز این حرفه به عنوان یکی از موقعیت های اجتماعی متوسط نگریسته می شود و با عرفی شدن فضای کشور جایگاه اسبق خود را از دست داده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب