کد خبر : 36328
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۱
162 بازدید بازدید

سید جلال جلیلی نوش آبادی؛

بزرگداشت معلم، باورمندی جامعه به فضیلت دانایی است

بزرگداشت معلم، باورمندی جامعه به فضیلت دانایی است

نامگذاری یک روز به نام معلم، فراتر از نام آن که یک صنف و یک شغل است، بیان این واقعیت است که علم و آگاهی مساله بنیادی جامعه انسان‌ها است و از اینرو همه تعالیم دینی و ملی در همه اقوام بشری بر آن تاکید و سفارش کرده است. همیشه تاریخ، رویکرد ما بر اساس

نامگذاری یک روز به نام معلم، فراتر از نام آن که یک صنف و یک شغل است، بیان این واقعیت است که علم و آگاهی مساله بنیادی جامعه انسان‌ها است و از اینرو همه تعالیم دینی و ملی در همه اقوام بشری بر آن تاکید و سفارش کرده است.

همیشه تاریخ، رویکرد ما بر اساس یک فهم و درک ناقص از علم بوده است بنابراین هیچگاه نظام آموزشی فوریت و نیاز جامعه تلقی نشده است و حاکمان کوشیده اند یک نظام آموزشی از بالا به پایین را برجامعه تحمیل کنند و نتیجه آن شده است که بسترهای اجتماعی و فرهنگی گسترش دانش با مشکل مواجه باشد.

۱۴ قرن پیش، آخرین پیامبر راستی درستی فرمود که انی بعثت معلما، اما برداشت حاکمان جامعه یک فهم موعظه ای از این رسالت دارند که علم خوب است، دانایی خوب است، معلم چراغ جامعه است و شغل انبیاست، اما این رویکرد حتی در شرایط امروز باعث شده است که خلاء ها کمبودهای نظام آموزشی نادیده گرفته شود.

نگاه فضیلت محور به علم وم معلم و محصل، رویکردی است که در چند روز خاص بیان می‌شود اما به لحاظ زیرساخت‌های آموزشی، شرایط لازم برای انتقال دانش فراهم نشده است و نظام آموزشی در همه ابعاد آن با مشکل معیشت و اقتصاد رو به رو است.

به طور خاص اگر به آموزش و پرورش کشور خود تمرکز کنیم، با وجود آن که براساس قانون اساسی، تحصیل رایگان حق همه کودکان و نوجوانان است، اما ظرفیت نهادهای آموزشی، امکانات و زیرساخت های آموزشی، مدیریت منابع انسانی و نوع نگاه به معلم و مدرسه نمی تواند بسترهای هموار و مسیر مساعد برای انتقال دانش در جامعه باشد.

اقتصاد آموزش و پرورش نه تنها معلمان را تحت تاثیر قرار داده است بلکه فرآیند آموزش و پرورش را با مشکل روبرو کرده است. کلاسهای پرجمعیت، ساختمان های فرسوده و ناکافی، کمبود امکانات آموزشی، به روز نبودن محتوای درسی و صدها مشکل حاکم بر مدرسه ناشی از این واقعیت است که هنوز جامه درک نکرده است که علم و آگاهی یکی از مسایل مسائل بنیادی و اساسی جامعه است.

هنوز برنامه‌ریزان و مدیران جامعه ما به این مرحله نرسیده اند که آموزش و پرورش مهمترین مساله ملی به عنوان یک مساله استراتژیک و عمومی است و آینده جامعه به آن گره خورده است.

هر تحول در جامعه به مدرسه ارجاع داده می‌شود اما غفلت کرده ایم که نیاز به دانش و مفهوم واقعی کلمه در جامعه هنوز ایجاد نشده است و همه اجزای جامعه نگاهی تحقیرآمیز به معلم دارد و ارزش کار او را به میزان تعطیلات آن می سنجند.

معلمان، به عنوان نیروی حرفه‌ای به لحاظ علمی و تجربی نقشی در اقتصاد خرد و کلان نظام آموزشی نداشته و در همه نقاط کشور مجری برنامه هایی هستند که بی حضور آنها طراحی می‌شود. کسانی که تجربه مدیریت یک کلاس ۲۰ نفری را ندارند در بیرون از نظام آموزشی به پشتوانه اعتبارات کلان که دارند طرح‌هایی را برای مدرسه می‌نویسند که معلم مجبور به اجرای آن است و دانش آموزان بی بهره از حاصل آن می ماند.

انتظار از نظام آموزشی، پرورش نسل آینده جامعه برای کسب بینش و مهارت هایی برای زیستن است هر چه این آمادگی بیشتر باشد، فرصت شکوفایی و بالندگی جامعه افزایش خواهد یافت، بنابراین شرط لازم و کافی برای رسیدن به این جایگاه توجه به جایگاه مخاطبان این تصور است.

روز معلم ۱۲ اردیبهشت یا ۵ اکتبر، فرصتی است تا جامعه در همه ارکان آن به این درک برسند که علم و دانایی، اساس جامعه است و کسب علم فضیلت است بنابراین باید صاحبان علم و دانایی، قدر ببینند، آنگونه که امیر کلام و کلمه فرمود: همه عمر، سپاسگزار معلمی هستم که حتی یک کلمه به من بیاموزد.باید باور کنیم که توسعه علمی، نیازمند برنامه علمی است و با آزمون و خطا نمی توان شهروندانی فهیم و مسوولیت پذیر تربیت کرد.

روز معلم فرصتی است که تا اندیشه کنیم که جامعه نیازمند فضیلت علم است و کسب علم را باید از دوران کودکی نهادینه کرد پس باید مقام معلم و مدرسه را ارج بگذاریم ولی با شعار نمی توان به این هدف رسید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 3 در انتظار بررسی : 3 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب