کد خبر : 36300
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۸:۰۱
149 بازدید بازدید

بطحایی: نیازی به سند ۲۰۳۰ نداریم/ فراخوان استخدام ۵۵ هزار نفر به‌زودی اعلام می‌شود

بطحایی: نیازی به سند ۲۰۳۰ نداریم/ فراخوان استخدام ۵۵ هزار نفر به‌زودی اعلام می‌شود
وزیر آموزش و پرورش گفت: سند ۲۰۳۰ قصد تغییر هویت دانش‌آموزان را دارد و به همین دلیل مقابلش ایستادیم؛ ضمن اینکه سندهای بهتر در کشور خودمان داریم و نیاز به سند ۲۰۳۰ نداریم. ؛

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، نشست خبری سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در سالن غدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز شد.

در ابتدای مراسم کلیپی از وضعیت مدارس در مناطق سیل‌زده پخش شد؛ در این مراسم تعدادی از معاونان وزیر آموزش و پرورش نیز حضور داشتند.

وزیر آموزش و پرورش در این مراسم ضمن تبریک هفته معلم، اظهار کرد: ما به تدریج سال‌ تحصیلی جاری را به پایان می‌رسانیم؛ اصولاً اردیبهشت‌ماه را پایان سال تحصیلی می‌دانند البته بر اساس مقررات، شهریورماه پایان سال تحصیلی است.

وی به تدوین زیرنظام‌های سند تحول در سال ۹۷ اشاره کرد و ادامه داد: در ابتدای حلقه‌های ساختارهای عملیاتی و زیرساختارهای استقرار سند تحول را تکمیل کردیم؛ ۳ زیرنظام تهیه شده بود و ۳ زیرنظام دیگر در سال ۹۷ تهیه شد تا بتوانیم گام مؤثری را در اجرای سند تحول بنیادین برداریم و بتوانیم در بخش محتوا و متن و تحول در مدیریت اقدام کنیم.

* «برنامه ویژه مدرسه» فوق برنامه نیست

بطحایی به بخش محتوا و متن اشاره کرد و افزود: قرار است آنچه دانش‌آموزان در سال‌ها آموزش می‌دیدند را منطبق بر سند تحول کنیم و کار سختی است؛ مهمترین زیرنظام تأثیرگذار در این موضوع، سند برنامه درسی ملی است که مشخص کرده است چه چرخش‌هایی باید اتفاق بیفتد تا آنچیزی که بچه‌های ما در مدرسه می‌آموزند، تغییر کند و با این چرخش، یادگیری آنها در راستای سند تحول باشد.

وی با اشاره به برنامه ویژه مدرسه(بوم) گفت: برنامه ویژه مدارس تلاش می‌کند، انعطاف لازم را در اختیار مدیر و عوامل مدارس قرار دهد تا مدرسه بتواند متناسب با شرایط بومی، محلی و منطقه‌ای، محتوای آموزش رسمی را در برنامه درسی دانش‌آموزان قرار دهد؛ ۲ ساعت برنامه ویژه مدرسه با فوق برنامه متفاوت است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به مهارت‌آموزی اظهار کرد: مهارت آموزی را با تأکید رئیس جمهور مجدانه دنبال کردیم و در ۵ هزار مدرسه متوسطه اول توانستیم مهارت‌آموزی پایه را برای دانش‌آموزان به اجرا درآوریم.

وی ادامه داد: این موضوع باعث شد تا با کمترین امکانات و منابع، بچه‌ها را با فرهنگ کار و تولید آشنا کنیم و برنامه دیگری برای فروش آثار دانش‌‌آموزان طراحی شده است.

* «مدرسه محوری» مهم‌ترین رویکرد آموزش و پرورش 

بطحایی با بیان اینکه مهم‌ترین رویکرد ما مدرسه محوری است، گفت: سال‌های سال است که آموزش و پرورش با عناوین مختلف دنبال این مسأله بود که شایستگی‌ها و توانمندی‌های عوامل مدرسه افزایش پیدا کند و بخش عمده‌ای از مسائل تعلیم و تربیت بچه‌ها در داخل مدرسه پیگیری شود که برنامه عملیاتی آن را از سال ۹۷ شروع کردیم.

وی افزود: ۴ برنامه عملیاتی داشتیم که برنامه اول این بود که به صورت آزمایشی نظام سنجش صلاحیت حرفه‌ای مدیران مدارس را ابتدا در ۳ استان سپس در ۷ استان اجرا کردیم؛ بر اساس این طرح مدیران مدارس دائماً مورد سنجش صلاحیت قرار خواهند گرفت و گواهینامه صلاحیت دریافت می‌کنند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: برنامه بعدی نظام کنترل کیفیت مدارس است که این طرح برای مدارس از نظر ارزیابی کیفیت پیش‌بینی شد و برنامه بعدی تفویض اختیار به مدارس است و دائماً بخشنامه از بالا به پایین به آنها تکلیف نکند.

*  هیچ برنامه‌ای در سال ۹۸ به غیر از اجرای سند تحول نداریم 

بطحایی اظهار کرد: برنامه سال ۹۸ آموزش و پرورش را کاملاً بر اساس سند تحول آموزش و پرورش تنظیم کردیم؛ البته اجرا و استقرار برنامه‌های سند تحول مستلزم وجود اعتبارات و منابع است اما در سال ۹۸ تمام برنامه‌ها منطبق با سند تحول است و هیچ برنامه دیگری غیر از اجرای سند تحول، در دست اجرا نداریم و تمام اقدامات متناظر با سند تحول انجام می‌شود.

وی افزود: در سال تحصیلی ۹۸-۹۷ نزدیک به ۱۰ هزار کلاس درس جدید احداث شد و کلاس‌های غیرایمن از گردونه خدمات‌رسانی خارج شد که بخش عمده‌ای از آن حاصل مشارکت خیرین مدرسه‌ساز است و امیدواریم سال ۹۸ به همین تعداد کلاس به مدارس اضافه کنیم.

* دانش‌آموزان در سال گذشته ۱۲ میلیون نفر ـ روز به اردو رفتند 

وزیر آموزش و پرورش به فعالیت‌های پرورشی و فرهنگی انجام شده در اردوها اشاره کرد و ادامه داد: در سال گذشته دانش‌آموزان نزدیک به ۱۲ میلیون نفر – روز در برنامه‌های اردویی شرکت کردند و بسیار مهم است چون بچه‌ها مهارت‌های زندگی مانند صبوری و مشارکت را تمرین می‌کنند و این در حالیست که برگزاری اردو خطرات زیادی دارد.

وی به ایجاد مرکز کنترل اردوی دانش‌آموزان در سال ۹۶ اشاره کرد و افزود: این مرکز به طور مداوم اردوهای برون استانی و استلزامات آن را رصد می‌کند و صدمات و خطرات اردوها به حد زیادی کاهش یافته است البته همچنان برگزاری اردوها با خطراتی مواجه است؛ خاطر نشان می‌کنم که امسال ۶۰۰ هزار دانش‌آموز نیز در اردوهای راهیان نور شرکت کردند.

بطحایی افزود: بیش از ۶ میلیون دانش‌آموز در مسابقات فرهنگی و هنری شرکت کردند و ۵۰ هزار نمایشگاه کتاب در ۵۰ هزار مدرسه برپا شد؛ همچنین در انتخابات دانش‌آموزی، ۹ میلیون دانش‌آموز شرکت کردند و در تشکل‌های دانش‌آموزی نیز ۷ میلیون دانش‌آموز عضو هستند.

* برگزاری کلاس‌های تقویتی برای کنکوری‌های مناطق سیل‌زده

وزیر آموزش و پرورش به برنامه‌های این وزارتخانه در مناطق سیل زده اشاره کرد و گفت: ۱۵۰۰ مدرسه در سیل آسیب دیده‌اند و ۲۱۲ مدرسه باید تخریب و بازسازی شوند و مابقی مدارس باید مرمت شوند؛ مدارس ۲،۳ کلاسه در تابستان ساخته و مهر ماه امسال تحویل می‌شود البته در برخی مناطق مثل لرستان جایابی برخی روستاها قرار است تغییر کند که به محض انجام، کارمان را شروع می‌کنیم.

وی به برنامه‌های آموزش و پرورش برای کنکوری‌ها در مناطق سیل‌زده اشاره کرد و گفت: اردوهای آموزشی و کلاس‌های تقویتی برای دانش‌آموزان سیل‌زده لرستان و به ویژه دانش‌آموزان خوزستان در حال اجراست و برای فرهنگیان متأثر از سیل برنامه‌های حمایتی را در نظر داریم.

بطحایی درباره انتصابات در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و گلایه‌هایی که در این خصوص مطرح شده است، اظهار کرد: از آقای ذوعلم رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی خواستم که پیشینه افراد در انتصابات کاملاً اطلاع‌رسانی شود و برخی از اصحاب رسانه با پیش‌فرض‌های غلط این انتصابات را مورد داوری قرار می‌دهند.

بطحایی درباره سند ۲۰۳۰ اظهار کرد: سند ۲۰۳۰ قصد تغییر هویت دانش‌آموزان را دارد و به همین دلیل مقابلش ایستادیم؛ ضمن اینکه سندهای بهتر در کشور خودمان داریم و نیاز به سند ۲۰۳۰ نداریم.

وی درباره آزمون استخدامی گفت: امیدواریم امسال بتوانیم  ۵۵ هزار نفر را در آموزش و پرورش جذب کنیم که به‌زودی فراخوان را اعلام می‌کنیم.

وزیر آموزش و پرورش درباره کمبود نیروی انسانی با تأیید کمبود نیروی انسانی، گفت: ماتکلیف نیروی انسانی مهر ۹۸ را بستیم و از این جهت نگرانی نداریم.

وی با اشاره به بازنشستگی نیروی انسانی در آموزش و پرورش ادامه داد: دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی با جذب و پرورش دانشجومعلم، کمبود نیرو را جبران می‌کنند.

بطحایی درباره تغییر ساختار در آموزش و پرورش گفت: همین روزها تغییرات ساختار ستاد ابلاغ می شود و بعد از آن تغییر ساختار استان‌ها انجام می‌شود و البته تغییر ساختار مناطق به امسال نمی‌رسد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب