کد خبر : 35974
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۷:۳۱
156 بازدید بازدید

برگردان: مهدی بهلولی؛

بگذارید بچه ها اعتصاب بکنند همچون درسی است برای همه ما که روی این سیاره زندگی می کنیم

بگذارید بچه ها اعتصاب بکنند همچون درسی است برای همه ما که روی این سیاره زندگی می کنیم

بگذارید بچه ها اعتصاب بکنند همچون درسی است برای همه ما که روی این سیاره زندگی می کنیم پاسی سالبرگ، روزنامه هرالد سیدنی، ۱۵ مارس ۲۰۱۹ برگردان: مهدی بهلولی اختصاصی تارنمای معلم ایرانی     صدها و هزاران دانش آموزان در بیش از ۱۰۰ کشور، امروز جمعه ۱۵ مارس ۲۰۱۹، مدرسه های شان را ترک

بگذارید بچه ها اعتصاب بکنند همچون درسی است برای همه ما که روی این سیاره زندگی می کنیم

پاسی سالبرگ، روزنامه هرالد سیدنی، ۱۵ مارس ۲۰۱۹

برگردان: مهدی بهلولی

اختصاصی تارنمای معلم ایرانی

 

 

صدها و هزاران دانش آموزان در بیش از ۱۰۰ کشور، امروز جمعه ۱۵ مارس ۲۰۱۹، مدرسه های شان را ترک خواهند کرد، با یک هدف مشترک : نجات سیاره ما. برخی آموزگاران، پدر- مادران و سیاستمداران با تاکید بر این که این بچه ها باید در مدرسه های شان بمانند با این کار مخالفت کرده اند. من چنین می اندیشم که ما بزرگسالان،پیش از ایستادن در برابر بچه های مان در این موضوع حاد، باید خوب فکر کنیم.

نخست این که دشوار است که دریابیم چگونه جوانان به پدیده شدت گرفتن بلاهای طبیعی، که تقریبا هر روز در رسانه ها به ذهن شان سرازیر می شود، می اندیشند. بسیاری، همچون گریتا تونبرگ کنشگر سوئدی آب و هوا، فکر می کنند ما بزرگ ها،حل این آشفتگی زیست محیطی را به بچه ها واگذار کرده ایم. جوانان،امروز جمعه،پیشگام می شوند چرا که ابزارهای این پیشگامی را هم دارند. سپس از ما می پرسند : چرا ما بزرگ ها،کار بیشتری برای دگرگون کردن این جریان نکرده ایم؟

دوم این که نظام های آموزشی در سراسر جهان، هدف های خود را از آموزش دانش به فراگیری مهارت هایی در این باره که چگونه دانش را در موقعیت های زندگی واقعی به کار گیریم تغییر داده اند. برای نمونه، در سال ۲۰۱۷ دپارتمان آموزش دانشگاه ولز جنوبی نو استرالیا (NSW) گزارشی مستند از مهارت های کلیدی برای سده ۲۱ م منتشر کرد. این مهارت ها شامل سنجشگرانه اندیشی، وظیفه شناسی، همکاری، آفرینشگری، و حل مساله می باشند. دانش آموزان گردهم آمده در خیابان های جهان، نه تنها در پی انجام کاری برای کنترل دگرگونی آب و هوا هستند همچنین می خواهند نشان دهند که چقدر خوب همان مهارت ها،که ما آموختن شان را در مدرسه از آنها انتظار داریم، را آموخته اند.

سوم این که جوانان هم، از حقوق و آزادی هایی بهره مندند که همگی ما بهره مندیم. بنابراین، ما باید به دقت به آنها گوش دهیم هنگامی که با ما درباره زندگی های شان سخن می گویند. راست این است که افسردگی و اضطراب افزایش یافته ای که به فرسایش شگفت سلامت ذهنی و بهزیستی بچه ها در سراسر جهان انجامیده است، دست کم تا اندازه ای، به خاطر نگرانی های شان درباره وضعیت سیاره ماست. شهروندی کنشگر[active citizenship] به معنای داشتن صدایی درباره اموری است که بر زندگی های شان اثر می گذارند.

در فنلاند، مدرسه ها تصمیم می گیرند که آیا دانش آموزان شان می خواهند به این اعتصاب برای آب و هوا بپیوندند یا نه. دگرگونی آب و هوا، بر کشورهای اسکاندیناوی اثر می گذارد به گونه ای که برخی چه بسا آن را مثبت به شمار آورند : تابستان های بلندتر و زمستان های ملایم تر. اما دگرگونی آب و هوا، دل نگرانی درجه یک زندگی نوجوانان است. فرادستان آموزش فنلاند، مدرسه ها را تشویق می کنند، به جای این که ممنوع کنند، به یافتن روش هایی برای دانش آموزان تا دیدگاه های شان را درباره موضوع های مهمی همچون دگرگونی آب و هوا، بهتر بیان کنند.

پیامدهای دگرگونی آب و هوا در استرالیا، مثبت نیست. یک نظر سنجی برای روزنامه هرالد، نشان می دهد ۵۷٫۵ درصد از رای دهندگان، از[سیاست های مربوط به] دگرگونی آب و هوا و حفاظت محیط زیست، به هنگام رای دادن در انتخابات ۲۳ مارس، اثر می پذیرند. کنش امروز دانش آموزان، چه بسا به پدر- مادران بیشتری کمک کند که دریابند این سیاره، تنها سیاره ای است که ما داریم. ظهر امروز در بیش از ۵۵ مکان در استرالیا،دانش آموزان اعتصاب خواهند کرد. نگاه کنید به خیابان ها. این همان چیزی است که دموکراسی به نظر می رسد. ما باید پذیرای آن باشیم نه این که در برابرش بایستیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب