کد خبر : 35925
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۴
179 بازدید بازدید

برگردان: مهدی بهلولی؛

بازاندیشی مشق شب

بازاندیشی مشق شب

بازاندیشی مشق شب کتی وترت* برگردان: مهدی بهلولی اختصاصی تارنمای معلم ایرانی     {۹ سال پس از انتشار کتاب “بازاندیشی مشق شب : بهترین کارهایی که از نیازهای گوناگون پشتیبانی می کنند” کتی وترت، استاد آموزش و پرورش در آمریکا،با چاپ دوم کتاب بازگشته است. آموزگار و مدیر پیشین می گوید از چاپ نخست

بازاندیشی مشق شب

کتی وترت*

برگردان: مهدی بهلولی

اختصاصی تارنمای معلم ایرانی

 

 

{۹ سال پس از انتشار کتاب “بازاندیشی مشق شب : بهترین کارهایی که از نیازهای گوناگون پشتیبانی می کنند” کتی وترت، استاد آموزش و پرورش در آمریکا،با چاپ دوم کتاب بازگشته است. آموزگار و مدیر پیشین می گوید از چاپ نخست کتاب تاکنون، چیزهای زیادی تغییر کرده اند اما بحث درباره این که مشق شب مدرسه باید به عنوان یک ضرورت دیده شود یا یک کار دلسردکننده یا حتی کاری زیان بار، هنوز هم بحثی پابرجاست. به جای حذف یکسره مشق شب، او پیشنهاد یک سرمشق تازه دارد؛ سرمشقی برای راهنمایی آموزشگران در تنظیم وظیفه هایی که برای همه دانش آموزان کارآیی دارند. در این گزیده از کتاب، برای خوانندگان “نشریه آموزگار” – برگرفته از فصل “کارهایی برای مشق شب کارآمد”- وترت درباره اهمیت در نظر گرفتن وظیفه هایی فراخور کودکان و واگذاری سرپرستی بیشتر به دانش آموزان در فرآیند یادگیری شان بحث می کند.}

دانش آموزان اغلب در انجام مشق شب، بی انگیزه اند چرا که آن را به عنوان یک کار مهم درنمی یابند. مشق شب، تنها یک وظیفه است که با هیچ بستگی شخصی یا [پیوندی با] ویژگی های فردی انجام می گیرد. خب در این صورت چه چیزی نادرست است؟ در بسیاری از کلاس های درس، دانش آموزان نسبت به آموزش شان،روی هم رفته، احساس مالکیت[ownership] کم یا هیچ دارند- ما درس می دهیم، ما وظیفه ها را تعیین می کنیم، ما آزمون می گیریم، و دانش آموزان هم ظرف هایی بی اختیار[برای پر شدن] هستند. آنها هیچ سهمی در نتیجه ندارند- هیچ چیزی به آنها برنمی گردد- چرا که چیزی درباره آنها نیست. تا زمانی که آموزش و مشق شب، “حاضر و آماده” به آنها داده می شوند هدف ها مال ما هستند نه مال آنها. همانگونه که یک بار آموزگاری گفت : “من هرگز از کودکی،انجام ندادن کارش را نشنیده ام؛ کار ماست که انجام نمی دهند”.

بیندیشید به همه کمبودهایی که ما از هر کودک خردسالی می پذیریم تا مهارت هایی همچون غذا خوردن و لباس پوشیدن شان را یاد بگیرد. ما به گونه ای غریزی در می یابیم که صندلی های بلند کثیف و نیم چکمه های برفی پوشیده در تابستان،از خبرگی بر مهارت و غروری که با آن همراه است اهمیت کمتری دارد. ما آزادی مورد نیاز برای کودکان تا احساس مالکیت به وظیفه های شان کنند را به خوبی می فهمیم. اما هنگامی که پا به گستره آموزش آکادمیک می گذاریم اغلب در ارج نهادن به آن آرزوی ذاتی برای خبرگی یا اعتماد به دانشِ کودک در چگونگی موفق شدن، ناکام می مانیم. پس وظیفه ای یگانه به عنوان مشق شب تعیین می کنیم و از همه دانش آموزان انتظار داریم به آن تن دهند. بفرمایید! آموزش انجام شد. اگر هم نشد آن را حذف کنید….

… همچون آن کارهای مهم در رشد سال های نخست دوران کودکی،احساس مالکیت دانش آموز به مشق شب،بی عیب و نقص نیست اما پرتوان است. هنگامی که دانش آموزان خودشان را به عنوان یادگیرندگان در می یابند و این که چگونه بهتر یاد می گیرند، و هنگامی که آنها آزاد هستند تا به طور فردی با درون مایه درسی پیوند برقرار سازند،یادگیری شادی آور می شود و به خودی خود ارزشمند و نیازی هم به تشویق شدن ندارند.

دانش آموز چگونه احساس مالکیت به مشق شب را به دست می آورد؟ احساس مالکیت با [حق] گزینش[انتخاب] آغاز می شود. گزیش مشق شب می تواند به همان اندازه ی درخواست از دانش آموزان تا “۱۰ مساله از میان ۳۰ مساله را برای حل کردن گلچین کنند” محدود باشد، می تواند به همان اندازه ی درخواست کار کردن تنها روی هدف های یادگیری که دانش آموزان با آن درگیر هستند خاص و جزیی باشد، یا می تواند همچون یک پروژه خود- گزینش کرده [self- selected] ی خود- طراحی کرده [self-designed] یکسره باز باشد. دانش آموزان شاید [حق] گزینشی درباره هدف یادگیری نداشته باشند اما تقریبا همیشه می توان حق گزینش راهی که به هدف می رساندشان را به آنها بخشید. برای نمونه، فرض کنید هدف یادگیری برای همه دانش آموزان، به خاطر سپردن جدول های ضرب شان باشد. مشق شب می تواند چیزی همانند این باشد :

۱٫ روش خودتان را در به یاد سپردن جدول های ضرب تان بیافرینید. برخی ایده های دانش آموزان دیگر که برای این کار تلاش کرده اند از بر کردن، ساخت کارت های یادداشت، رسم یک شبکه یا نمودارِ با رنگ رمزگذاری شده، یا پدید آوردن یک ترانه رپ [rap song] می باشد.
۲٫ فردا ایده تان را با کلاس در میان بگذارید.
۳٫ این هفته، روش تان را تمرین کنید.
۴٫ پس از آزمون کوتاه [quiz] بدون شمردن روز جمعه، روش تان را ارزیابی کنید تا مشخص شود چقدر خوب کار کرده است.

 

*کتی وترت [Cathy Vatterott] استاد آموزش و پرورش در دانشگاه میزوری در سنت لوییس[Missouri-St Louis] آمریکاست. به عنوان یک مادر،آموزگار و مدیر پیشین، مشق شب را با تنوعی از چشم اندازها، آزموده است. پس از آن که او در چندین همایش آموزشی حضور یافت [و به بحث مشق شب پرداخت] شرکت کنندگان از او به عنوان “بانوی مشق شب” نام بردند. دکتر وترت، نویسنده چهار کتاب و مقاله های زیادی درباره آموزش و پرورش است. او به طور متناوب در همایش های ملی آموزشی شرکت می کند و به عنوان مشاور با مدرسه ها همکاری دارد. وترت،به عنوان یک کارشناس جهانی در موضوع مشق شب در آموزش و پرورش به شمار می آید.
https://www.teachermagazine.com.au/articles/teachers-bookshelf-rethinking-homework

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب