کد خبر : 35703
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۶
120 بازدید بازدید

به بهانه منفعت طلبی آموزش و پرورش از فرهنگیان و سوال بی پاسخ آنان:سود پول فرهنگیان کجا می رود؟

به بهانه منفعت طلبی آموزش و پرورش از فرهنگیان و سوال بی پاسخ آنان:سود پول فرهنگیان کجا می رود؟

دیر زمانی است گردن نازک تر از موی آموزش و پرورش با طناب منفعت طلبی و شهرت جویی فشرده می شود و دیری نخواهد پایید که پیکر ضعیف و رنجورش به دار مکافات عمل منافع سود جویان و بی تدبیری مسئولان بالادستی و وزارت نشین آویخته شود. آموزش و پرورش هر جامعه ای نمادی از

دیر زمانی است گردن نازک تر از موی آموزش و پرورش با طناب منفعت طلبی و شهرت جویی فشرده می شود و دیری نخواهد پایید که پیکر ضعیف و رنجورش به دار مکافات عمل منافع سود جویان و بی تدبیری مسئولان بالادستی و وزارت نشین آویخته شود.

آموزش و پرورش هر جامعه ای نمادی از توسعه یافتگی و یا عدم توسعه آن جامعه است، بنابراین جهت قرار گرفتن این نهاد انسان ساز در مسیر توسعه و تعالی ،لازم است دائما مورد ارزیابی و آسیب شناسی و آفت زدایی قرار گیرد.از جمله آسیب های آموزش و پرورش می توان به: عدم ثبات مدیریت،سیاست زدگی،طایفه گرایی،منفعت طلبی،شهرت جویی،عدم عدالت آموزشی،توزیع نامتوازن سرمایه های انسانی و مادی،نبود انگیزه در کارکنان و… اشاره کرد.
جهت برون رفت از این شرایط لازم است ضمن تاکید بر استقلال این نهاد با اجرای شایسته سالاری،تخصص گرایی،ثبات مدیریت،توزیع متوازن سرمایه های انسانی و مادی ،سعی در ایجاد انگیزه در کارکنان آموزشی و اداری داشت.

نکته ای که در این نوشتار به صورت ویژه به آن پرداخته می شود، بحثی در حوزه اداری و مالی است. بدون شک سوای بحث معیشت معلمان، امروز مسئله پرداخت حقوق و مزایا و وام ها و کسورات آن ،برای معلمان یک سوال بزرگ و ابهام آمیز دارد. این بحث در ارتباط با پرداخت حقوق ماهیانه فرهنگیان است که ذهن خیلی از معلمان را به خودش مشغول کرده ،امیدواریم آموزش و پرورش استان و یا شهرستان مهران در این مورد شفاف سازی کند.

معمولا حقوق فرهنگیان همانند سایر کارکنان دولت پایان هر ماه پرداخت می شود، اما بخشی از حقوق فرهنگیان که به جای اقساط وام های بانکی،بیمه ماشین ،اقساط فروشگاه فرهنگیان و…که مستقیما از حقوق فرهنگیان کسر می شود ،معمولا با تاخیری سوال برانگیز گاها تا ۲۰ روز به جای اقساط مذکور پرداخت می شود( همانند کسورات ماه بهمن که ۲۰ اسفندماه واریز شده است)،

حال اگر حقوق یک فرهنگی ۳ میلیون تومان باشد و ۱ میلیون اقساط بانکی داشته باشد که مستقیما از حقوقش کسر می شود، چرا باید این کسورات که ۲۰ روز قبل از حقوق فرد برداشت شده است، ۲۰ روز بعد به حساب بانک وام دهنده و یا شرکت قسط دهنده واریز شود؟

این بهره و مابه تفاوت به کجا می رود؟ کدام قانون چنین اجازه ای به دستگاه آموزش و پرورش داده است که با سرمایه معلمان و با اسارت گرفتن بخشی از حقوق آنان چنین بازی ناشایستی انجام دهد؟ مصیبت بار از همه این بحث ها، جریمه ای است که بانک عامل از جیب معلمان از این رانده و از آن مانده برداشت می کند. حال چه کسی باید پاسخگو باشد و چرا وزارت متبوع با علم و آگاهی این روال را انجام می دهد، بر معلمان پوشیده مانده است.

نکته دیگر باور معلمان است که در این مسیر خدشه دار می شود،بدون شک به دلیل عدم شفاف سازی مسئولان آموزش و پرورش و روزنه های موجود برای حیف و میل این مبلغ در انحصار وزارت خانه و ادارات کل، سوالاتی در ذهن معلمان است.

به طور قطع یکبار برای همیشه می بایست به این اما و گرها پاسخ گفت و این وظیفه بر عهده معاونان اداری و مالی دستگاه مربوطه است که اگر حرف معلم پسندی دارند، بیان کنند و اگرهم ندارند، لازم است دستگاه های نظارتی و امنیتی و قضایی به این مسئله ورود کنند وکشفکنند که جریان از چه قرار است و این مبلغ میلیاردی(با احتساب همه شهرستانها) در این ۲۰ روز به حساب چه کسی ویا چه نهادی واریز ونگهداری می شود؟شخصی است یا دولتی ؟وزارتی است یا استانی؟ اگر وزارتی است چرا مدیرکل شفاف ساز نمی کند و اگر استانی است با کدام مجوز انجام می پذیرد؟ آیا خزانه است یا حساب وزارتخانه و یا اداره کل؟

امیداست مطالبه گری های هدفمند وحمایتهای مسئولین در رده های بالا سبب تغییر دیدگاه نسبت به آموزش و پرورش و ارتقاء جایگاه آن گردد ودست های آلوده به منفعت طلبی از این ارگان کوتاه گردد، تا کار کرد اصلی آن که پرورش وتربیت انسان شایسته است، بخوبی به سامان برسد.

 

منبع: تابناک

 

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب