کد خبر : 35625
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۲
79 بازدید بازدید

زهرا علی اکبری؛

پرسشی که جامعه امروز ایران به پاسخ آن نیاز دارد

پرسشی که جامعه امروز ایران به پاسخ آن نیاز دارد

در سال ۱۹۴۵ میلادی منشوری در سازمان ملل متحد به امضا رسید که اولین توافقنامه بین‌المللی برای تضمین اصل برابری زنان و مردان بود. از آن به بعد سازمان ملل متحد به ایجاد یک میراث تاریخی از استراتژی‌ها، استانداردها، برنامه‌ها و اهداف مورد توافق بین‌المللی برای پیشبرد وضعیت زنان در سراسر جهان کمک کرده است

در سال ۱۹۴۵ میلادی منشوری در سازمان ملل متحد به امضا رسید که اولین توافقنامه بین‌المللی برای تضمین اصل برابری زنان و مردان بود. از آن به بعد سازمان ملل متحد به ایجاد یک میراث تاریخی از استراتژی‌ها، استانداردها، برنامه‌ها و اهداف مورد توافق بین‌المللی برای پیشبرد وضعیت زنان در سراسر جهان کمک کرده است و با این رویکرد اولین بار در۸ مارس ۱۹۷۵ روز جهانی زن را گرامی داشت. در طول این سال‌ها سازمان ملل متحد به همراه دیگر نهادها و سازمان‌های مردم نهادِ فعال در امور زنان، مشارکت زنان را به عنوان شرکای برابر با مردان در دستیابی به توسعه پایدار، صلح، امنیت و احترام کامل به حقوق بشر ترویج داده اند و توانمندسازی زنان همچنان یکی از ویژگی‌های اصلی تلاش‌ این سازمان‌ها برای حل مشکلات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در سراسر جهان است .
شعار روز جهانی زن در سال ۲۰۱۹ با عنوان « Balance for Better» – «تعادل و توازن برای بهتر شدن» انتخاب شده که خواستار اقدام برای احیای تعادل جنسیتی در سراسر جهان است و در آن فکر کردن برای برابری، هوشمندی و نوآوری در تغییرات مطرح شده است که تمرکز بر روش‌های نوآورانه است که با آنها می‌توان برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان به ویژه در سیستم‌های حمایت اجتماعی، دسترسی به خدمات عمومی و زیرساخت‌های پایدار را به پیش برد. دستیابی به اهداف بلندپروازانه توسعه پایدار نیازمند تحولات تغییر یافته، رویکردهای یکپارچه و راه حل‌های جدید است، به ویژه هنگامی که ارتقای برابری جنسیتی و توانمندسازی برای زنان و دختران مطرح می‌شود. نوآوری و تکنولوژی فرصت‌های بی‌سابقه را برای زنان و دختران برای ایجاد یک سیستم جامع‌تر، خدمات کارآمد و زیرساخت‌های پایدار آماده می‌کند تا دستیابی به اهداف توسعه پایدار و برابری جنسیت سرعت بخشیده شود. اما متاسفانه در ایران برای تحقق چنین اهدافی شکاف‌های جنسیتی زیادی وجود دارد.
به نظر می‌رسد در کنار شاخص‌های مختلف موجود، یکی از فاکتورهای مهم و مشخص برآوردهای جهانی توسعه و پیشرفت جوامع، تازگی و طراوت طیف جسمی و روحی زنان هر جامعه است که می‌توان به میزان حضور زنان در اجتماع، سواد مهارتی و علمی آنان، دامنه تاثیرگذاری در سیاست‌گذاری، درصد تصدی پست‌های کلان توسط زنان و… اشاره کرد. بااین اوصاف می‌توان گفت با توجه به وضع موجود در ایران که زنان هنوز به جایگاه حقیقی شان دست پیدا نکرده‌اند، از توسعه مد نظر دور هستیم. جای تعجب دارد که چرا باید زنان برای دستیابی به حقوق مسلم‌شان دست به جنبش‌ها و فعالیت‌های اجتماعی بزنند.
حقی که در جهان امروز ضرورت وجودی دارد، یک اصل اجتماعی محسوب می‌شود و اینکه زنان بخواهند ظرفیت مدیریتی و علمی خود را با صرف انرژی در جنبش‌های برابری و عدالت صرف کنند از اصل عدالت اجتماعی بسیار دور است. البته باید یادآوری کرد در شرایطی که زنان آنچنان که باید و شاید در جامعه خود برای تحقق حقوق فردی و اجتماعی خود مورد حمایت قرار نمی‌گیرند، جنبش‌ها و فعالیت‌های اجتماعی در حوزه زنان بسیار موثر خواهد بود اما منظور آن است که دولتمردان و سیاسیون برای داشتن کشوری توسعه یافته و برگرفته از آرا و نظرات و خرد جمعی در مسیر برابری و عدالت جنسیتی گام بردارند و نگذارند کار به جایی برسد که زنان برای حق و حقوق حقیقی‌شان دست به اعتراض و شکوه بزنند. در حال حاضر در کشور ما با وجود تبیین‌گری‌های روشنی که از سوی فعالان امور زنان صورت می‌گیرد، باز هم جامعه با شرایط آرمانی حضور اجتماعی و پرقدرت زنان فاصله زیادی دارد، حیف است در سرزمینی که زنان آن به بلندای هنر و علم و فرهنگ و ورزش و…دست یافته‌اند، رنگ و نقشی از حضور در عرصه‌های کلان تصمیم گیری و سیاست گذاری وجود نداشته باشد. زنان به همان اندازه مردان، توان فکری، اجرایی و همچنین ظرفیت پدیدآورندگی موفقیت‌ها و پیشرفت‌ها را دارند که اگر اینطور نباشد و به این اصل اعتقادی نباشد باید به اصل مساوات در خلقت زن و مرد شک کرد. خالق بر این تاکید می‌کند که برابری و تساوی جنسیتی – به آیات قرآن در این ارتباط مراجعه شود – وجود دارد، چرا برخی این اصل را در ایران رعایت نمی‌کنند، پرسشی است که جامعه امروز ایران به پاسخ آن نیاز دارد…

 

مردم سالاری

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب