کد خبر : 35495
تاریخ انتشار : یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۶
216 بازدید بازدید

محمدرضا نیک نژاد؛

مرگ مدرسه؟

مرگ مدرسه؟

دوشنبه ۲۹ بهمن در سالن همایش های دبستان آرمینه مصلی نژاد منطقه ۶ تهران به بهانه رونمایی از کتاب “مرگ مدرسه؟” به دعوت دست اندرکاران ” کافه خرد/ گفت و گو با طعم همدلی” همایشی با حضور نویسندگان کتاب برگزار شد. این برنامه چهاردهمین نشست از سلسله نشست های “کافه خرد” بود. گرچه چند باری

دوشنبه ۲۹ بهمن در سالن همایش های دبستان آرمینه مصلی نژاد منطقه ۶ تهران به بهانه رونمایی از کتاب “مرگ مدرسه؟” به دعوت دست اندرکاران ” کافه خرد/ گفت و گو با طعم همدلی” همایشی با حضور نویسندگان کتاب برگزار شد. این برنامه چهاردهمین نشست از سلسله نشست های “کافه خرد” بود. گرچه چند باری در نشست های”کافه خرد” شرکت کرده بودم اما این بار کافه بزرگ تر، افرادِ سرشناسِ بیشتر، مخاطبان افزون تر و برگزاری با شکوه تر از همیشه بود. “کافه خرد”نهاد و نهال نوپایی ست که دست اندرکاران انگیزه مندش بخشی از وظیفه آن را گسترش این اندیشه می دانند که آموزش سنگ بنای توسعه جامعه های انسانیاست و به درستی توسعه را پیامد آموزش و پرورشی فراگیر، ژرف و کارا به شمار می آورند؛ البته نگاهی به سیاهه سخنرانان سیزده نشست پیشین کافه و جستارهای طرح شده در آن ها تا اندازه فراوانی این رویکرد را باز می نمایاند. بی گمان چهاردهمین نشست کافه خرد تفاوت های آشکاری با سیزده نشست پیشین داشت. چهاردهمین نشست بر خلاف نشست های پیشین بیشتر گزارش گونه ای می نمود در دو بخش؛ نخست روند شکل گیری و برگزاری نشست های پیشین این کافه و در ادامه نیز طرح دیدگاه های نویسندگان نامدار و دغدغه مندِ نوشتارهای منتشر شده در کتاب “مرگ مدرسه؟”

 

داغ ترین موضوع در نشست چهاردهم عنوان کتاب با محوریت پاسخ به این پرسشبود که : آیا مدرسه در جهان امروز – با همه ویژگی هایش- جان سالم به در خواهد برد؟ برخی سخنرانان بر این باور بودند که کتاب را می بایست بدون نشانه پرسش می آوردند! چراکه مرگ مدرسه را قطعی دانسته و همایش نیز مراسم ختم آناست!به باور برخی دیگر نیز اندامواره آموزش در حال مرگ است و خواستار رسیدگی هر چه زودتر برای نجاتش بودند؛ و البته برخی نیز همچنان بر بیماری آن تاکید داشتند اما خوشبیتانه تر از دو گروه پیشین به بهبودش امیدوار هستند.

برگزاری چهاردهمین نشست کافه خرد-در این سطح و با این گستردگی- خود به تنهایی دستاورد بزرگی برای دست اندرکاران به شمار می آید. بی گمان کنار هم نشاندن شیوا دولت‌آبادی، محسن رنانی، حسن عشایری، خسرو باقری، نعمت‌الله فاضلی و چند تن دیگر در صندلی های سالن برگزاری و البته فهرست کردن نام های بالا در کنار نام های دیگری همچون مقصود فراستخواه، محمد قانعی راد، جعفر محمدی و مرتضی نظری در کتاب، کاری سترگ و ارزشمند است. در جامعه ای که آموزش و آگاهی و دانستن و یادگیری و یاددهی واقعی در اولویت نیست، این افراد دلنگران آموزش و پرورش اند. در جامعه ای که دست اندرکاران ارشدش نفت و منابع زیر زمینی و رو زمینی و سرمایه مادی را پایه ی توسعه می دانند- و البته بیش از ۱۰۰ سال است که با این باور در توسعه در جا می زنند- اندک شمار افرادی مانند نویسندگان کتاب “مرگ مدرسه؟” دلنگران عیب های اساسی موتور اصلی توسعه در جهان امروز، یعنی آموزش و پرورش توسعه گرا هستند. و بی گمان کنار هم قرار گرفتن نام هایی که از سرِ درد و انگیزه درونی در پی برگرداندن قطار توسعه به ریل اصلی آن، یعنی پرورش شهروندانی توسعه گرا، می باشند کاری ماندگار و دارای اصالت ذاتی است؛ که باید قدرش را دانست و تلاشگرانش را پاس داشت.

چهاردهمین نشست کافه خرد با همه خوبی هایش، مانند هر کارِ ارزشمند دیگری، اندک جاهایی هم لنگان بود. گنجاندن سخنرانانی که سال ها در گستره آموزش اندیشیده و تلاش کرده اند در یک زمان چند ساعته! آسیب بزرگی بود که سخن ها را ناگفته گذاشت و شنوندگان را از شنیدن بسیاری از ناگفته ها محروم ساخت.

از این که بگذریم کتاب “مرگ مدرسه؟” دریچه ای است که می تواند پرسش های تازه ای در کارکردهای سننتی و نوین مدرسه مطرح کند. کتاب از شانزده نوشتار در گستره دشواری های امروز در ساختار آموزشی کشورمان تشکیل شده است؛ برای خرید و خواندنش تنها کافی ست نگاهی به سیاهه نویسندگان نام آشنا و دغدغه مندش بیندازیم.

 

 

مراسم رو نمایی از کتاب «مرگ مدرسه؟» در کافه خرد

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب