کد خبر : 35493
تاریخ انتشار : یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۱
124 بازدید بازدید

زهرا علی اکبری؛

پروژه ملی بازی و یادگیری

پروژه ملی بازی و یادگیری

در آخرین روزهای بهمن ماه، پروژه ملی «بازی و یادگیری» با حضور وزیر آموزش و پرورش در دبستانی در مرکز شهر تهران، به طور رسمی فعالیت خود را در هزار مدرسه ابتدایی که حائز شرایط هستند، آغاز کرد. سید محمد بطحایی در این دبستان با بیان اینکه در مدارس ابتدایی شخصیت دانش آموزان شکل می‌گیرد،

در آخرین روزهای بهمن ماه، پروژه ملی «بازی و یادگیری» با حضور وزیر آموزش و پرورش در دبستانی در مرکز شهر تهران، به طور رسمی فعالیت خود را در هزار مدرسه ابتدایی که حائز شرایط هستند، آغاز کرد. سید محمد بطحایی در این دبستان با بیان اینکه در مدارس ابتدایی شخصیت دانش آموزان شکل می‌گیرد، از همکاران فرهنگی خود خواست تا با استفاده از ظرفیت بازی و یادگیری، برنامه ریزی دقیقی برای آموزش‌های مهارتی و اخلاقی دانش آموزان داشته باشند.
این یادداشت قصد دارد به بررسی اجمالی بازی و یادگیری در نظام آموزشی نوین و بستر آن در ایران بپردازد.
آلبرت انیشتن، یک رویداد محوری در زندگی خود را به یاد می‌آورد که الهام بخش علاقه او به کشف علمی است. در دوران کودکی (سن چهار یا پنج سالگی)، پدرش به وی یک قطب نما مغناطیسی می‌دهد که باعث می‌شود تا انیشتن ساعت‌ها به چرخش قطب نما و چگونگی حرکت همیشگی سوزن به سمت شمال دقت کند.به گفته انیشتین، نحوه بازی با این قطب نما، الهام بخش عشق او به علم است. وی در خاطراتش می‌نویسد: «من هنوز می‌توانم به یاد داشته باشم که این تجربه باعث شد، احساس عمیق و پایداری نسبت به کشف ناشناخته‌ها و علم داشته باشم».
امروزه در نظام آموزشی نوین، بازی در واقع کلید یادگیری است. محققان و مربیان در سراسر جهان متوجه شده اند که بازی می‌تواند به غنی سازی یادگیری و توسعه مهارت‌های کلیدی مانند جستجو، بیان، آزمایش و کار گروهی کمک کند.
در این راستا مدارسی که از آموزش مونتسوری استفاده می‌کنند، بر تشویق کودکان به یادگیری از طریق «بازی معنی‌دار» تمرکز می‌کنند. «مارسیا نل» در کتاب خود با عنوان «از بازی به تمرین: ارتباط بازی معلم با یادگیری کودکان»، پنج ویژگی «بازی معنی‌دار» را این طور بیان می‌کند:۱- به کودک قدرت انتخاب می‌دهد که او چه چیز می‌خواهد انجام دهد.۲- برای کودک با احساس شادی و لذت همراه است. ۳- به جای دادن دست نوشته وسند به دانش آموزان برای پیگیری و دنبال کردن، آنها یادمی‌گیرند که به طور خود به خود استنتاج کنند.۴- براساس انگیزه ذاتی در مورد آنچه کودک می‌خواهد انجام دهد، هدایت می‌شود.۵- محیطی بدون ریسک را ایجاد می‌کند که دانش آموزان می‌توانند آزمایش و ایده‌های جدید را امتحان کنند.
در بازی معنی‌دار، دانش‌آموزان شرکت کنندگان فعال هستند. به عنوان مثال، به جای اینکه به طور غیرمستقیم یک درس را بخوانند، در کنار همسالان خود نقش می‌گیرند و با توجه به قوانینی که ایجاد کرده‌اند، به کودکان دیگر پاسخ می‌دهند. «قواعد» ممکن است با نظر و ایده آزادانه و داوطلبانه در نظر گرفته شود، این نظام و قوانین ذهنی یکی دیگر از ویژگی‌های بازی است. دانش آموزان ممکن است قوانین را به صراحت بیان کنند، به صورت مشارکتی تشکیل دهند یا از یک رهبر انتخابی پیروی کنند.این مذاکرات فعال و دلپذیر از قوانین و نمادها می‌تواند بخشی از مزایای یادگیری همراه بازی را ارائه دهد.
باید در نظر داشته باشیم که کودکان به شیوه‌ای کاملا متفاوت از بزرگسالان یاد می‌گیرند. آنها با مقایسه تجربیات فیزیکی، با تعامل با دیگر افراد و احساسات خود یاد می‌گیرند و البته مقدار زیادی از طریق تخیل خود یاد می‌گیرند. بازی چیزی است که قطعات منطقی و خلاقانه مغز را درگیر می‌کند.
برای کودکان، بازی اغلب یک فعالیت کامل بدنی است که کمک می‌کند تا مهارت‌هایی را که بعدا در زندگی به آنها نیاز دارد، توسعه دهند. در حال بازی،اجرا، رقصیدن، صعود، ورزش و… این فعالیت‌ها همه باعث رشد عضلات و کمک به تنظیم مهارت‌های حرکتی می‌شوند. کودکان همچنین عضلات ذهنی و احساسی خود را فعال می‌کنند.
معلم هنگامی که یک رویکرد مبتنی بر بازی برای ترکیب موضوعات مختلف به کار می‌گیرد، متوجه خواهد شد که می‌تواند، تجربه آموزشی را بیشتر از مجموع قطعات مربوط به یک موضوع درسی ایجاد کند. دانش آموزان در حین بازی و یادگیری مهارت‌های تفکر انتقادی، توانایی‌های زبانی، گستره دانش، مهارت‌های آگاهی، احساسی و اجتماعی خود را افزایش می‌دهند.
با این اوصاف، مزایای یادگیری که همراه با بازی تجربه شود، بیشتر از معایب آن است و از این طرح آموزشی می‌توان به نیکی در عرصه آموزش نوین نام آورد.اما در کنار تمامی فوایدی که چنین طرح‌هایی می‌تواند داشته باشد آنچه مهم تر است بستر لازم برای اقدام عملیاتی و کامل طرح است .به نظر می‌رسد تراکم دانش آموزی در دبستان‌های کشور هنوز آن قدر به استانداردهای شاخص نرسیده است که خواسته شود تا یادگیری معلم در کلاس درس همراه با بازی باشد و یا آنکه در کلاسی جداگانه در مدرسه این مهم تعبیه شود که در شکل دوم اجرای چنین طرحی در کلاس مجزا بسیار جای بحث و بررسی دارد چرا که پژوهش‌ها در کشورهایی با توسعه آموزش حاکی از بازی و یادگیری در کلاس درس است نه کلاسی جداگانه که صرفا برای بازی باشد.البته در این میان نظراتی هم وجود دارد که پرژه بازی و یادگیری در مدارس مجهزتر آغاز شود تا دیگر مدارس هم به امکانات لازم دست پیدا کنند . باید پذیرفت که عدالت آموزشی، دسترسی و فرصت برابر بسیارمهم تر از این است مدارس مجهز داری کلاس‌های بازی و یادگیری شوند. اگر از همان مدارس مجهز خواسته می‌شد که همزمان با تجهیز کلاس بازی و یادگیری، همتای خود در استانی محروم و صدالبته در منطقه‌ای محروم از آن استان محروم را مجهز به حداقل امکانات آموزشی و پرورشی کنند، بسیار مطلوب تر و ثمربخش تر بود.

 

مردمسالاری

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب