کد خبر : 35409
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۳:۴۹
346 بازدید بازدید

زهرا علی اکبری؛

آیا مدرسه در جهانِ جدید زنده می ماند؟

آیا مدرسه در جهانِ جدید زنده می ماند؟

به نام خدا آیا مدرسه در جهانِ جدید زنده می ماند؟ (آنچه در چهاردهمین نشست  کافه خرد رخ داد…) نگارنده: زهرا علی اکبری     یک چیزهایی هست که باید برای آنها بهتر برنامه ریزی شود و بهتر پیگیری شود تا بهتر نتیجه گیری شود، مثل همین آموزش در مدارس. حدود چهل سال است که

به نام خدا

آیا مدرسه در جهانِ جدید زنده می ماند؟

(آنچه در چهاردهمین نشست  کافه خرد رخ داد…)

نگارنده: زهرا علی اکبری

 

 

یک چیزهایی هست که باید برای آنها بهتر برنامه ریزی شود و بهتر پیگیری شود تا بهتر نتیجه گیری شود، مثل همین آموزش در مدارس. حدود چهل سال است که همراه با انقلاب درونی نظام به دنبال دستاوردهای پایاتر در حوزه ی آموزش و پرورش دست به تغییراتی زده ایم که نه تنها برای داشتن پیامدهای مطلوب راضی کننده نبودند، بلکه در مواردی هم آنچنان ریشه بر تیشه سیستم آموزشی زده شد، که چندین سالی است برای جبران مافات کمر همت بسته شده و آن قدر در این مسیر واگرایی وجود دارد که هنوز به خواست و آرمان های مورد نظر دست پیدا نکرده ایم . چه بخواهیم و چه نخواهیم آموزش اصلی ترین عامل ارتقا وپیشرفت جوامع را سبب می شود و هر دولتی که بر روی کمال و تعالی نظام آموزشی خود سرمایه گذاری نمود، توانست در عرصه ی جهانی در حوزه های مختلف سیاسی ،اقتصادی، و اجتماعی به سامان فرهنگ سازی نماید.در بحبوحه ی اجرایی شدن تحولات در آموزش،  نظامی می تواند تغییر ات مثبت  را در خود نهادینه نماید که هراسی از  نقد و بازخواست نداشته و حتی الامکان  مولفه های سازمانی را ماهیتا با خود همراه سازد.بنابراین باید پذیرفت که با گفت وگوهای سازنده و نقدهای پذیرنده ، می توان خطوط زیبا و ماندگاری را در عرصه دانش عمومی بر جای گذاشت.

و از طرفی بر کسی پوشیده نیست که در نظام آموزشی کشور ما ، به محض آنکه سخنی از تحول و ارتقا و پیشرفت سیستم می شود همگان به دنبال اجرایی کردن خط به خط سند تحول بنیادین می روند. اینیادادشت قصد آن را ندارد که به کارآمدی و یا ناکارآمدی سند بپردازد، بلکه به اینهدف  نگاشته خواهدشد  که می توان در کنار واژه های ثقیل و کم مانوس سندتحول از مسیرهای دیگری که قابل لمس تر و پر طرفدارتر است به تحول رسید .تحول در نظام آموزشی می تواند با خواندن یک کتاب در این حوزه و واکاوی بیشتر ابعاد آن و یا بهره مندی از نظرات و دانش صاحبنظران علوم تربیتی آغاز  و تداوم پیداکند .

پس از مدتی مدید در نشستی با طعم محتوای تحولی و البته خوش نشان از حیث مباحث مطرح شده، شرکت کردم نه اینکه در این مدت در نشستی ،همایشی و یا کنفرانسی با موضوع آموزش و پرورش حضور نداشته ام؛ نه. بلکه اگر هم نشستی بوده است از آن جنسی نبوده که بتواند تغییری در دانسته هایم داشته باشد.

 

 

به نظر می رسد در چهاردهمین نشست کافه خرد ،تاحدودی مسیر مطلوب نمایِ تحولی شکل گرفت و از کتابی با عنوان”مرگ مدرسه؟” رونمایی شد ، که در آن مقالات و گفتارهایی از خسرو باقری، شیوا دولت‌آبادی، محسن رنانی، حسن عشایری، نعمت‌الله فاضلی، مقصود فراستخواه، محمدامین قانعی‌راد، جعفر محمدی و مرتضی نظری آمده است. شانزده مقاله و گفتار از نُه نویسنده و پژوهشگر که طی سال‌های اخیر در حوزۀ نظام آموزش و پرورش، حس و حضور اندیشه ای داشته‌اند. وزن حضور این  اندیشمندان  در کنارهم برای گردآوری پاسخ های لازم به دغدغه ای همچون اینکه“آیا مدرسه در جهانِ جدید زنده می ماند؟” آن قدر ارزشمند و بی شک دارای  محتوای فاخر است که  خواندن خط به خط آن بتواند انگیزه بخش و آغاز کننده ی راهی خوب برای آموزش و پرورش  و جامعه ی همراهان آن باشد. به جز این کتاب، آنچه در نشست کافه خرد ذهن را نوازش می کرد گفت و گوهایی بود که از زبان شیرین علمی هر کدام از صاحبنظران به گوش می رسید. برای ما معلمان که تنها راه افزایش دانش و دانسته ی تجربی مان دوره های خسته کننده و کم کارای ضمن خدمت است ، ۱۵ دقیقه گفتار این افراد می تواند بسیار اثر بخش باشد.ای بسا که در سیستم آموزشی و پرورشی کشور ما این قبیل نشست ها و گفت و گو ها کم نشان است و چقدر هم به آن نیاز داریم.

امروزه تغییر ساختار آموزش از صورت نظام بسته و مکانیکی و تحول آن به شکل پویا ، باز و انعطاف پذیر امری غیر قابل انکار است و با این نگرش به نظام آموزشی نوین باید پذیرفت که تعامل و مشارکت فکری و اجرایی در آن نقش بسزایی خواهد داشت.

برای دست یابی به سیستم آموزشی که راهبران آموزشی و معلمانش متعهد، مجرب، دارای سبک اندیشه، منتقدِ عیوب سیستم و حامی نقاط قوت آن، آشنا با مولفه های یادگیری ، همسو با نیازهای متغییر جوامع و… است و همچنین پیامدهای آن دانش آموزان خلاق، نوآور، دارای درک و فهم حقوق شهروندی ، آشنا با مهارت های زندگی ، باسواد،خردمند، کارآفرین و…است ، باید بر برگزاری نشست هایی که در آن حرف هایی برای گفتن و نقدهایی برای شنیدن وجود دارد، تاکید شود.

با وجود ارزش گذاری وافری که بر واژه واژه جملات صاحبنظران حاضر در چهاردهمین نشست کافه خرد قائل هستم ، به دلیل نیازی که در سیستم آموزشی کشور حس می شود- از آن رو که با نظریه های یادگیری نوین و کارای جهانی غریب است – علاوه بر خواندن کتاب ” مرگ مدرسه؟” و نقد و تحلیل خط به خط آن  و انتشار و اشاعه دانش خود از محتوای کتاب ، بازخوانی گفتار دکتر رنانی را به دوستان و همکاران پیشنهاد می کنم . دکتر رنانی آنچنان بی نقص و قابل درک استفاده از جدیدترین نظریه یادگیری را در اندک زمانی شرح داد که شاید بتوان گفت یکی از  ضرورت های  امروز نظام آموزشی ما همان نظریه است که مغفول مانده است(نظریه ای که در هیچ سطحی از سیستم آموزشی ایران دیده نمی شود نه در کلاس درس ، نه در کتاب های درسی ، نه در دانش معلمان ، نه در مدیریت مدیران و…)

مجال این یادداشت  و البته فرصتِ حوصله خواننده ، بیش از این سخن را جایز نمی داند ، اما در پایان کلام ضمن تاکیدی دیگر بر تحلیل ، نقد و اشاعه آنچه در کافه خرد اتفاق افتاد، یادآور می شوم مرگ مدرسه؟” آغاز سوالات بسیاری است که در نهان و آشکار نظام آموزشی ما نهفته است که طالب پاسخ های خردمندانه ، مجرب مهارتی و وزین علمی است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب