کد خبر : 35158
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۹
81 بازدید بازدید

۶۰ درصد کلاس‌‌های دوره ابتدایی دارای تراکم بالای ۲۶ دانش‌‌آموز است

۶۰ درصد کلاس‌‌های دوره ابتدایی دارای تراکم بالای ۲۶ دانش‌‌آموز است

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در سلسله نشست‌های ارائه دستاوردهای وزارت آموزش و پرورش که در باغ‌موزه دفاع مقدس برگزار شد، اظهار کرد: دستاوردها به دو دسته کمی و کیفی تقسیم می‌شوند؛ کارهای ارزشمندی در آموزش و پرورش انجام شده است اما چون

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در سلسله نشست‌های ارائه دستاوردهای وزارت آموزش و پرورش که در باغ‌موزه دفاع مقدس برگزار شد، اظهار کرد: دستاوردها به دو دسته کمی و کیفی تقسیم می‌شوند؛ کارهای ارزشمندی در آموزش و پرورش انجام شده است اما چون نظام پایش و رصد مناسبی نبوده است، بیان نشده است.

وی با اشاره به افزایش نرخ پوشش تحصیلی در پیش‌دبستان گفت: نرخ پوشش پیش‌دبستانی از ۲۰.۲ درصد در سال ۵۷ به ۷۰.۱ در سال‌جاری رسیده است؛ همچنین  نرخ پوشش پیش‌دبستانی در مناطق محروم و دوزبانه بهتر از مناطق برخوردار است یعنی در حالی که میانگین کشوری ۷۰.۱ درصد است، این میزان در خراسان شمالی ۸۵ درصد، در ایلام بالای ۹۰ درصد و در خوزستان به ۱۰۰ درصد رسیده است.

حکیم‌زاده تصریح کرد: در نظر داریم ششم اسفند ماه همایش ملی ارائه دستاوردهای آموزش پیش‌دبستانی را در خوزستان خواهیم داشت.

وی به نرخ پوشش دبستان اشاره کرد و افزود: نرخ پوشش دبستان در ابتدای انقلاب ۸۰ درصد بود یعنی از هر ۱۰۰ دانش‌آموز ابتدایی، ۲۰ نفر به مدرسه نمی‌رفتند که امروز به ۹۸.۱۳ درصد رسیده است است.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تعداد کل دانش‌آموزان دختر به دانش‌‌آموزان پسر گفت: این رقم در سال ۱۳۹۷ به ۴۸ درصد رسیده است؛ در حالی که این عدد ۳۶ تا ۳۸ درصد در ابتدای انقلاب بوده است.

وی به بحث بازماندگان تحصیل در دوره ابتدایی اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر بازماندگان پسر از دختر بیشتر شده است و این رقم ۴۹.۵ و ۵۰.۵ درصد است که نشان می‌دهد موانع حضور دختران بیشتر فرهنگی و اجتماعی بوده است.

حکیم‌زاده تصریح کرد: نرخ گذر ابتدایی به متوسطه اول از  ۷۳.۹ در سال ۵۷ به به ۹۶.۴ در سال‌جاری رسیده است.

وی تعداد دانش‌آموزان ابتدایی عشایری را در سال ۵۷ عدد ۷۸ هزار و ۹۸۲ عنوان کرد که به ۱۸۷ هزار و ۴۹۷ نفر رسیده است، افزود: تعداد دانش‌آموزان دختر عشایری نیز از ۳۱ هزار و ۵۹۵ نفر به ۸۸ هزار و ۶۴۹ نفر  رسیده است و این در حالیست که قبل از انقلاب اسلامی ایران، جمعیت زیاد عشایری داشتیم اما تعداد دانش‌آموزان کمتر بود.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: تعداد کارکنان لیسانس و بالاتر در سال ۵۷ حدود ۱.۲ درصد بود که الان به ۷۹.۹ درصد رسیده. است.

وی با اشاره به طرح شهاب گفت: در این طرح به تمام استعدادها توجه می‌شود البته معتقدم هوش فرهنگ دینی نداریم و چرا که امر فطری است و باید تقویت شود و همه دارند؛ طرح شهاب طرح بسیار خوبی به خودی خود است.

حکیم‌زاده در رابطه با تراکم دانش‌آموزی، اظهار کرد: در دوره ابتدایی در رابطه با تراکم دانش‌‌آموزی، بر اساس مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش، هیچ کلاس ابتدایی نباید بالای ۲۶ دانش‌آموز باشد؛ البته برای محاسبه تراکم در سه سطح کلان‌شهر و شهرهای کوچک و عشایری بررسی می‌شود و اصل، عدالت آموزشی و دسترسی به آموزش است و بر اساس همین اصل، هر جایی که دانش‌آموز با هر تعداد است باید امکان دسترسی آموزش را فراهم کنیم.

وی تصریح کرد: ۱۸۰ هزار کلاس درس در دوره ابتدایی با تراکم کمتر از ۲۵ دانش‌آموز است و ۶۰ درصد کلاس‌‌های دوره ابتدایی با تراکم بالای ۲۶ نفر است که ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از دانش‌آموزان ابتدایی را شامل می‌شوند.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در کشورهای پیش‌رو، تراکم دانش‌آموزی حدود ۱۷ نفر است، گفت: در کشورها عدد مطلوب تراکم دانش‌آموزی بین ۱۵ تا ۲۵ نفر در کلاس درس است.

وی درباره طرح بازی و یادگیری اظهار کرد: یکی از روش‌های آموزش، بازی و یادگیری است و روش‌هایی دیگر مانند فعالیت‌های عملی، دست‌ورزی و ادبیات است؛ در این طرح در مرحله اول در ۱۰ استان و هر استان ۱۰۰ مدرسه اجرا می‌شود.

حکیم‌زاده با اشاره به طرح جابربن حیان گفت: شیوه‌نامه طرح جابربن حیان را اصلاح کردیم و داوری، قضاوت و اعلام رتبه را حذف کردیم و امسال هم بخشنامه‌ای نداریم بلکه خودجوش است و در سال ۹۹ کلا شیوه اجرا را متحول می‌کنیم

وی با اشاره به جذب ۳۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل به مدارس در گذشته، گفت: آموزش و پرورش تلاش می‌کند که دانش‌‌آموزان بازمانده از تحصیل را به مدارس جذب کند اما اگر کودکی به خاطر فقر و آسیب‌های اجتماعی از تحصیل جا بماند، آموزش و پرورش اعتباری برای رسیدگی ندارد و سایر دستگاه‌ها باید تلاش کنند البته در سال ۹۲ بحث انسداد مبادی بیسوادی توسط وزارتخانه‌های کشور و رفاه آغاز شد و به استان‌ها ابلاغ شده است.

حکیم‌زاده درباره ممنوعیت ورود کتاب‌های کمک آموزشی با بیان اینکه این طرح در ۹۰ درصد مدارس اجرا می‌شود، گفت: ضرر کتاب‌های کمک آموزشی را از مواد ناسالم کمتر نمی‌بینم؛ طرح ممنوعیت ورود کتاب‌های کمک آموزشی در شهرها و مراکز استان‌ها دیگر بهتر از تهران انجام شده است.

وی اضافه کرد: بنای یک رویکرد جدید گذاشته شده است و امروز هیچ مدرسه‌ای آزادانه کتب کمک درسی را ندارد و در جهت کاهش آن هستیم و همه می‌دانند اقدام خلافی است.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در بخش حذف آزمون‌های زائد موفق‌تر بودیم، اظهار کرد: دلیلش این است که ۴ مؤسسه بزرگ آموزشی پای کار آمدند و عنوان کردند که آزمون در مدارس را اجرا نمی‌کنند.

وی درباره تکالیف نوروزی امسال گفت: امسال طرح عید و داستان با تغییر کوچکی در شیوه‌نامه اجرا می‌شود.

حکیم‌زاده با اشاره آموزش کودک اتباع خارجی بیان کرد:  ۴۵۰ هزار دانس‌آموز اتباع خارجی داریم که ۳۲۰ هزار نفر در دوره ابتدایی هستند و این تعداد دانش‌آموز به حداقل ۱۵ هزار معلم نیاز داشت که بدون اخذ مجوز استخدام اجرا شد و همچنین در این راستا آموزش برای مدیران مدارس و خانواده‌ها اجرا می‌شود.

وی به ثبت‌نام دانش‌آموزان فاقد مدارک هویتی اشاره کرد و گفت: با همکاری وزارت آموزش و پرورش و وزارت امور خارجه، کارت حمایت تحصیلی، جایگزین مدارک هویتی شد و توانستیم ۵۵۰۰ دانش‌آموز فاقد مدارک هویتی را ثبت‌نام کنیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب