کد خبر : 35153
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۴:۲۴
127 بازدید بازدید

اميرعباس ميرزاخانی؛

انقلاب اسلامی و تحقق توسعه عدالت آموزشی

انقلاب اسلامی و تحقق توسعه عدالت آموزشی

  بهمن ماه هرسال یادآور به ثمر نشستن نهال نوپای انقلاب اسلامی ایران است. خروشی که با رشادت مردم در مبارزه با طاغوت به رهبری حضرت امام خمینی(ره) از سال١٣۴٢ آغاز کرده بودند و پس از ١۵ سال و بعد از تقدیم هزاران شهید در مسیر انقلاب، دوازدهم بهمن ماه سال ۵٧ را برای تحقق

 

بهمن ماه هرسال یادآور به ثمر نشستن نهال نوپای انقلاب اسلامی ایران است. خروشی که با رشادت مردم در مبارزه با طاغوت به رهبری حضرت امام خمینی(ره) از سال١٣۴٢ آغاز کرده بودند و پس از ١۵ سال و بعد از تقدیم هزاران شهید در مسیر انقلاب، دوازدهم بهمن ماه سال ۵٧ را برای تحقق اهداف خود به انتظار نشستند.

با گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی فرصت مغتنمی است تا ضمن ارج نهادن به تلاش و فداکاری مسببان و متولیان اصلی آن شجره طیبه که همانا مردم بودند، به برخی دستاوردهای آن پرداخته شود تا برخی نپندارند که این انقلاب به سادگی به بار نشسته و در باروری آن کوشاتر باشند.

اگرچه انقلاب اسلامی، دستاوردهای فراوانی در حوزه های سیاست داخلی و خارجی، فرهنگی و آموزشی، نظامی و دفاعی، انرژی و هسته ای و دیگر بخش ها داشته است؛ اما بدون شک بزرگترین دستاورد انقلاب، در حوزه آموزش و پرورش و فرهنگ بوده که قطعا در این یادداشت کوتاه نمی توان به همه دستاوردهای آن پرداخت؛ لذا سعی می کنم به یکی از رویکردهای نظام تعلیم و تربیت پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی با عنوان « توسعه عدالت آموزشی» و « زمینه تحصیل همه دانش آموزان اعم از دختر و پسر در مناطق مختلف کشور» بپردازم.

۱-یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی تغییر در رویکردهای فرهنگی حاکم بر جامعه ایران بوده است که «نفی مظاهر فرهنگی غرب و مقابله با تهاجم فرهنگی» و «عمومی شدن آموزش و ارتقای سطح علمی جامعه» از جمله نتایج این دستاورد بزرگ به حساب می آید به گونه ای که باعث شده است تا آموزش های رسمی و غیر رسمی از سطح جایگاه اشراف به بطن جامعه برسد و به عنوان یک ضرورت و دغدغه مورد توجه مردم قرارگیرد.

۲-عدالت آموزشی و توسعه آن در تمام رده های سنی کودک و نوجوان به آموزش با کیفیت و موتور محرکه توسعه انسانی به منظور « فقرزدایی و کاهش نابرابری های اجتماعی» همواره به عنوان کلیدی ترین آرمان های جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی بوده است و اکنون پس از چهاردهه از فعالیت نظام تعلیم و تربیت رسمی می توان ثمرات به بارنشستن آن را در دانش آموزان کشور مشاهده کرد.

۳-با گشایش دریچه آگاهی مردم از طریق ارتقای آموزش های رسمی بحث «سواد آموزی و ارتقای سطح علمی» دانش آموزان در دستور کار آموزش وپرورش قرار گرفت و به سرعت تمام فعالیت های آموزش وپرورش با محوریت توسعه عدالت آموزشی و افزایش پوشش تحصیلی در مناطق محروم به ویژه آموزش دختران سامان دهی شد.

وزارت آموزش وپرورش برای افزایش پوشش تحصیلی در مناطق محروم و صعب العبور با تاسیس مدارس تک دانش آموز و بعضا کم دانش آموز و همچنین تشکیل کلاس های چند پایه توانست علاوه بر رشد نسبت حضور دختران به کل دانش آموزان از ۱۰ درصد سال ۵۷ به ۴۹ درصد در سال ۹۷، نرخ پوشش تحصیلی در دوره ابتدایی را نیز از ۶۲ به حدود۹۸٫۶ درصد، در دوره اول متوسطه«راهنمایی سابق» از ۳۱٫۲ به ۹۳٫۴ درصد و در دوره دوم متوسطه از ۱۷٫۴ به ۸۰٫۲۴ درصد برساند و سهم بزرگی در تحقق عدالت آموزشی در طول چهل سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی داشته باشد.

ایجاد و توسعه کمی و کیفی پژوهش سراهای دانش آموزی، برگزاری المپیادهای دانش آموزی در اغلب دروس تخصصی دوره دوم متوسطه در سطوح کشوری و بین المللی و کسب افتخارات جهانی، برگزاری جشنواره های معتبر علمی مانند جشنواره نوجوان و جوان خوارزمی، جشنواره جابربن حیان، جشنواره دانش آموزی نانو و زیست فناوری، توسعه کمی و کیفی مدارس شبانه روزی، اجرای طرح انسداد مبادی بی سوادی، اجرای طرح جهاد علمی و ایجاد مدارس یا مراکز آموزش از راه دور گوشه ای از فعالیت های منحصر به فرد و موثر آموزش و پرورش پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که فضایی را فراهم آورد تا بخش زیادی از افراد جامعه که از امکان آموزش های رسمی و رایگان کشور درآن دوران بی بهره بودند، را تحت پو شش قرار بدهد.

۴-پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رغم هیاهوی زیادی که در تبلیغ رشد شاخص های فرهنگی کشور و مبارزه با بیسوادی می شد، درصد بسیار زیادی از مردم ایران، حتی در شهرهای بزرگ هم بیسواد بودند. بررسی وضعیت سواد کشور در سرشماری ۱۳۵۵ نشان می دهد که قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، عزم جدی و اقدام مستمری درخصوص سوادآموزی صورت نگرفته است، به طوری که شاخص درصد بی سوادی در جمعیت ۶ ساله و بالاتر کشور در سرشماری مذکور ۵۲٫۵ درصد بوده است و قدر مطلق بی سوادی در این جمعیت بالغ بر ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر شمارش شده است.

یک سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و با توجه به اهمیت و ضرورت سوادآموزی، به فرمان امام خمینی‌(ره)، در دی‌ماه ۱۳۵۸ نهضت سوادآموزی تأسیس شد. در اولین اساسنامه نهضت سوادآموزی، هدف از تشکیل این نهاد از بین بردن بی سوادی در کشور اعلام شد براین اساس سازمان نهضت سوادآموزی توانسته با اجرای طرح ها و برنامه های مختلف وضعیت سواد را در کشور ارتقا دهد به طوری که درصد بی سوادی در سرشماری سال ۱۳۹۰ به میزان ۱۴٫۴ درصد بوده است و در مقایسه با سال ۱۳۵۵ حدود ۳۸٫۱ درصد کاهش یافته است و قدر مطلق بی سوادی به کمتر از ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر تقلیل یافته است و اگر این وضعیت را با برآورد سال ۱۳۹۷ مورد بررسی قرار دهیم درصد بی سوادی به کمتر از ۱۱ درصد و قدر مطلق بی سوادی به کمتر از ۹ میلیون نفر رسیده است؛ و ازاین رو آموزش و پرورش در حوزه سوادآموزی، در باسواد کردن میلیون ها نفر از کسانی که از نعمت خواندن و نوشتن محروم بودند، موفقیت چشمگیری داشته است.

۵-یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه تعلیم وتربیت کشور که از برنامه های جدی آموزش وپرورش بوده، توسعه عدالت آموزشی از طریق رشد شتابنده «مدرسه سازی» و استفاده از ظرفیت بیش از ۲۸ هزار خیر در نوسازی و بهسازی فضاهای آموزشی بوده است به طوری که پس از پیروزی انقلاب به طور میانگین هر سال بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار متر مربع به فضای آموزشی کشور اضافه شده است که خیرین و مردم سهم ۲۰ درصدی در این حوزه داشته اند و می توان گفت که این عزیزان در هر روز ۷٫۵ کلاس درس ساخته و به آموزش و پرورش هدیه کرده اند.

اکنون انقلاب اسلامی درحالی وارد چهل و یکمین سال حیات پر بار خود می‌شود که همواره جنبه مردمی بودن این حرکت عظیم مورد توجه رسانه های جهان و دولت های بزرگ دنیا بوده است و سرافرازی و پیروزی کشور به ویژه در حوزه آموزش وپرورش، ازاین منظر وجه تشابه انقلاب اسلامی با اقدامات آموزش وپرورش پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی دارد که باید همواره از این ظرفیت برای پیشبرد اهداف عالی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بهره برد.

 

روزنامه اعتماد

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب