کد خبر : 35141
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۶
105 بازدید بازدید

سازمان برنامه: بودجه دانشگاه فرهنگیان را ۲۱ درصد افزایش دادیم! + پاسخ رئیس دانشگاه

سازمان برنامه: بودجه دانشگاه فرهنگیان را ۲۱ درصد افزایش دادیم! + پاسخ رئیس دانشگاه

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ در مصاحبه‌ای که سوم بهمن ماه با عنوان ” واکنش تند رئیس دانشگاه فرهنگیان به وضعیت نامناسب بودجه” با حسین خنیفر، رئیس دانشگاه فرهنگیان داشتیم به بررسی وضعیت بودجه این دانشگاه برای سال ۹۸ پرداختیم. در این مصاحبه، رئیس دانشگاه فرهنگیان با انتقاد از وضعیت بودجه ۶۱۹ میلیارد تومانی

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ در مصاحبه‌ای که سوم بهمن ماه با عنوان ” واکنش تند رئیس دانشگاه فرهنگیان به وضعیت نامناسب بودجه” با حسین خنیفر، رئیس دانشگاه فرهنگیان داشتیم به بررسی وضعیت بودجه این دانشگاه برای سال ۹۸ پرداختیم.

در این مصاحبه، رئیس دانشگاه فرهنگیان با انتقاد از وضعیت بودجه ۶۱۹ میلیارد تومانی برای سال ۹۸ و کافی نبودن آن برای انجام فعالیت‌های تربیت معلم اعلام کرد: افرادی که ادعا می‌کنند می‌توان با این رقم دانشگاه را اداره کرد، بیایند و دانشگاه را اداره کنند؛ او این وضعیت را تعطیلی عملی دانشگاه توصیف کرد.

هم‌اکنون سازمان برنامه و بودجه کشور با ارسال جوابیه‌ای به خبرگزاری تسنیم در رابطه با سخنان حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان و اعتبارات این دانشگاه توضیحاتی ارائه داده که در ادامه این جوابیه و پاسخ جدید رئیس دانشگاه فرهنگیان به این مطلب آمده است:

“آقای حسن خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان در گفت‌وگو با این خبرگزاری از وضعیت بودجه اختصاص یافته به دانشگاه فرهنگیان انتقاد کرده است، در این ارتباط توضیح زیر ضروری است:

۱٫ دانشگاه فرهنگیان طی سال‌های ۹۱ تا کنون، به طور متوسط سالانه حدود ۱۷ هزار نفر مجوز جذب دانشجو معلم دوره چهارساله و از سال ۱۳۹۴ تاکنون متوسط سالانه حدود ۸ هزار نفر مجوز جذب فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاه‌های کشور براساس ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه مذکور برای طی آموزش دوره مهارت‌آموزی فنون معلمی یک ساله را از سازمان اداری و استخدامی کشور اخذ کرده است.

۲٫ تعداد دانشجویان ورودی به دانشگاه فرهنگیان در سال جاری، ۳۵ هزار و ۴۰۰ نفر است که به اشتباه در مطلب خبرگزاری ۴۱ هزار نفر نفر قید شده است و با توجه به خروج فارغ‌التحصیلان سنوات پیشین، دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه در تمامی دوره‌ها اعم از کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی و مهارت‌آموزان به استناد کتابچه‌های آماری منتشر شده آبان ماه ۱۳۹۷ آن دانشگاه ۵۲ هزار و ۷۶۴ نفر است این در حالی است که در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸، در برنامه تربیت معلم ذیل ردیف هزینه‌ای دانشگاه که صرفاً به آموزش دانشجومعلمان دوره کارشناسی ۴ ساله اختصاص دارد، تعداد ۵۶ هزار نفر دانشجو پیش‌بینی شده است.

۳٫ اعتبار هزینه‌ای دانشگاه فرهنگیان در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۵۷۹۳ میلیارد ریال است که نسبت به رقم ۴۷۹۴ میلیارد ریال اعتبار مصوب سال ۱۳۹۷ حدود ۲۱ درصد رشد دارد. همچنین سرانه آموزشی منظور شده برای دانشجو – ملمان دانشگاه یاد شده به میزان ۶۵ میلیون ریال است که با احتساب سایر اعتبارات منظور شده در برنامه‌های رفاهی و فرهنگی دانشگاه مذکور سرانه دانشجو – معلمان به بیش از ۹۰ میلیون ریال خواهد رسید.

۴٫ براساس ماده ۵ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، محل فعالیت رسمی آموزشی دانشگاه در ۶۴ پردیس مشتمل بر دو پردیس خواهران و برادران در هر استان است در حالی که آن دانشگاه فعالیت آموزشی خود را به ۹۸ واحد آموزشی ۳۴ مرکز اقماری علاوه بر تعداد ۶۴ پردیس گسترش داده است. این در حالی است مراکز اقماری مذکور در ساختار تشکیلاتی مصوب دانشگاه جایگاهی نداشته و ادغام و ساماندهی واحدهای اقماری در پردیس‌های اصلی مراکز استان در جهت مدیریت بهینه، ارتقای بهره‌وری و افزایش کیفیت آموزشی دانشگا‌ها و ارتقای رفاه حال دانشجویان، همواره مورد تاکید مراجع قانونی ذی‌ربط و نیز اعضای هیئت امنای دانشگاه بوده است.

بیشتر بخوانید

۵٫ همچنین در حوزه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، روند اعتبارات طرح تعمیر و تجهیز مراکز تربیت معلم از سال ۹۱ تاکنون، سالانه ۳۳ درصد رشد داشته و در لایحه بودجه ۱۳۹۸ مبلغ ۴۰۰۰۰۰ میلیون ریال برای طرح مذکور با ۲۵ درصد رشد نسبت به سال ۱۳۹۷ پیشنهاد شده است. همچنین طرح احداثی مربوط به دانشگاه با تقویت هدف کمی افزایش متراژ از ۳۰٫۲۰۰ به ۵۲٫۰۷۵ متر مربع در سال ۱۳۹۷ مورد نظر بوده است و در لایحه بودجه ۱۳۹۸ با پیش‌بینی اعتبار ۱۵۰۰۰۰ میلیون ریال، نسبت به سال ۱۳۹۷ بیش از پنج برابر شده است.

با توجه به اینکه ایجاد تحول و نوآوری در نظام تربیت معلم کشور یکی از اهداف کلان سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است، ضروری است وزارت آموزش و پرورش نسبت به تدوین و تصویب برنامه جامع نیروی انسانی خود بر اساس شاخص‌ها و استانداردهای مورد توافق با مراجع قانونی ذی‌ربط اقدام کرده و جذب و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز خود را با رویکرد «مدیریت تأمین نیرو» به جای «توسعه ظرفیت» و با توجه به ظرفیت‌ها و  امکانات موجود و شرایط خاص کشور دنبال کند.”

خنیفر: به دنبال احیای نظام تعلیم و تربیت هستیم

اما حسین خنیفر؛ رئیس دانشگاه فرهنگیان در گفت‌وگو با تسنیم درباره جوابیه اخیر سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار کرد: از سازمان برنامه و بودجه تشکر می‌کنم که تا‌‌کنون به ما کمک‌های بسیاری کرده‌ است اما به دنبال احیای نظام تعلیم و تربیت هستیم یعنی کاری که سایر کشورها از سال ۱۹۴۵ به دنبال آن بودند.

وی افزود: سال ۱۹۴۵ در دنیا به ویژه درباره کشورهایی که الگوی نفت پایگی دارند، بحثی مطرح شد تا برای نجات به سمت تولید و کارآفرینی بروند که یک مسیر آن تعلیم و تربیت است؛ اگر بتوانیم یک معلم شایسته تربیت کنیم که ۳۰ سال در نظام آموزشی خدمت می‌کند بسیاری از آسیب‌ها کم شده و به خلوت شدن دادگاه‌ها و کاهش پرونده‌های قضایی می‌انجامد.

رشد ۲۱ درصدی بودجه با توجه به افزایش تعداد دانشجویان است

رئیس دانشگاه فرهنگیان با تاکید بر اینکه اهداف بلندی داریم، عنوان کرد: شرایط اقتصادی دولت را درک می‌کنیم و بودجه پیشنهادی ما “۱۲۱۹ میلیارد تومان” بودجه حداقلی برای ۷۱ هزار دانشجو است البته توضیحات سازمان برنامه و بودجه را قبول داریم چون با استانداردهایی دست به مقایسه می‌زنند هر چند که صحبت‌های ما را رد نکرده‌اند اما توضیحاتی داده‌اند که بودجه دانشگاه فرهنگیان با رشد ۲۱ درصدی همراه است اما این رشد به‌دلیل افزایش دانشجویان است که از ۲۹ هزار نفر به ۷۱ هزار رسیده است البته سازمان برنامه تعداد دانشجویان ماده ۲۸ را  در نظر نگرفته است.

خنیفر گفت: از سازمان برنامه و بودجه تشکر می‌کنیم که در مدت اخیر به ما کمک کردند اما ما توجه ویژه‌ای می‌خواهیم که انشالله نظام تعلیم و تربیت را تکان دهیم.

وی با اشاره به اینکه در روزهای اخیر به کمیسیون آموزش  مجلس رفتم، متذکر شد: در این جلسه گزارش عملکردی ارائه کردم پس از آن به کمیسیون تلفیق رفتم و گفتم پراکندگی دانشگاه فرهنگیان در ۳۱ استان کشور است و ۹۸ پردیس و مرکز در کل کشور داریم و طبق اساسنامه دانشگاه فرهنگیان اجازه داریم در جاهایی که نیاز است برخی مراکز باید حفظ شوند تا معلم از بوم برای بوم تربیت کنند و حالا منتظر اقدامات عملی از سوی کمیسیون تلفیق هستیم و به ما برای افزایش بودجه قول داده‌اند.

با بودجه ۶۱۹ میلیارد تومانی سال ۹۸ با مشکل مواجه می‌شویم

رئیس دانشگاه فرهنگیان مطرح کرد:‌ بودجه پیشنهادی ما ۱۲۱۹ میلیارد تومان است اما هم‌اکنون نصف آن یعنی ۶۱۹ میلیارد در بودجه تصویب شده است که با این بودجه سال بعد به مشکل خواهیم خورد؛ از بودجه پیشنهادی ۱۲۱۹ میلیارد تومانی  رقم درشت آن بابت بدهی حق التدریس‌ها،  ماده ۲۸ و مصاحبه ورودی‌ سال‌های ۹۴ تا ۹۶ می‌رود.

وی گفت:‌ بسیاری از دعواهای بودجه‌ای بنده برای پر کردن چاله‌هایی است که پیش از من کنده شده و اگر بودجه ۱۲۱۹ میلیارد تومانی را پیشنهاد داده‌ایم به این دلیل است که ۷۱ هزار دانشجو داریم و پراکندگی مراکز و پردیس‌های دانشگاه در سطح ملی است همچنین بدهی مسبوق داریم از سوی دیگر فرسودگی ۷۰ درصدی مراکزی را داریم که میانگین ساخت آنها ۵۰ سال است؛ مرکز شرافت در تهران ۹۲ سال قبل توسط ایتالیایی‌ها ساخته شده است و از این نوع مراکز در سطح کشور کم نداریم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب