کد خبر : 35114
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۲:۳۰
97 بازدید بازدید

واگذاری آموزش و پرورش به بخش خصوصی در کمیسیون تلفیق بودجه رای نیاورد

واگذاری آموزش و پرورش به بخش خصوصی در کمیسیون تلفیق بودجه رای نیاورد

قاسم احمدی لاشکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره  جلسه امروز کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ گفت: یکی از بزرگترین دغدغه‌هایی که نمایندگان مجلس به ویژه اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس داشتند بحث واگذاری آموزش به حوزه بخش‌های خصوصی بود. رئیس جمهور روزی که برای تحویل دادن بودجه به مجلس آمد، با افتخار اشاره کرد

قاسم احمدی لاشکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره  جلسه امروز کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ گفت: یکی از بزرگترین دغدغه‌هایی که نمایندگان مجلس به ویژه اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس داشتند بحث واگذاری آموزش به حوزه بخش‌های خصوصی بود. رئیس جمهور روزی که برای تحویل دادن بودجه به مجلس آمد، با افتخار اشاره کرد که چرا باید پول بیت‌المال را هزینه بی‌خود بدهیم، زمانیکه می‌توانیم با یک میلیون تومان برای یک دانش‌آموز هزینه کنیم چرا باید ۴میلیون پول بدهیم، چنین حرف‌هایی از سوی رئیس جمهور خوب نبود.

از بزرگترین دغدغه‌هایی که نمایندگان مجلس به ویژه اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس داشتند بحث واگذاری آموزش به حوزه بخش‌های خصوصی بود

رئیس جمهور آموزش و پرورش را پیمانکار فرض کرده است

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس افزود: تمام کشورهای توسعه یافته دنیا اول برای آموزش و پرورش و پژوهش بودجه تعیین می‌کنند و بعد برای سایر حوزه‌ها حتی برای امنیت سلامت؛ اما متاسفانه در کشور اینگونه فکر نمی‌شود. به همین دلیل ایشان استناد کرد به اینکه در۲، ۳ محل امسال ۱۰درصد آموزش را به بخش خصوصی بدهیم یعنی به غیرانتفاعی‌ها پول دهیم و بگوییم شما این کار را انجام دهید، این کار یعنی آموزش و پرورش را پیمانکار فرض کنیم.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به بیانات امام که می‌گوید معلمی شغل انبیا است گفت: این درست نیست که به این شغل انبیا بگوییم که بیا و پیمانکار شو و کار بسیار اشتباهی است؛ چند مطلب در فواصل ۲۱گانه آوردم که مهمترین دغدغه ما در بند (۲) تبصره (۱۹) که تنفیذ برخی از احکام سال گذشته بود که بند (۱۲) را که مدارس استثنایی مستثنا هستند را حذف کرده بودند که با لطف نمایندگان کمیسیون تلفیق سر جای خود گذاشتیم.

وی ادامه داد: بند (۴) ماده (۱۹) که به دلیل رعایت عدالت آن را در نظر گرفته بودند که البته عدالت نبود بلکه خیانت بود و نمایندگان با رای بالا آن را حذف کردند و مهترین بحث هم بند (ب) جزء ۱، ۲ ، ۳ و ۴ بود که باز هم واگذاری بود که نه تنها واگذاری آموزشی بود بلکه واگذاری معلمان راهنمای آموزشی، پژوهش‌سراهای آموزش و پرورش، آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های آموزشی بود که همه را باید واگذار کنیم به طوری‌که امسال ۳۰ درصد و سال بعد ۵۰ درصد بود که با لطف نمایندگان تمامی اینها به کل حذف شد یعنی بند (الف) با جزئیات آن و همچنین بند (ب)، (ج) و (ز) همگی حذف شد چراکه کارشناسی نوشته نشده بود.

بی‌حساب و کتاب نمی‌شود به دنبال آمایش و ادغام بود

احمدی لاشکی ادامه داد: وقتی می‌گویند که مراکز پژوهشی دانشگاه‌ها ادغام شود ما خودمان نیز از جمله کسانی هستیم که دنبال آمایش وزارت علوم هستیم تا ساماندهی شود اما نمی‌توان بی‌حساب و کتاب یک شبه بگوییم باید اینها را جمع کنیم. وزارت نیرو در حوزه آب کارهای تحقیقاتی و پژوهشی انجام می‌دهند و با ۳، ۴ بالگرد کار می‌کنند و این را با بزرگترین دانشگاه کشور که دانشگاه تهران بود ادغام کردند، آیا این را می‌تواند فقط نگهداری کند؛ باید گفت که این چه حرف کارشناسی است باید بگوییم که اگر بحث ادغام وجود دارد باید کارشناسی حرف زد.

به اندازه کافی به مدارس خیانت شده است

وی ادامه داد: نوشتن برنامه ششم توسعه برای این بود که در این برنامه چه در بند (۷)، چه بند(۲۵) و چه بند (۲۸) هر جا از ادغام و کوچک‌سازی و … حرف زدیم، مدارس دولتی را دخالت ندادیم. ما به اندازه کافی به مدارس در این چند سال خیانت کردیم. کجای دنیا سراغ دارید که ۲۳ نوع مدرسه درست کرده باشند. حتی در کشورهای توسعه یافته مدارس یا دولتی و یا خصوصی است در حالی که در ایران چندین نوع مدرسه داریم.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: چندی پیش بازدیدی از مراکز علمی آموزشی آموزش و پرورش کشور ایتالیا داشتم و پرسیدم شما اینجا مدارس استعداد درخشان دارید گفتند خیر درحالی که در ایران مدارس سمپاد، سما، فرهنگیان، هیات امنایی، نمونه دولتی، نمونه مردمی و شاهد وجود دارد و باید پرسید که این چه بازی است که درآوردید بعد یک مدرسه داغونی که یک معلم خوب هم ندارد به کسانی دادیم که هیچ کسی را ندارند.

اگر برای آموزش درست هزینه شود آمار بزهکاری کاهش می یابد

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه شعار انقلاب این بود که این انقلاب برای پابرهنه‌ها است تصریح کرد: آقای رئیس جمهور شما می‌گویید که این یک میلیون تومان بدهید که یک نفر این بچه‌ها را نگه دارد. قرار است که در تراز جمهوری اسلامی فرزند تربیت کنیم. اگر کشور برای آموزش و پرورش درست هزینه کند و معلم را فقط از دانشگاه فرهنگیان بسازد و تحویل دهد، پرونده‌های دستگاه‌های قضایی به یک دهم خواهد رسید و سرقت و ناهنجاری در جامعه نیز به کل پایین خواهد آمد.

کشور برای آموزش و پرورش درست هزینه کند و معلم را فقط از دانشگاه فرهنگیان بسازد و تحویل دهد، پرونده‌های دستگاه‌های قضایی به یک دهم خواهد رسید

احمدی لاشکی عنوان کرد: مقام معظم رهبری فرمودند باید از کالای ایرانی حمایت کرد اما باید پرسید که تا چه حد در این مورد موفق بودیم؛ همچنان روی میزها ابزار آلات خارجی است و حتی در جهیزیه نیز به دنبال کالای خارجی هستیم؛ اگر به آموزش و پرورش رسیدگی شود و معلم را راضی نگه داریم و این معلم تمام استراتژی‌های نظام را در مدرسه پیاده کند دیگر هیچ نگرانی نداریم که جای دیگر هزینه کنیم؛ به همین دلیل امروز به عنوان فردی از اعضای کمیسیون تلفیق مجلس تشکر می‌کنم که امروز تمام خواسته اعضای کمیسیون را لحاظ کردند و آن بندها حذف شد.

دریافت مجوز چاپ ۱۰۰۰ میلیارد اوراق برای نوسازی مدارس

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه امسال در منابع درآمدی برای نوسازی مدارس  بسیار خوب کار کردیم گفت: اگر پولی بیاید و نهایی شود، برای نوسازی و تجهیز مدارس امسال مجوز گرفتیم تا  هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت را چاپ کنیم و تا سال گذشته این اجازه را نداشتیم.

وی افزود: حتی اجازه گرفتیم که امسال آنچه که در برنامه ششم توسعه داشتیم که باید ۳ میلیارد دلار بتوانیم از حساب ذخیره ارزی برای نوسازی مدارس بگیریم برای نوسازی مدارس هزینه کنیم تا اتفاقاتی مثل آتش‌سوزی زاهدان و شین آباد تکرار نشود. متاسفانه ۱۳۶ هزار کلاس درس در کشور ایمن نیست و اگر قرار است با ۱۵ میلیون تومان برای هر کلاس درس پکیج راه‌اندازی کنیم بیش از ۲ هزار میلیارد پول لازم است فکر می‌کنم در بحث ایمن‌سازی امسال به اندازه کافی کار کردیم.

احمدی لاشکی گفت: امسال از ۳ میلیارد دلار مجوز حدود ۱٫۸ دهم میلیارد دلار را گرفتیم و به دولت الزام کردیم که پرداخت کنیم و باز عوارض گازرسانی که مربوط به حوزه‌های شهید روستایی بود انجام شد و آقای زنگنه نیز دوست داشت که این کم نشود؛ رقمی که در برنامه احکام دائمی و چه در برنامه تنظیم مقررات مالی دولت و چه در برنامه فرادستی برنامه ششم توسعه قرار شده بود که ۱۰ درصد از پول عوارض گازرسانی را بگیریم و ۲۰ درصد آن را به آموزش و پرورش بدهیم و ۸۰ درصد را وزارت نفت برای گازرسانی داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: امسال پیشنهاد دادیم که ۲۰ درصد به ۵۰ درصد افزایش پیدا کند و حدود ۸۵۵ میلیارد که شاید تا حدود ۱۰۰۰ میلیارد نیز برسد به بخش نوسازی و تجهیز مدارس وهمچنین ایمن کردن آن تخصیص داده شود و همه اینها کارهایی بود که در آموزش و پرورش داشتیم اما بنده خوشحالم که جلوی بحث واگذاری آموزش و پرورش و به تاراج زدن آموزش و پرورش از سوی نمایندگان فهیم عضو تلفیق گرفته شد./

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب