کد خبر : 35086
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱:۴۹
263 بازدید بازدید

اصرار مدیران آموزش و پرورش بر اجرای تدریس تمام وقت به جای تمام وقت شدن معلمان!!!

اصرار مدیران آموزش و پرورش بر اجرای تدریس تمام وقت به جای تمام وقت شدن معلمان!!!

  معاون پشتیبانی وزیر آموزش همزمان با ابلاغ طرح تدریس تمام وقت معلمان٬ در پاسخ به این پرسش که : آیا ‌این مسیر(تدریس تمام وقت معلمان) در آینده به افزایش ساعت کار معلمان منجر خواهد شد؟ عنوان کرد: اصلا اینگونه نمی‌شود ما که وارد بحث افزایش ساعت کار معلم و تغییر طرح طبقه‌بندی مشاغل نشده‌ایم

 

معاون پشتیبانی وزیر آموزش همزمان با ابلاغ طرح تدریس تمام وقت معلمان٬ در پاسخ به این پرسش که : آیا ‌این مسیر(تدریس تمام وقت معلمان) در آینده به افزایش ساعت کار معلمان منجر خواهد شد؟ عنوان کرد: اصلا اینگونه نمی‌شود ما که وارد بحث افزایش ساعت کار معلم و تغییر طرح طبقه‌بندی مشاغل نشده‌ایم اما یک سؤال دارم بالأخره راهکار ۵-۲۱ سند تحول بنیادین چه می‌گوید و چرا ما نگاه گزینشی به قوانین داریم و باید تکلیف این راهکار روشن شود.

در پاسخ به این سئوال ایشان، ابتدا نظرشان را به هدف عملیاتی شماره ۱۲ سند تحول بنیادین جلب می کنیم. در این هدف آموزش و پرورش موظف شده است نسبت به « برقراری الگوی جبران خدمات و تأمین رفاه نیروی انسانی درخور منزلت فرهنگیان با توجه به لزوم تمام وقت شدن آنان» اقدام نماید. متن راهکار ۵-۱۲ سند تحول بنیادین نیز به این شرح است: «ساماندهی ساعات کار مربیان برای حضور تمام وقت در مدارس شامل ساعات تدریس و ساعات اختصاص یافته به سایر فعالیت های تربیتی مرتبط در مدرسه با توجه به ضرورت جبران خدمت مناسب ایشان»

در ابتدا سئوال می شود که چه کسی به قوانین نگاه گزینشی دارد؟ آقای اللهیار چرا در سخنان خود به هدف شماره ۱۲سند تحول اشاره نکردند؟ نگاه گزینشی به قوانین، نادیده گرفتن قوانین و اصرار بر انجام کارهای سلیقه ای مغایر با قانون یکی از بزرگرترین موانع توسعه آموزش‌وپرورش است. برای پرداختن به طرح تدریس تمام وقت معلمان، در ابتدا نیاز است در مورد مفهوم «حضور تمام وقت» در راهکار ۵-۲۱ و «تمام وقت شدن» در هدف عملیاتی شماره ۱۲ و تفاوت آنها با «تدریس تمام وقت» توضیحاتی داده شود. اعضای هیأت علمی دانشگاه ها از این نظر شباهتی زیادی به معلمان دارند. اعضای هیأـ علمی دانشگاه ها بر مبنای آیین نامه استخدامی دانشگاه مربوطه موظف هستند به صورت تمام وقت در دانشگاه حضور داشته باشند. حضور تمام وقت این افراد در دانشگاه به این صورت است که هر فرد بنا بر مرتبه علمی، دارای تعداد واحد موظف تدریس است که باید بر مبنای آن در کلاس درس یا آزمایشگاه و کارگاه به تدریس و آموزش و بپردازد. این افراد در مابقی ساعات حضور در دانشگاه با در اختیار داشتن اتاق و کامپیوتر اختصاصی و امکان دسترسی به اینترنت و منابع علمی به تحقیق و پژوهش در راستای ارتقاء علمی خود و گروه آموزشی خود می پردازند. اما تدریس تمام وقت که هم اکنون نیز بخشنامه آن ارسال شده است، یعنی ساعات تدریس یک معلم را ۶ ساعت در هفته افزایش دهیم و به ازاء این افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی در ساعات کار وی، حقوق را به میزان «۱۷٫۵ درصد» فوق‌العاده ویژه افزایش دهیم. با وجود تفاوت و تمایز فاحش میان «تدریس تمام وقت» و «حضور تمام وقت» اصرار مدیران آموزش و پرورش بر اجرای تدریس تمام وقت به جای تمام وقت شدن معلمان جای تأمل و تعجب است.

اما اگر از طرح بی سرانجام و محکوم به شکست «تدریس تمام وقت» که بگذریم، توجه به هدف عملیاتی شماره ۱۲ سند تحول بنیادین و ماده ۶۳ قانون برنامه ششم بیش از پیش مهم به نظر می رسد. در هدف عملیاتی شماره ۱۲ آموزش و پرورش در ابتدا مکلف و موظف شده است نسبت به « برقراری الگوی جبران خدمات و تأمین رفاه نیروی انسانی درخور منزلت فرهنگیان» اقدام کند. در بخش دوم این هدف ؛ در راستای ارتقاء منزلت اجتماعی فرهنگیان و ایجاد فرصت های لازم برای توانمتدسازی، پژوهش، گفتگوی با اولیاء، تبادل دانش و تجربه با دیگر معلمان «توجه به لزوم تمام وقت شدن آنان» مورد تأکید قرار گرفته است.
در راهکار ۵-۱۲ نیز «ساماندهی ساعات کار مربیان برای حضور تمام وقت در مدارس شامل ساعات تدریس و ساعات اختصاص یافته به سایر فعالیت های تربیتی مرتبط در مدرسه» به عنوان تکلیف و راهکار اصلی و « توجه به ضرورت جبران خدمت مناسب ایشان» مورد تأکید قرار گرفته است. بنا براین جبران خدمات و تأمین رفاه مناسب و حضور تمام وقت به صورت لازم و ملزوم آورده شده اند. علاوه بر مفاد سند تحول بنیادین، در ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه نیز آموزش و پرورش مکلف شده است نسبت به تهیه و استقرار استقرار نظام پرداخت‌ها براساس تخصص با شایستگی‌ها و عملکرد رقابتی اقدام کند.
در خصوص تدریس تمام وقت معلمان توجه به این نکنه نیز ضروری است که در شرایط منصفانه ۲۵ درصد افزایش در ساعات کار یک فرد باید منجر به افزایش حداقل ۲۵ درصد در حقوق ومزایای فرد شود. درصد افزایش حقوق اعلام شده برای مشمولان احتمالی این طرح، اجحاف در حق آنان است.
در مجموع٬ مطابق قوانین آموزش و پروش موظف و مکلف است نظام جبران خدمات و تأمین رفاه با توجه به تمام وقت شدن معلمان تدوین و اجرا کند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب