کد خبر : 34429
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۶
459 بازدید بازدید

برنامه ثریا با موضوع واگذاری اداره مدارس دولتی به بخش خصوصی به روی آنتن رفت

برنامه ثریا با موضوع واگذاری اداره مدارس دولتی به بخش خصوصی به روی آنتن رفت

  خصوصی‌سازی در دستور کار آموزش و پرورش نیست/۶۰ درصد استخدام‌ها نباید انجام می‌شد   علی الهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش در برنامه «ثریا» درباره طرح خرید خدمات آموزشی، اظهار کرد: برای شروع بحث باید تعریف‌های‌مان را شفاف کنیم یعنی نقطه شروع بحث را  از لایحه بودجه و دستورالعمل‌ها داشته

 

خصوصی‌سازی در دستور کار آموزش و پرورش نیست/۶۰ درصد استخدام‌ها نباید انجام می‌شد

 

علی الهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش در برنامه «ثریا» درباره طرح خرید خدمات آموزشی، اظهار کرد: برای شروع بحث باید تعریف‌های‌مان را شفاف کنیم یعنی نقطه شروع بحث را  از لایحه بودجه و دستورالعمل‌ها داشته باشیم و اینکه اصلاً چیزی به نام خصوصی‌سازی در دستور کار آموزش و پرورش نیست.

وی ادامه داد: حتی آن چیزی که تحت عنوان بند «ب» تبصره ۲۱ لایحه بودجه به عنوان خرید خدمات آموزشی آمده است هیچ ارتباطی به بحث خصوصی‌سازی ندارد بلکه تأکید آن روی بحث خرید خدمات آموزشی است که این صحبت کاملاً مبتنی بر قانون برنامه ششم توسعه است؛ در ماده ۲۵ برنامه ششم با ذکر نام به فعالیت‌ها و مراکز آموزشی اشاره کرده است که می‌توانیم از بخش خصوصی و تعاونی خرید خدمت کنیم.

* توزیع نیروی نیروی انسانی در آموزش و پرورش متعادل و متوازن نیست

الهیار ترکمن با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش در پهنه گسترده ایران موظف است تمامی دانش‌آموزان لازم‌التعلیم را تحت پوشش فعالیت‌های آموزشی و پرورشی ببرد، گفت: آن چیزی که امروزه به عنوان مسائل آموزش و پرورش با آن مواجه هستیم، مسائلی نیستند که ظرف این چند سال اخیر به وجود آمده باشند بلکه ما باید ریشه‌های مربوط به نیروی انسانی را در دهه‌ ۶۰ و تا نیمه اول دهه ۷۰ جست‌وجو کنیم؛ زمانی که ما با انفجار جمعیت دانش‌آموزی روبه‌رو بودیم.

وی اضافه کرد: سالانه ۳٫۵ درصد رشد متوسط جمعیت دانش‌آموزی ما بود و از حدود ۹ میلیون نفر در سال ۶۰ به ۱۷ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در سال ۷۹ رسیدیم؛ آن زمان برای مقابله با این وضعیت رشد کمی، دو تا موضوع در دستور کار قرار داشت که شامل استخدام و ساخت مدرسه بدون توجه به استانداردها، مکان‌یابی و آمایش سرزمین بود.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: این روند ادامه پیدا کرده است و به سال‌های فعلی رسیده است؛ توزیع نیروی نیروی انسانی در آموزش و پرورش متعادل و متوازن نیست؛ نقاط مختلف جغرافیایی کشور ما از لحاظ سطح دسترسی به آموزش مشکلاتی را دارد که خیلی از معلمان را نمی‌توانیم به آنجا اعزام کنیم و از آن طرف تعهد برای پوشش تحصیلی کودکان به ویژه کودکان بازمانده از تحصیل داریم.

وی افزود: یکی از راهکارهایی که می‌توان به آن توجه کرد استفاده از ظرفیت و پتانسیل‌های موجود در منطقه است؛ ما فارغ‌التحصیلان دانشگاهی زیادی داریم و کسانی داریم که در قالب مدارس غیردولتی سرمایه‌گذاری کردند و آماده برای ارائه خدمات آموزشی هستند و می‌توانیم از این ظرفیت‌ها برای توسعه آموزش در تمام نقاط کشور استفاده کنیم.

* تحصیل ۳۳۰ هزار دانش‌آموز در طرح خرید خدمات آموزشی

الهیار ترکمن ادامه داد: چند سالی است که موضوع خرید خدمات آموزشی از مؤسسان مدارس غیردولتی در دستور کار است و حدود ۳۳۰ هزار دانش‌آموز داریم که از طریق عقد قرارداد با مؤسسان مدارس غیردولتی بدون اینکه اصل حاکمیتی آموزش و پرورش را واگذار کنیم و همچنین بدون اینکه یک مدرسه دولتی را واگذار کنیم، تحت پوشش تحصیلی قرار دادیم.

وی تصریح کرد: این طرح از جنوب سیستان و بلوچستان شروع شد و تمامی مناطقی که کشور نیاز داشت، تسری پیدا کرد که در حال حاضر ۳۳۰ هزار دانش‌آموز تحت پوشش هستند؛ در این طرح مؤسس مدرسه غیردولتی با آموزش و پرورش عقد قرارداد برای تحت پوشش بردن تعدادی دانش‌آموز دارد یعنی  مؤسس نیروی مورد نیاز مدرسه را تأمین می‌کند.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: در دو سال گذشته در سیستان و بلوچستان با اجرای طرح خرید خدمات آموزشی ۱٫۵ نمره معدل دانش‌آموزان جنوب استان سیستان و بلوچستان بالا رفت مثلا از ۱۴٫۵ به ۱۶ رسید چرا که افراد دانشگاهی و از همان منطقه، دانش‌آموزان را آموزش دادند.

وی در واکنش به این جمله که «فرد مؤسس با انگیزه مالی وارد این طرح می‌شود؟»، گفت: با کدام مستندات چنین حرفی را می‌زنید؛ این فرد کارش ارائه خدمات آموزشی است و آیا می‌توان عنوان کرد که این فرد صرفاً برای نفع مالی فعالیت می‌کند و چند بُعدی است.

* حدود ۶۰ درصد استخدام‌ها در آموزش و پرورش نباید اتفاق می‌افتاد

الهیار ترکمن به موضوع سخنرانی رئیس‌جمهور در زمان ارائه لایحه بودجه ۹۸ به مجلس اشاره کرد و افزود: در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ نیروی انسانی زیادی وارد آموزش و پرورش شد که یکی از عواملی که موجب این حجم ورود نیروی انسانی بود، نگاه اشتغال‌زایی به آموزش و پرورش بود و فکر می‌کردند از این طریق می‌توان اشتغال ایجاد کرد.

وی اضافه کرد: استخدام‌هایی که از سال ۶۵ اتفاق افتاده است را با تعداد دانش‌آموز مقایسه کنید یک نُرم ۲۳ نفری برای نسبت دانش‌آموز به معلم بگذارید و با استخدام‌ها مشاهده کنید؛ می‌بینید که حدود ۶۰ درصد استخدام‌ها نباید اتفاق می‌افتاد و در حال حاضر توزیع نیروی انسانی نامتعادل و نامتوازن داریم؛ در استانی نسبت دانش‌آموز به معلم یک به ۵، در استان دیگری یک به ۱۹ و در استان دیگر یک به ۴۷ است.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: این موضوع قیمت تمام شده واحد آموزشی را بالا برده است و آقای رئیس‌جمور به عنوان رئیس قوه مجریه، مطالبه‌ای در مورد منطقی کردن هزینه‌ها دارد؛ اصلاً بحث صرفه‌جویی و خصوصی‌سازی نیست؛ ایشان می‌گوید وقتی ما از یک طریقی توانستیم یک اثری داشته باشیم، حالا بیاییم علاوه بر اینکه در تبصره ۱۹ اشاره شده که از مؤسسان مدارس غیردولتی کماکان مجاز به خرید خدمت باشیم، ۱۰ درصد هم از افراد ذی‌صلاح و واجد شرایط که در ماده ۲۵ قانون برنامه ششم تأکید شده است، تحت پوشش ببریم؛ ما که نمی‌توانیم به قوانین نگاه گزینشی داشته باشیم و بگوییم یک قانون یک قسمتی خوب و یک قسمتی بد است.

* قبلاً ردیفی در بودجه برای خرید خدمات پیش‌بینی نشده بود  

الهیار ترکمن اظهار کرد: ۱۳٫۹ درصد از منابع عمومی دولت به آموزش و پرورش اختصاص یافته است و ما در سال ۹۷ رقم ۱۱٫۳ درصد هستیم یعنی رشد بودجه بر اساس مقدورات در قانون بودجه انجام شده است.

وی ادامه داد: در طول تاریخ آموزش و پرورش هیچوقت بودجه آموزش و پرورش از ۱۳ ، ۱۳٫۲ درصد از بودجه عمومی کشور بالاتر نبوده است؛ ما در ابتدای دولت یازدهم حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان کل بودجه آموزش و پرورش بود که الان به ۵۶ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه ۹۸ رسیده است.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: ما در ۹ ماهه اول امسال، چیزی حدود ۷۰ درصد از اعتبارات خودمان را تخصیص گرفتیم و تا آخر سال خیلی تخصیص‌مان بهتر می‌شود؛

وی با بیان اینکه بحث خرید خدمات آموزشی یک راه حل است، گفت: بنده هم به این شکل خرید خدمات در سال ۹۳ و ۹۴ نقد دارم؛ در آن سال ها برای پرداخت حقوق خرید خدمت، ردیفی در بودجه پیش بینی نشده بود و از سر جمع بودجه آموزش و پرورش حقوق آنها پرداخت می شد و از آن طرف چون طرح مثبت بود و نیاز احساس می شد و حتی جالب است بدانید برخی از نمایندگان مجلس تقاضا دارند که در استان خودشان اجرا شود، در پرداخت حقوق فاصله افتاد.

الهیار ترکمن اضافه کرد: در سال ۹۷ برای این موضوع ردیف مشخص گذاشتیم تا اینها را منظم پرداخت کنیم؛ در ابتدای امسال یک تأخیر بسیار زیاد در پرداخت ها داشتیم که بدهی را تا پایان اسفند ماه تسویه کردیم و الان اسفند ۹۶، ۲٫۵ ماه در ابتدای ۹۷ و مهر به بعد است که دنبال منابع هستیم و پیگیری می کنیم البته تخصیص را برای پرداخت معوقات تا خرداد ماه امسال، گرفتیم.

وی با بیان اینکه باید شرایط کاری افراد در طرح خرید خدمات آموزشی باید اصلاح شود، افزود: باید تحلیل هزینه و فایده کنیم.

* کمک کنیم مسائل آموزش و پرورش از طریق علمی حل شود

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: ما در سال ۸۸ قانون تعیین تکلیف مربیان پیش دبستانی و آموزشیاران نهضت سواد آموزی داشتیم؛ کجای دنیاست که قانونی تصویب شود و ظرف ۹ سال، ۱۰ بار اجرا شود و دامنه شمول آن بازتر شود؛ ۳۵۰ هزار نفر از دامنه شمول این قانون وارد آموزش و پرورش شدند.

وی ادامه داد: حل مشکلات معیشت معلمان با حرف درست نمی شود بلکه باید پای میز کارشناسی برویم و از این طریق مشکل آنها را حل کنیم.

الهیار ترکمن اظهار کرد: از این به بعد خیلی بیشتر دقت می کنیم و از سازمان مدارس غیردولتی می‌خواهیم که نظارت و رصد را بر مؤسسان در طرح خرید خدمات آموزشی بیشتر کنند.

وی افزود: برای رسیدن به بهره‌وری آموزش و پرورش باید پکیجی از راه‌حل‌ها را داشته باشیم و نمی‌توانیم تک بعدی نگاه کنیم و باید پشت میز کارشناسی بررسی شود و همه کمک کنند تا مشکلات حل شود؛ همچنین ورود سیاست به آموزش و پرورش و مسائل سیاسی به آن نابخشودنی ترین گناه است و نسل آینده را هدف قرار می‌دهد پس کمک کنیم مسائل آموزش و پرورش از طریق علمی حل شود.

 

 

آموزش و پرورش در نگاه دولت مظلوم واقع شده است

 

محمدصادق کوشکی پژوهشگر و استاد دانشگاه در برنامه «ثریا» درباره طرح خرید خدمات آموزشی، اظهار کرد: یکبار دیگر می‌خواهم به صحبت‌های رئیس‌جمهور در ۴ دی ماه اشاره کنم «برای هر دانش‌آموز از بیت‌المال ۴ میلیون هزینه می‌کنیم»؛ مگر قرار است از کجا هزینه شود؟ اصلاً بیت‌المال فایده‌اش چیست و برای کیست؟ کجا بهتر از آموزش و پرورش باید بیت‌المال هزینه شود؛ گویی آقای رئیس‌جمهور دارند منت می‌گذارند؛ بیت‌المال مال مردم است و از مال مردم برای بچه‌های مردم هزینه می‌شود.

وی ادامه داد: به تعبیر حضرت امیرالمؤمنین(ع) حاکمیت ۴ وظیفه دارد که یکی از وظایف آن، آموزش و یکی تربیت است، یک دفاع و دیگری اقتصاد است؛ یعنی نیمی از وظایف حاکمیت دینی، آموزش و پرورش و نیمی دیگر دفاع و اقتصاد است.

* نگاه دولت نشان می‌دهد که آموزش و پرورش را مظلوم گیر آورده است

کوشکی با بیان اینکه یک دانش‌آموز یک انسان است، گفت: لحن رئیس‌جمهور نشان می‌دهد که ظاهراً ایشان از این اقدام ناراضی است؛ اگر بحث به صرفه‌جویی در هزینه است، هزینه‌های جاهای دیگر صرفه‌جویی شود؛ ببنید چقدر هزینه تشریفات در کشور می‌شود؛ در نهاد ریاست جمهوری صرفه‌جویی شود در بحث هزینه سفرهای خارجی صرفه‌جویی شود؛ چرا جایی جز در آموزش و پرورش صرفه‌جویی نمی‌شود؛  نگاه دولت نشان می‌دهد که آموزش و پرورش را مظلوم گیر آورده است.

وی اضافه کرد: رئیس‌جمهور گفت که هزینه را کم می‌کنیم و کیفیت را افزایش می‌دهیم؛ یک ضرب‌المثلی از قدیم بین مردم رایج است که عنوان می‌شود «هر چقدر پول دهی آش می‌خوری» و نشان می‌دهد که با کم کردن هزینه الزاماً کیفیت بالا نمی‌رود.

استاد دانشگاه تصریح کرد: اگر می‌شود هزینه را کم کرد و کیفیت را بالا برد، صرفه‌جویی را در وزارت بهداشت تست بزنند؛ نمایندگان مناطق محروم پیگیری کنند که در یک منطقه در طرح خرید خدمات، به یک فرد در مدرسه روزمزد حقوق می‌دهند یعنی تعطیلات دستمزد ندارد و همین حقوق ناچیز را با چند ماه تأخیر می‌دهند؛ این فرد نه مرکز تربیت معلم رفته و نه آموزش دیده است، آیا این فرد می‌تواند کیفیت آموزشی داشته باشد؟

* آیا بافت اداری آموزش و پرورش متورم نیست؟

کوشکی اظهار کرد: در سال ۷۷ حدود ۱۸ میلیون دانش آموز و کارکنان آموزش و پرورش ۹۶۰ هزار نفر، سال ۸۲ تعداد دانش آموزان ۱۶ میلیون نفر و کارکنان ۹۸۰ هزار نفر بودند،  در سال ۸۷ تعداد دانش آموزان ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر و کارکنان ۸۵۲ هزار نفر، در سال ۹۴ تعداد دانش آموزان ۱۳ میلیون نفر و تعداد کارکنان ۸۴۰ هزار نفر و در سال ۹۶ تعداد ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار دانش آموز و ۹۰۶ هزار نفر کارکنان آموزش و پرورش بودند.

وی ادامه داد: ما از ۱۸ میلیون دانش آموز به ۱۳ میلیون دانش آموز رسیدیم اما کارکنان آموزش و پرورش به تعداد ۶۰ هزار نفر کاهش پیدا کرده است؛ اولین سؤال این است که آیا بافت اداری آموزش و پرورش متورم نیست؟

این پژوهشگر با بیان اینکه آموزش و پرورش ۱۰ هزار نفر ساعت نیروی مازاد دارد، اضافه کرد: از روی سایت سازمان برنامه و بودجه اطلاعاتی را برداشتم که نشان می دهد از ۹۰۶ هزار نفر کارکنان آموزش و پرورش، ۵۵۰ هزار نفر دبیر و آموزگار و ۳۵۱ هزار نفر سایران هستد و حاکی از این است که بخش ستادی آموزش و پرورش حجیم است و چرا دنبال کاهش نرفته ایم.

{ علی الهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش گفت: از ۹۰۰ هزار نفر از کارکنان آموزش و پرورش، ۶۰۰ هزار نفر معلم و دبیر، ۱۰۰ هزار نفر گروه مدیریت مدرسه، ۲۰۰ هزار نفر کادر کیفیت بخشی شامل مربی پرورشی، مراقب بهداشت و متصدی آزمایشگاه، متصدی کارگاه و راهنمایان تعلیماتی هستند؛ ۵۰ هزار نفر ستادی داریم که بخش عمده این افراد نیروی آموزشی هستند که مأمور به ستاد می شوند و دوباره به مدرسه بر می گردند و کسانی که عنوان ستادی هستند حدود ۱۰ هزار نفر هستند. }

وی تصریح کرد: ما یک مبنایی داریم و اینکه اگر امروز برای آموزش و پرورش هزینه نکنیم فردا باید برای سازمان زندان‌ها هزینه کنیم پس هزینه کردن در آموزش و پرورش سرمایه‌گذاری است؛ از سوی دیگر ۹۱ هزار مدرسه داریم که سه ماه تابستان مدرسه خاک می‌خورد؛ می‌توان از ۱۰۰ متر فضای آن درآمدزایی کرد و مشکل کسری بودجه آموزش و پرورش حل می‌شود.

کوشکی تأکید کرد: دولت مال مردم و خدمتگزار مردم است. اگر در جایی مثل شرکت ملی نفت، دو، سه درصد با مدیریت و بهره‌وری، هزینه‌های استخراج و شرکت ملی نفت صرفه جویی شود و به آموزش و پرورش برود، می توان مشکلات معلمان خرید خدمات آموزشی را حل کرد و در آموزش و پرورش استخدام کرد.

 

 

طرح خرید خدمات آموزشی در لایحه بودجه ۹۸ مغایر برنامه ششم توسعه است

 

قاسم احمدی لاشکی عضو کمیسون آموزش و تحقیقات مجلس در برنامه «ثریا» درباره طرح خرید خدمات آموزشی، اظهار کرد: صحبت‌های رئیس جمهور پیرامون این موضوع اصلاً خوب نبود و اشاره هم کرد که ما از پول بیت‌المال برای یک دانش‌آموز، ۴ میلیون تومان پرداخت می‌کنیم؛ اگر پول بیت المال برای تعلیم و تربیت و آموزش نباشد پس باید برای کجا باشد؟

وی ادامه داد: نکته دوم اینکه رئیس جمهور ۴ میلیون تومان را از کجا آوردند؛ ما حدود ۱۴ میلیون دانش‌آموز در مدارس داریم که اگر ضرب در ۴ میلیون کنیم بیش از ۵۰ میلیون تومان می شود؛ کل بودجه آموزش و پرورش چقدر است و نشان می‌دهد که اطلاعات وی دقیق نبوده است.

احمدی لاشکی اضافه کرد: آنچه مسؤولان وزارت آموزش و پرورش به ما اعلام کردند، تعداد دانش آموزان در بحث بسته حمایتی یا همان خرید خدمات حدود ۳۳۹ هزار نفر پیش‌بینی کردند و برای هر دانش‌آموز سرانه را به یک میلیون و ۶۹ هزار تومان رساندند.

وی گفت: در انتهای ماده ۲۵ قانون برنامه ششم توسعه تبصره‌ای آوردیم که واگذاری مدارس دولتی ممنوع است حتی در بحث نظام اداری که گفتیم باید کوچک شود و تا سال ۱۴۰۰ باید ۱۵ درصد حجم دولت را کوچک کنیم، به استثنایی مدارس دولتی را آوردیم یعنی اصل ۳۰ قانون اساسی را دیدیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه در ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه اعلام کردیم که صرفاً معلمان در بحث استخدام باید از طریق دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی جذب شوند، تصریح کرد: بند «ب» تبصره ۲۱ لایحه بودجه که تحت پوشش قرار دادن ۱۰ درصد دانش آموزان در طرح خرید خدمات آموزشی است مغایر برنامه ششم توسعه است.

وی با بیان اینکه خیلی بعید می‌دانم که طرح خرید خدمات آموزشی در مجلس رأی آورد، اظهار کرد: قرار نیست دانش‌آموز را هر جور تربیت کنیم بلکه باید بهترین تربیت را داشته باشیم.

احمدی لاشکی به حادثه آتش‌سوزی مدرسه غیردولتی زاهدان اشاره و ضمن تسلیت به خانواده ۴ دانش‌آموز جان باخته، گفت: چرا در مدرسه غیرانتفاغی کپسول آتش‌نشانی نبود؛ باید روی این مسائل دقت کنیم.

وی درباره سهم آموزش و پرورش از بودجه عمومی بیان کرد: فراموش نکنیم که بحث بودجه امسال دوسقفی ست که ۴۰۷ هزار تومان در سقف یک و ۴۴۷ هزار میلیارد تومان در سقف دو است پس روغن ریخته را نذر امامزاده نکنیم و سهم را افزایش ندهیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: ۲ هزار میلیارد تومان برای نظام رتبه بندی معلمان در لایحه بودجه پیش‌بینی شده است که با این رقم انجام نمی‌شود باید فکر کنیم و راهی را برای افزایش آن پیدا کنیم.

 

منبع: فارس

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب