کد خبر : 33867
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۱
220 بازدید بازدید

مریم کرمی*؛

۳ ساعت ورزش بانوان اداری فرهنگی، سه گام بلند به سمت سلامت

۳ ساعت ورزش بانوان اداری فرهنگی، سه گام بلند به سمت سلامت

اختصاصی تارنمای معلم ایرانی   تعدد نقش ها در بانوان شاغل می طلبد در زمان واحد وظایف همسری ،مادری وکارمندی را باهم عهده دارباشند. واین امر می تواند سبب تعارض در نقش ها ویا فاصله از نقش گردد بطوری که تجمع نقش ها سبب فشار مضاعف وحذف یکی از موارد سبب انزوا وبی قدرتی نیمی

اختصاصی تارنمای معلم ایرانی

 

تعدد نقش ها در بانوان شاغل می طلبد در زمان واحد وظایف همسری ،مادری وکارمندی را باهم عهده دارباشند. واین امر می تواند سبب تعارض در نقش ها ویا فاصله از نقش گردد بطوری که تجمع نقش ها سبب فشار مضاعف وحذف یکی از موارد سبب انزوا وبی قدرتی نیمی از جمعیت فعال جامعه گردد !

زنان بنابر شرایط فیزیولوژیکی وجسمانی در دوران بارداری و شیردهی وحجم سنگین کار خانگی و مراقبت از کودکان به ناچار در دوران خاص از وظایف اجتماعی و شغلی خود تا حدودی فاصله می گیرند وبه محض رفع اضطرار مجدد می توانند به محیط کار باز گردند در جوامع توسعه یافته تسهیلات قانونی جهت حمایت از زنان شاغل در نظر گرفته شده که فشارهای توام اجرای وظایف مادری ،همسری وکاری خللی درسبک زندگی وسلامت زنان شاغل ایجاد نکند.از جمله این قوانین می توان به تمهیداتی جهت ترغیب بانوان به ورزش از طریق اختصاص فضا وزمان جهت انجام فعالیتهای ورزشی است چرا که ساعات طولانی کار در منزل ومحیط کاروفضای مردانه حاکم بر ورزش های هوازی مجالی جهت استفاده از امکانات ورزشی را به بانوان شاغل نمی دهد .

با اختصاص ساعاتی از وقت اداری به ورزش بانوان می توان سه گام بلند در جهت سلامت جسمانی ،روانی وفرهنگی این قشر برداشت . دستاوردهای تحقق این طرح در ابعاد متعددرا می توان در موارد زیر برشمرد:

_سلامت جسمانی:

فقر حرکتی نتیجه سبک زندگی صنعتی ودستاورد زندگی شهری است که عوارض متعددی به همراه دارد از جمله اضافه وزن که زمینه ساز بیماریهای قلبی ،عروقی ،دیابت ،فشار خون و…..است با انجام فعالیتهای ورزشی منظم و اصولی در محیط های ورزشی این عوارض به نحو چشمگیری کاهش می یابد ونتیجه آن افزایش امید به زندگی وسلامت جسمانی است.

_سلامت روانی:

صنعتی شدن ،شهرنشینی و مدرنیزاسیون سبب تغییر سبک زندگی از جمله اشتغال فراگیر زنان ،تشکیل خانواده های هسته ای وفرد گرایی مفرط وعبور ازسنت ها گشته جوامع توسعه یافته با جایگزینی سازمانهای مردم نهاد متعدد و مراکز تفریحی و گردشگری و ورزشی سعی در کاهش عوارض مدرنیزاسیون دارند واما جوامع در حال توسعه بدلیل آسیبهای متعدد دوران گذار به مدرنیته ومدرنیزاسیون با سطح بالایی از فشارهای روحی وروانی مواجه هستند از جمله شکاف طبقاتی، افزایش آمار طلاق ،بیکاری ،شکاف نسلی و.._ با فراگیر کردن ورزش در محیط کاری می توان عوارض تنش های روانی راکاهش داد و بخصوص باافسردگی که بیماری قرن است وزنان را بیشتر ازمردان تهدید می کند مبارزه کرد.

_رشد فرهنگی:

محیط های ورزشی به مهم ترین مراکز اشاعه وتبادل فرهنگی تبدیل شده اند .نمایش سبک زندگی ،مبادله های فرهنگی ،استفاده از سمبل ها در محیط های ورزشی دلیل بر نقش پر رنگ اماکن ورزشی در اشاعه فرهنگی دارد وحضور بانوان شاغل در اماکن فرهنگی می تواند شرایط تبادلات مثبت فرهنگی را فراهم آورد.

به نظر می رسد اختصاص ۳ ساعت از زمان اداری زنان شاغل در مراکز آموزش وپرورش گامی بلند در جهت تحقق اهداف بالا باشد وضروری است مسوولین مربوطه تلاش همه جانبه جهت اجرای کامل بخش نامه وزارتی در این خصوص را داشته باشند.

 

 * کارشناس ارشد جامعه شناسی و فرهنگی

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب