کد خبر : 33701
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۴
1,025 بازدید بازدید

برگردان: زهرا علی اكبری؛

تحقیقات به بررسی تأثیرات مشق شب در دانش آموزان ابتدایی می پردازد و نتایج آن شگفت انگیز است.

تحقیقات به بررسی تأثیرات مشق شب در دانش آموزان ابتدایی می پردازد و نتایج آن شگفت انگیز است.

  تحقیقات به بررسی تأثیرات مشق شب در دانش آموزان ابتدایی می پردازد و نتایج آن شگفت انگیز است. Maria Onzain(2018) برگردان: زهرا علی اکبری اختصاصی معلم ایرانی   پس از گذشت بیش از ۲۵ سال مطالعه و تجزیه و تحلیل تکالیف مدرسه ، پژوهشِ هریس کوپر نتیجه گیری روشن و واضحی را نشان می

 

تحقیقات به بررسی تأثیرات مشق شب در دانش آموزان ابتدایی می پردازد و نتایج آن شگفت انگیز است.

Maria Onzain(2018)

برگردان: زهرا علی اکبری

اختصاصی معلم ایرانی

 

پس از گذشت بیش از ۲۵ سال مطالعه و تجزیه و تحلیل تکالیف مدرسه ، پژوهشِ هریس کوپر نتیجه گیری روشن و واضحی را نشان می دهد که: تکالیف مدارس ابتدایی، دانش آموزان را دچار ناراحتی و از بین رفتن علاقه به مدرسه می کند. کوپر در کتاب خود با عنوان “نزاع بر سر مشق شب” برای مدیران، معلمان، والدین و… در زمینه تکالیف، جزئیات مربوط به رابطه بین تکالیف و موفقیت در سطوح مختلف تحصیلی را نشان می دهد.

 

هریس کوپر، استاد روانشناسی و علوم اعصاب در دانشگاه دوک، همبستگی بین مشق شب و موفقیت تحصیلی را مورد مطالعه قرار داده است. وی می گوید: همه دانش آموزان باید تکالیف خود را انجام دهند، اما میزان و نوع تکالیف بسته به سن و سطح توسعه متفاوت است.
کوپر معتقد است که استاندارد ۱۰ دقیقه ای مشق شب برای هر سطح از ابتدایی و در هر روز کافی است واینکه میزان بیش از حدِ تکالیف خسته کننده است و دانش آموز را از تجربه های ارزشمندی دیگر دور کند.
کوپر در تحقیقاتش نشان داده است که تکالیف همچنین فرصتی برای والدین فراهم می کند تا بتوانند با توانایی و چالش های آموزشی فرزندان خود آشنا شوند و همچنین می تواند ارتباطات گسترده ای را در میان والدین، معلمان و دانش آموزان ایجاد کند.وی در یافته های تحقیق اشاره می کند که: “برای کودکان در سن و سال دوران ابتدایی، تکلیف باید کوتاه، ساده و منجر به موفقیت شود.”
ازطرف دیگر Etta Kralovec ، استاد آموزش در دانشگاه آریزونا می گوید:در حالی که تکالیف با هر میزانی در سطح دبیرستان تاثیر قابل توجهی دارد، اما این نسبت بهره وری برای دانش آموزان مدارس متوسطه کاهش می یابد و البته میزان زیاد تکلیف”در مدرسه ابتدایی، هیچ مزیتی ندارد”.

چرا معلمان نباید برای دانش آموزان ابتدایی تکالیف طاقت فرسا اختصاص دهند؟

 

مشق شب و تکلیف خانگی می تواند تاثیر منفی بر نگرش کودکان نسبت به مدرسه داشته باشد و باید در نظر داشت بچه هایی که تازه شروع به تحصیل کرده اند سال های زیادی برای ادامه تحصیل پیش رو دارند. یکی از مهم ترین مواردی که معلمان باید انجام دهند این است که دانش آموزان فراری از مدرسه را به مدرسه برگردانند و اینکه دانش آموزان در هنگام یادگیری ، از آموزش لذت ببرند.
تکلیف نابهنگام و نامطلوب می تواند در بلند مدت به ساخت روابط شخصی دانش آموز آسیب برساند. در حالی که تکالیف می تواند به منظور تقویت روابط بین والدین و فرزندان و معلمان در آموزش و پرورش باشد، اما ممکن است به دلیل حجم سنگین تکالیف بر روی بچه های مدارس ابتدایی تاثیر متضادی داشته باشد. پس از یک روز طولانی در مدرسه، چیزی که شامل کلمه “کار” است دقیقا همان چیزی است که بچه ها قبل از رفتن به رختخواب می خواهند انجام دهند. این امر اغلب در یک نبرد غم انگیز است که می تواند به سال های بعد هم گسترش یابد.
تکالیف به مسئولیت داشتن حس غلطی می دهد. کسانی که از تکالیف پشتیبانی می کنند می گویند که تکالیف روزانه به بچه ها کمک می کند تا بیشتر مسئولیت پذیر باشند، اما شایداین موضوع در سنین بعدی درست است چرا که در دوران ابتدایی والدین باید هر شب بچه های خود را به انجام تکالیف خود یادآوری کنند و این هدف کاملا از بین می رود.

تکالیف خانگی وقت کمتری را برای بچه ها می گذارد. دراطلاعات جمع آوری شده توسط پژوهشگران دانشگاهی می توان به ۲۰ دلیل برای اینکه شما نباید در طول تعطیلات تکالیف سخت و به طور اختصاصی برای دانش آموزان تعیین کنید، اشاره شده است از جمله اینکه : بسیاری از بچه ها به علت انجام تکالیف طولانی ورزش کافی را دریافت نمی کنند چراکه دانش آموزان باید از شب ها و زمان تعطیلات خود برای انجام فعالیت های فیزیکی بیشتر، بازی در خارج از منزل و شرکت در ورزش با دوستان استفاده کنند. معلم و والدین می توانند فرزندان را تشویق کنند تا این گونه فعالیت ها را بیشتر انجام دهند.
بچه ها نیاز به استراحت دارند تا در مدرسه پر انرژی باشند. مشکلی دیگر با تکالیف مدرسه ابتدایی این است که اغلب آنان را از ساعت خواب خود دور می کند. کودکان به طور متوسط ۱۰ ساعت خواب در روز نیاز دارند. برای اینکه بچه ها باید ۱۰۰٪ روز بعد در مدرسه حضور فیزیکی و پرانرژی داشته باشند، آنها نیاز به استراحت مناسب در خانه دارند.

جایگزینی برای تکالیف دانش آموزان

به عنوان جایگزین برای تکالیف دانش آموزان ، چیزهای زیادی است که معلمان و والدین می توانند انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که دانش آموزان انگیزه و ذهن باز برای یادگیری بیشتر را دارند:

*تشویق برای خواندن سرگرم کننده ؛ با توجه به تحقیقات، در سطح ابتدایی، چه چیزی بهتر از انجام تکالیف خواندن است. والدین و معلمان ممکن است موضوعاتی را که بچه ها علاقه مند می شوند پیدا کنند و یا آنها را تحریک کنند تا خودشان آن مطالب را بخوانند یا صدای خواندن دیگران را بازخوانی کنند و به آنها گوش دهند. اگر چه شخصی سازی این فعالیت برای هر بچه نیاز به تلاش بیشتری نسبت به تکالیف همگن دارد، اما مزایای خواندن سرگرم کننده قابل توجه خواهد بود.
*حس مسئولیت را با کارهای روزانه تدریس کنید. به جای تکیه بر تکالیف برای توسعه احساس مسئولیت کودک، بسیاری از عادات روزمره وجود دارد که می توانید آنها را برای مسئولیت آموزی به دانش آموزان تدریس کنید، مانند برخاستن و آماده شدن در صبح، مرتب کردن تختخواب، کمک به انجام کارها یا حتی مراقبت از حیوان خانگی و…
*آنها را آموزش دهید که همیشه یادگیرنده باشند. دانش آموزان مدرسه ابتدایی به طور مداوم یاد می گیرند، بنابراین وقتی والدین و معلمان اطمینان حاصل می کنند که کودکان این مفهوم را درک می کنند، انجام تکالیف برای یادگیری بیشتر می شود برنامه بعدی و ثانوی خواهد بود.
*آنها را برای بازدید از یک موزه ببرید. بازدید از نمایشگاه علم یا هنر می تواند بسیار مورد توجه قرار گیرد. مهمتر از همه، دانش و تجربیات به دست آمده در این نوع حوزه است که نمی تواند به هیچ وجه آموخته شود. با این برنامه والدین ممکن است جستجو کنند برای نمایشگاه های آینده یا فعالیت هایی که علاقه کودکانشان را بیدار می کند و بر می انگیزد.
به طور کلی مدیران، والدین و معلمان می توانند همراه تکالیف محدود و هدفمند، تجربه های پس از مدرسه را در جایی که خلاقیت، جامعه شناسی و یادگیری همگرا هستند، تقویت کنند تا آموزش دانش آموزان مدارس ابتدایی را ارتقا دهند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب