کد خبر : 33486
تاریخ انتشار : شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۷:۱۵
748 بازدید بازدید

مینو امامی؛

مرغ ” معلم تمام وقت ” فقط یک پا دارد !

مرغ ” معلم تمام وقت ” فقط یک پا دارد !

داستان ضرب المثل مرغ ایشان یک پا دارد : روزی بود ، روزگاری بود . در یکی از روزها دوستان ملانصر الدین با عجله در خانه ملا را زدند و به او گفتند : حاکم شهر عوض شده و حاکم جدیدی آمده . ملا گفت : حاکم عوض شده که شده به من چه ؟

داستان ضرب المثل مرغ ایشان یک پا دارد :

روزی بود ، روزگاری بود . در یکی از روزها دوستان ملانصر الدین با عجله در خانه ملا را زدند و به او گفتند : حاکم شهر عوض شده و حاکم جدیدی آمده . ملا گفت : حاکم عوض شده که شده به من چه ؟
دوستانش گفتند ، یعنی چه ؟ این چه حرفی است ؟ باید هر چه زودتر هدیه ای تهیه کنی و برای حاکم جدید ببری .

ملا گفت : آها ، حال فهمیدم پس من باید هدیه ای تهیه کنم و ببرم پیش حاکم جدید تا اگر فردا برای شما گرفتاری پیش آمد ، واسطه بشوم و از حاکم بخواهم کمک تان کند.

دوستانش گفتند : بله همین طور است . ملا گفت : این وسط به من چه می رسد ؟ دوستانش گفتند : بابا تو ریش سفیدی ، تو بزرگی . یکی از دوستان ملا ، گفت : ناراحت نباش ، هدیه را خودمان تهیه می کنیم . یک مرغ چاق و گُنده می پزیم تا تو فردا آن را به خانه حاکم ببری . ملا گفت : دو تا بپزید . یکی هم برای من و زن و بچه ام . چون من باید فردا ریش گِرو بگذارم ، آنها قبول کردند و فردا با دو مرغ بریان به خانه ملا آمدند . ملا یک مرغ را به زنش داد و مرغ بریان دیگر را در سینی گذاشت تا نزد حاکم ببرد. در راه اِشتهای ملا تحریک شد و سرپوش سینی را برداشت و یکی از پاهای مرغ را کَند و خورد و دوباره روی آن را پوشاند و نزد حاکم برد. حاکم سرپوش را برداشت تا کمی مرغ بخورد. دید که ای دل غافل. مرغ ملا یک پا دارد. سئوال کرد چرا مرغ بریان یک پا دارد؟ ملا گفت : مرغ های خوب شهر ما یک پا دارند. حاکم فهمید که ملا بسیار زرنگ و باهوش است و به او گفت : ناهار میهمان ما باشید از آن به بعد هر کسی که روی حرف نادرست خود پافشاری کند می گویند : مرغ ایشان یک پا دارد. (۱)

این همه سازمان و انجمن و دبیران و معلمان از غیرممکن بودن هر نوع افزایش ساعت تدریس آن هم با شرایط موجود، فریاد برمی آورند اما شما مسئولین همۀ آنها را ندید گرفته و حرمت و منزلت و اعتبار آنان را هیچ می شمارید.

شما ما را یعنی اصلی ترین عنصر سازمان را هیچ می شمارید و محلی از اِعراب برایمان قائل نیستید ، یعنی اگر ما هم مجلس ( پارلمان ) فرهنگیان داشتیم نتایج ارزیابی شما غیر از این بود ؟

اصلا پیشنهاد می دهم برای هر رکن آموزش و پرورش یک مجلس تخصصی تشکیل شود شاید آن زمان دیده شوند و فریادشان شنیده شود! تا حال برای اجرای هیچ طرحی با ما مشورت نکرده اید و نظرسنجی ننموده اید، هر چند معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش معتقد است :

نظرسنجی‌ها نشان داده است که رضایت از اجرای طرح معلم تمام وقت حداکثری است، منتهی مراتب کدام نظرسنجی و کدام جامعه آماری و………کسی چیزی متوجه نشد!

شما اگر نگران پرداخت به موقع حق التدریس معلمان و دبیران هستید، آن را در حکم حقوقی شان به طور موقت تا زمانی که معلم آن را اختیار می کند ،ثبت کنید تا هر ماه مرتب همانند حقوق و همراه آن پرداخت شود.

شما اگر نگران شغل دوم معلمان هستید در جریان بررسی و تصویب بودجه سال ۹۸ صدای خودتان را در مجلس بلند کنید.

آنچه را که هنگام پذیرش وزارت می بایست فریاد می زدید حال برای مقابله با طرح استیضاح ، با قوت و رسایی هر چه بیشتر در مجلس فریاد کنید. ما هرگز لقمه را از پشت سر به دهان نمی گذاریم. صاف و صادقانه و با صراحت عمل و گفتار حرکت کنید تا ولی نعمتی تان بر همگان اثبات شود.

نظام آموزشی کشور به اندازۀ کافی فرساینده و نومید کننده هست و جذابیت معنوی و مادی خود را از دست داده است و حتی اعتبار و منزلت نیم قرن پیش را ندارد ! پس به جای روبه روی معلمان و دبیران قرار گرفتن و ایجاد شکاف مضاعف مابین خودتان با زیر مجموعه تان ، باور کنید که مرغ دو پا دارد و نادرستی طرح و اثرات زیانبار آن را اعتراف کنید.

جلوی ضرر را از هر جا بگیرید منفعت است. به جای پیمودن راه خطا و هزینه کرد کلی سرمایه و انرژی و زمان برای طرحی که هیچ نوع عایدی مفید و ارزنده نخواهد داشت ، گزینه های دیگری را برای جبران کمبود معلم امتحان کنید. قبلا نیز عرض کردم بهترین ، مطلوب ترین و کوتاه ترین راهی که کلی از مشکلات آموزش و پرورش را حل خواهد کرد جذب دبیر به طور داوطلبی از بین فارغ التحصیلان کارشناسی و کارشناسی ارشد همین سال یعنی ۹۷ از دانشگاه های سراسری کشور است.

چرا به آزمونِ معقول ترین راه نمی پردازید و ۸۰ – ۹۰ درصد فرهنگیان را علیه خود صف آرایی می کنید ؟!
راه برگشت برای آموزش و پرورش شکست محسوب نخواهد شد بلکه استحکام باور خردمندی وزارت آموزش و پرورش خواهد بود.

باور کنید تمامی مرغ ها دو پا دارند پس روی حرف نادرست خود پافشاری نکنید.

۱) بیتوته – مجموعه دنیای ضرب المثل .

 

منبع: صدای معلم

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

مبینا مروتی شنبه , ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۷

باعرض سلام چرا حقوق فرهنگیانو همیشه با شرط وشروط اضافه میکنید مجلسیان ماشالا اینقدر سیرن که گرسنگی که براشون بی معنیه موقع انتخابا ت بابعداز انتخابات زمین تا آسمون رفتارشون عوض میشه بفکردفاع از حقوق مردم نیستن

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب