کد خبر : 33168
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۹:۲۲
270 بازدید بازدید

زهرا علی اکبری؛

الگویی برای ارائه خدمات به کودکان کار

الگویی برای ارائه خدمات به کودکان کار

  امروزه در سراسر جهان کودکان زیادی کار می‌کنند که کاربسیاری از آنها تمام وقت است. آنها به مدرسه نمی‌روند و زمان زیادی برای بازی ندارند، بسیاری تغذیه و مراقبت مناسب هم دریافت نمی‌کنند. بیش از نیمی از آنها در معرض بدترین انواع کار کودکان قرار دارند، مانند کار در محیط‌های خطرناک، برده‌داری، کار اجباری،

 

امروزه در سراسر جهان کودکان زیادی کار می‌کنند که کاربسیاری از آنها تمام وقت است. آنها به مدرسه نمی‌روند و زمان زیادی برای بازی ندارند، بسیاری تغذیه و مراقبت مناسب هم دریافت نمی‌کنند. بیش از نیمی از آنها در معرض بدترین انواع کار کودکان قرار دارند، مانند کار در محیط‌های خطرناک، برده‌داری، کار اجباری، فعالیت‌های غیرقانونی از جمله قاچاق مواد مخدر و فحشا و همچنین درگیر شدن درفعالیت‌های مسلحانه.
در سراسر جهان، ۲۱۸ میلیون کودک ۵ تا ۱۷ ساله مشغول به کار هستند.در میان آنها، ۱۵۲ میلیون نفر قربانی کار کودکان هستند؛ تقریبا نیمی از آنها، ۷۳ میلیون تن، در شرایط خطرناک کار می‌کنند.در شرایط مطلق و استبدادی، تقریبا نیمی از کودکان کار (۷۲٫۱ میلیون) در آفریقا هستند؛ ۶۲٫۱ میلیون نفر در آسیا و اقیانوس آرام؛ ۱۰٫۷ میلیون در آمریکا؛ ۱٫۲ میلیون در کشورهای عربی و ۵٫۵ میلیون در اروپا و آسیای مرکزی. از نظر فراوانی، ۱کودک دربین ۵ کودک در آفریقا (۱۹/۶ درصد) مشغول به کار است، در حالی که فراوانی آن در سایر مناطق بین ۳ تا ۷ درصد است: ۲٫۹ درصد در کشورهای عربی (۱ کودک دربین ۳۵ کودک)؛ ۴٫۱٪ در اروپا و آسیای مرکزی (۱ در ۲۵)؛ ۵٫۳٪ در آمریکا (۱ در ۱۹) و ۷٫۴٪ در آسیا و منطقه اقیانوس آرام (۱ در ۱۴). تقریبا نیمی از ۱۵۲ میلیون کودک کار در سن ۵-۱۱ سالگی هستند. ۴۲ میلیون (۲۸٪) ۱۲-۱۴ ساله هستند؛ و ۳۷ میلیون (۲۴٪) ۱۵-۱۷ ساله هستندو اتجام کار خطرناک در میان ۱۵-۱۷ ساله‌ها است. با این وجود، تا یک چهارم از تمام کارهای خطرناک (۱۹ میلیون نفر) توسط کودکان زیر ۱۲ سال انجام می‌شود. در میان ۱۵۲ میلیون کودک کار، ۸۸ میلیون پسران و ۶۴ میلیون دختران هستند. به نظر می‌رسد که پسران با خطر بیشتری از کار نسبت به دختران مواجه می‌شوند. کار کودکان در درجه اول در کشاورزی (۷۱٪) متمرکز است، که شامل ماهیگیری، جنگلداری، دامداری دام و آبزی پروری می‌شود و امرار معاش و کشاورزی تجاری را هم در برمی‌گیرد و ۱۷٪ در خدمات؛ و ۱۲٪ در بخش صنعتی، از جمله معدن کار می‌کنند.
یکی از اهداف اصلی سازمان بین‌المللی کار (ILO) که در سال ۱۹۱۹ تأسیس شد، لغو کار کودکان بود. از لحاظ تاریخی، ابزار اصلی ILO در پیروی از هدف سازمان که لغو موثر کار کودکان است، پذیرش و نظارت بر استانداردهای کار است که مفهوم حداقل سن برای پذیرش اشتغال یا کار را به تصویر می‌کشد. درکنوانسیون ۱۳۸ می‌آید که حداقل سن برای پذیرش در محل کار نباید کمتر از سن تکمیل تحصیلات اجباری باشد.
براساس تعاریف جهانی کار کودک که تحت قوانین بین‌المللی ممنوع است، به سه دسته تقسیم می‌شود:
۱- بدترین اشکال بی قید و شرط کار کودکان، که در سطح بین‌المللی به عنوان برده داری، قاچاق مواد مخدر، کار اجباری، استخدام کودکان برای استفاده در منازعات مسلحانه، فحشا و پورنوگرافی و فعالیت‌های غیرقانونی تعریف شده است.۲-کاری که توسط یک کودک در معرض حداقل سن مشخص شده انجام می‌شود و بنابراین این کاراحتمالا مانع آموزش و پرورش کودک می‌شود.۳-کاری که به سلامت جسمی، روحی یا اخلاقی یک کودک آسیب می‌رساند، یا به دلیل طبیعت و یا به دلیل شرایطی که در آن انجام می‌شود، به عنوان «کار خطرناک» شناخته می‌شود.
در ایران موسسات و انجمن‌های مردم نهادی هستند که برای آسایش و رفاه بیشتر کودکان کار و دسترسی آنان به عدالت در زمینه‌های مختلف آموزشی و اقتصادی و اجتماعی تلاش و فعالیت می‌کنند. بدون شک یکی از مطلوب ترین و نوین ترین مراکز آموزشی که این روزها به تعلیم وتربیت کودکان کار می‌پردازد، مجتمع خلاقیتی – مهارتی – آموزشی «صبح رویش» است که در منطقه ۱۲ شهر تهران با استفاده الگوهای برتر به کودکان کار خدمات آموزشی و مهارتی ارائه می‌دهد. این مجتمع با هدف خدمت‌رسانی به کودکان کار و در معرض آسیب، از سال ۱۳۹۴ آغاز به کار نموده و با مشارکت‌های مردمی و خیرین اداره می‌شود. آنچه که باعث شده است این مجتمع از آن دیگر مراکز خاص کودکان کار متمایز باشد، فعالیت‌های علمی با ساختار بومی‌سازی شده است که جنبه‌های مختلف تکنولوژی آموزشی و کاهش آسیب‌های اجتماعی را پوشش می‌دهد و از همه مهم تر اینکه، مسئولیت‌های مدرسه بر عهده دانش آموزان است و آن‌ها مدرسه را بخشی از محیط زندگی خود می‌دانند. افرادی که تا کنون موفق به بازدید از این مرکز آموزشی شده‌اند، هم صدا و هم نظر، شیوه‌های آموزشی و پرورشی نوین استفاده شده در مجتمع را تحسین می‌کنند و بدون شک اذعان می‌کنند که دانش آموزان با روحیه و انگیزه‌ای وافر در کلاس‌های آموزشی و مهارتی حاضر می‌شوند و با وجود آنکه اکثر دانش آموزان بعد از ساعات مدرسه مجددا به محیط سخت کاری خود باز می‌گردند، اما در مدرسه تمام هم و غم شان یادگیری و مهارت آموزی است. در صبح رویش کلاس‌های خاصی طراحی شده است که شامل ادب کده، جوان کده، وطن کده، زیست کده، بازی کده ، عجب کده و… است و در این کلاس‌ها دانش آموزان به صورت چرخشی قرار می‌گیرند و علاوه بر یادگیری مبانی علمی و دانشی، مهارت‌های لازم همچون مهارت‌های فکری، ارتباطی، تصمیم‌گیری و شغلی رافرا می‌گیرند. در مدرسه صبح رویش تابلوهایی بر دیوار نصب شده است که دانش آموزان بر روی آن از آرزوها و خواسته‌های قلبی شان می‌ نویسند ؛ یکی از آرزوی کار نکردن می‌نویسد و دیگری از رو به راه شدن شرایط مالی خانوادگی‌اش و آن دیگری…. در صبح رویش میز مذاکره ای وجود دارد که در آن دانش آموزانی که به دلیلی با هم به مشکل برمی‌خوردند باید پشت میز بنشینند و تلاش کنندتا با حفظ آرامش به تفکر در مورد اعمال خود بپردازند و سپس تلاش کنند خودشان مشکل ایجاد شده را با صحبت منطقی حل کنند.
مجال این یادداشت آن قدر کفایت نمی‌کند تا همه اتفاقات خوب و اقدامات فاخر مجتمع صبح رویش به رشته تحریر در آید، اما می‌توان به این بسنده کرد که در جهانی که رعایت حقوق کودکان از واجبات اجتماعی هر ملتی محسوب می‌شود، مجموعه‌هایی همچون «صبح رویش» که با بهره‌گیری از الگوهای نوین آموزشی به دنبال آموزش شیوه بهترزندگی کردن و تغییر مسیر زندگی دانش آموزانش به سمت تربیت شهروندانی مطلوب و مؤثر است، از جمله محدود تلاش‌هایی است که باید از سوی دولتمردان، سیاسیون و خیرین حمایت و پشتیبانی شود تا ابعاد موفقیت و چتر حمایتی آن روز به روز نتیجه بخش تر و کارآمدتر جلوه کند. فراموش نکنیم که کودکان کار هم حق دارند که سهمی از عدالت و برابری را بچشند و از حداقلیات مطلوب یک زندگی برخوردار شوند.

 

مردم سالاری

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب