کد خبر : 33140
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۵:۵۱
277 بازدید بازدید

نقاشی بچه‌ها چگونه بر مانتوی خانم معلم ماندگار شد؟

نقاشی بچه‌ها چگونه بر مانتوی خانم معلم ماندگار شد؟

هفته گذشته عکسی از معلمی که مانتویی با نقاشی‌های دانش‌آموزان به تن داشت، در فضای مجازی دست‌به‌دست شد. طیبه گورانی، معلم ابتدایی مدرسه شهید مفتح روستای سلخ از بخش شهاب جزیره قشم، روز جهانی کودک، پارچه‌ای را برای نقاشی کردن در اختیار دانش‌آموزانش قرار می‌دهد و از این پارچه لباسی می‌دوزد و به تن می‌کند.

هفته گذشته عکسی از معلمی که مانتویی با نقاشی‌های دانش‌آموزان به تن داشت، در فضای مجازی دست‌به‌دست شد. طیبه گورانی، معلم ابتدایی مدرسه شهید مفتح روستای سلخ از بخش شهاب جزیره قشم، روز جهانی کودک، پارچه‌ای را برای نقاشی کردن در اختیار دانش‌آموزانش قرار می‌دهد و از این پارچه لباسی می‌دوزد و به تن می‌کند. اما هدف این معلم از این کار چه بود و این کار چه تأثیری بر آموزش دانش‌آموزان داشت؟ این‌ها سؤالاتی است که جواب‌شان را از خانم گورانی جویا شدیم.

**نقاشی‌ها روی پارچه آمدند تا ماندگار شوند

طیبه گورانی، معلم مدرسه شهید مفتح قشم در گفت‌وگو با ایرناپلاس در مورد ایده دوختن این لباس با نقاشی کودکان گفت: در سال قبل هم به بچه‌ها مقوا دادم تا همه دانش‌آموزان نقاشی کلاسی بکشند ولی آن نقاشی زود خراب شد و از بین رفت. چون تجربه سال قبل خیلی خوب نشد و نقاشی از بین رفت، نمی‌خواستم دوباره این تجربه را تکرار کنم. ولی ابتدای سال بچه‌ها سراغ نقاشی کشیدن را گرفتند و متوجه شدم در زنگ هنر علاقه زیادی به نقاشی کشیدن دارند تا کارهای دیگری مثل کاردستی، خمیربازی و… حتی حاضر بودند به‌جای تمرین نمایش، نقاشی بکشند و در تایم‌های اضافی هم دوست داشتند نقاشی بکشند.

وی افزود: به همین دلیل تصمیم گرفتم امسال پارچه در اختیارشان بگذارم برای نقاشی کشیدن که خراب نشود. برای روز کودک پارچه دادم تا نقاشی بکشند. وقتی به خانه آمدم و پارچه را جلوی افراد خانواده باز کردم، خیلی خوش‌شان آمد و نقاشی‌ها را تفسیر می‌کردند.

**ایده دوخت مانتو از خانواده آمد

این معلم اهل قشم در مورد ایده دوخت مانتوی نقاشی گفت: خانواده‌ام پرسیدند که می‌خواهی پارچه را همین شکل نگه بداری؟ هدفم این بود که نقاشی‌ها ماندگار شود که بعد پیشنهاد دادند می‌توانی از این پارچه مانتو بدوزی و ایده دوخت مانتو به‌وجود آمد. چون اعضای خانواده‌ام با کودکان سروکار دارند (یکی از خواهرانم مربی کودک و دیگری مدیر مدرسه است)، گفتند مانتو بدوزی بهتر است، تا این‌که پارچه را به همین شکل نگهداری کنی. چون نقاشی‌ها کار دانش‌آموزان خودم بود، تصمیم‌ گرفتم مانتو را خودم بدوزم.

وی در مورد نحوه انتشار این عکس در فضای مجازی گفت: دقیق اطلاع ندارم. خودم و یکی از خواهرانم از این مانتو استوری با یک متن گذاشتیم. ولی تا جایی که می‌دانم مدیران مدارس یک گروه دارند و فعالیت‌های خود را در آنجا ارسال می‌کنند، فکر می‌کنم عکس از این طریق منتشر شده است.

**اهمیت احساس نشاط برای کودکان

گورانی در مورد ایده‌هایی که برای افزایش نشاط کودکان در مدرسه دارد گفت: اهمیت دارد که کودک در مدرسه احساس نشاط کند. همه معلم‌ها تلاش می‌کنند کارهای خلاقانه و مبتکرانه انجام دهند و فقط کاری که من کردم دیده شده است. برای تدریس‌ها سعی می‌کنم از قصه، تصویر و… استفاده کنم. مثلاً تصویر را می‌دادم و بچه‌ها برای آن داستان می‌گفتند. برای درس پدربزرگ که حرف «گ» را یاد می‌گرفتند، یکی از پدربزرگان روستا که خیلی خوب داستان می‌گوید، دعوت کردم که برای بچه‌ها قصه تعریف کند و بچه‌ها هم خیلی استقبال کردند. صرفاً فقط یک کار در مدرسه انجام نمی‌شود.

**امکانات مدرسه کافی نیست

وی در مورد خلاقیت و استفاده از شیوه‌های آموزشی برای افزایش مهارت گفت: در کنار کتاب‌ها و درس‌ها می‌شود کارهای بیشتری انجام داد و شاید مشکل اصلی کمبود وقت باشد. اگر در کتاب‌ها عمیق شویم کارهایی را می‌توان یافت که برای افزایش مهارت انجام دهیم. می‌شود از جزئیات کتاب‌ها سؤالاتی را پرسید که بچه به آن فکر نکرده اند و تفکر فلسفی در کودک ایجاد شود. بستگی به معلم دارد که وقت کند چنین کاری را انجام دهد.

این معلم اهل قشم در مورد برخی مسائل و کمبودهای آموزشی در مدرسه گفت: این موارد را مسئولان مدرسه بهتر می‌توانند توضیح دهند ولی بچه‌ها وقتی از زنگ ورزش به کلاس می‌آیند، زخمی شده‌اند چون حیاط مدرسه بتن است و زمین مناسبی برای ورزش ندارند.

**فضای آموزشی کافی نداریم

محمد دریایی، مدیر مدرسه شهید مفتح قشم نیز در گفت‌وگو با ایرناپلاس درباره کمبودها و مشکلات این مدرسه گفت: فضای آموزشی کافی نداریم. مدرسه‌ای با دو شیفت (یک شیفت پسر و یک شیفت دختر) هستیم که ۴۵۰ دانش‌آموز از این مدرسه استفاده می‌کنند. اگر ترتیبی بدهند که ساختمان دیگری برای این مدرسه ساخته شود بخشی از این مشکلات حل می‌شود. معلم‌های خیلی فعال و با استعدادی داریم که امکانات کافی ندارند، ولی با این وجود سعی می‌کنند کارهای خلاقانه انجام دهند.

وی افزود: کمبود فضا یک سری مشکلات را برای مدرسه و دانش‌آموزان به‌وجود آورده است. شیفت صبح برخی از کارهایی که در کلاس انجام می‌دهند در شیفت دیگر از بین می‌رود و از فضا نمی‌توان به‌خوبی استفاده کرد. از اصلی‌ترین مشکلات ما نبود فضای آموزشی است که اگر مدرسه دیگری برای مقطع ابتدایی ساخته شود این مشکل رفع خواهد شد.

**امکانات کمک‌آموزشی کافی نداریم

این مدیر مدرسه روستایی در مورد امکانات کمک‌آموزشی در این مدرسه گفت: چون فضای آموزشی کم داریم و همه فضاها را به کلاس اختصاص داده‌ایم، فضا برای آزمایشگاه و سایر موارد نداریم. وسایل آزمایشگاهی و کمک‌آموزشی را در انبار می‌گذاریم و همکارانی که از این امکانات می‌خواهند استفاده کنند از روز قبل امکانات را فراهم می‌کنند تا زمان کلاس از بین نرود.

وی افزود: یک مدرسه کامل باید آزمایشگاه، کارگاه کامپیوتر، سالن چندمنظوره و… داشته باشد و این امکانات را در مدرسه نداریم. در این مدرسه زمین ورزشی مناسبی هم نداریم.

**تشکیل گروه موسیقی سنتی سلخ با هنرمندی دانش‌آموزان

دریایی در مورد فعالیت‌های فوق‌برنامه در این مدرسه گفت: گروه سرودی به اسم «لیوا» داریم که خاص منطقه سلخ است و در سطح منطقه دو سال اول شده بود و در استان هم این گروه اول شده است. این موسیقی سنتی سلخ است. در زمینه ورزشی هم دانش‌آموزان با استعدادی داریم که همیشه در منطقه و استان حرف اول را می‌زنند.

وی درباره فعالیت‌های این مدرسه، افزایش نشاط دانش‌آموزان گفت: از ابتدای امسال تا اینجا برنامه‌های متنوعی برگزار کردیم. در روز جهانی کودک، جشن کودک امروز، کودک دیروز برگزار کردیم و برای شاداب کردن بچه‌ها از پدربزرگان دعوت کردیم. مسابقاتی به مناسبت روز جهانی کودک و سیزده آبان برگزار کردیم. راهپیمایی کودکان و مادران را با هدف ورزش، نرمش و سلامتی برگزار کردیم. کارهای متنوعی هم معلمان برای شاداب کردن کلاس‌های‌شان برگزار کردند. رئیس اداره آموزش و پرورش‌مان هم از این طرح‌ها استقبال می‌کنند و موجب بهتر برگزار شدن این طرح‌ها شده‌اند.

گزارش از مهدی نجفی‌خواه

 

ایران

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب