کد خبر : 32988
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۱
90 بازدید بازدید

حذف مشق شب؛ طرحی روی کاغذ یا عملیاتی؟

حذف مشق شب؛ طرحی روی کاغذ یا عملیاتی؟

داود محمدی  در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت  درباره حذف مشق شب و تاثیرات آن، گفت: اگرچه حذف تکلیف دغدغه و استرس دانش‌آموزان را تا حدودی رفع می‌کند و می‌تواند زمانی برای یادگیری مهارت‌های زندگی فراهم کند اما نکته مهم در این زمینه توجه به ظرفیت و شرایط نظام آموزشی کشور است؛ باید دید

داود محمدی  در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت  درباره حذف مشق شب و تاثیرات آن، گفت: اگرچه حذف تکلیف دغدغه و استرس دانش‌آموزان را تا حدودی رفع می‌کند و می‌تواند زمانی برای یادگیری مهارت‌های زندگی فراهم کند اما نکته مهم در این زمینه توجه به ظرفیت و شرایط نظام آموزشی کشور است؛ باید دید با اجرای این طرح چه مزیت و آسیب به دانش‌آموزان وارد نشود.

مادامی که برنامه‌ها متناسب با شرایط آموزشی نباشد نتیجه دلخواه به دست نمی‌آید

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مادامی که برنامه‌ها متناسب با شرایط نباشد نمی‌توان نتیجه دلخواه را به دست آورد، تصریح کرد: در حال حاضر تراکم دانش‌آموزی در مدارس دولتی برخی شهرها همانند تهران به بیش از ۳۵ نفر می‌رسد در شرایطی که معلم حتی زمان کافی برای آموزش کتب درسی را ندارد چگونه می‌توان تلکیف را حذف کرد. بهتر است بچه‌ها موارد درسی را در منزل تمرین کنند تا ملکه ذهنشان شود.

در ایران به علت تراکم بالای دانش‌آموزی حذف مشق شب امکان پذیر نیست

وی بیان کرد: در کشورهای توسعه یافته دانش‌آموزان تمامی موارد درسی را در مدارس می‌آموزند اما این مهم در شرایط استاندارد محقق می‌شود چراکه معلم باید زمان کافی برای نظارت بر عملکرد دانش آموزان را داشته باشد متاسفانه در ایران به علت تراکم بالای دانش‌آموزی اجرای این برنامه امکان پذیر نیست.

 مسئولان برای خودنمایی تصمیماتی می گیرند که جز آسیب به دانش آموزان ثمره ای دیگری ندارد، در تمامی تصمیم‌گیری‌ها باید فقط آینده و آموزش دانش‌آموزان موردتوجه قرار گیرد و برنامه ها براساس خواسته ها و سلایق شخصی نباشد

محمدی با بیان اینکه مشق شب به معنای کمک خانواده در فرآیند آموزش و یادگیری است، اظهار کرد: تکلیف برای دانش‌آموزان باید به گونه‌ای درنظر گرفته شود تا نقاط ضعف و کمبودهای نظام آموزشی را جبران کند در غیر این صورت جز دغدغه و استرس ثمره دیگری برای آنها نخواهد داشت.

برای اجرای هر برنامه‌ای در نظام آموزشی در وهله نخست باید شرایط و زیرساخت های موجود را سنجید

عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: برای اجرای هر برنامه‌ای در نظام آموزشی در وهله نخست باید شرایط و زیرساخت های موجود را سنجید سپس نتیجه اجرای آن را ارزیابی کرد ممکن است برنامه‌ای آموزشی در سایر کشورها نتیجه خوب و مناسبی داشته باشد اما در کشور ما و با توجه به شرایط موجود اجرایی نباشد یا ثمره دلخواه به دست نیاید.

وی با بیان اینکه در برخی موارد مسئولان برای خودنمایی تصمیماتی می گیرند که جز آسیب به دانش آموزان ثمره ای دیگری ندارد، خاطرنشان کرد: در تمامی تصمیم‌گیری‌ها باید فقط آینده و آموزش دانش‌آموزان موردتوجه قرار گیرد و برنامه ها براساس خواسته ها و سلایق شخصی نباشد.

اجرای برنامه‌های آموزشی مستلزم وجود زیرساخت‌های متناسب است

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: اگرچه انجام تکالیف در مدارس تحت نظر معلم و مربی امر پسندیده‌ای است و ایران نیز باید به این سمت حرکت کند اما اجرای این برنامه باید متناسب با شرایط داخلی باشد هر برنامه‌ای مستلزم زیرساخت‌هایی که در صورت نبود آنها نمی توان انتظار بازده مناسب داشت./

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب