کد خبر : 32913
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۷ - ۰:۰۸
502 بازدید بازدید

محمدرضا نیک نژاد؛

طرح معلم تمام وقت و چند نکته

طرح معلم تمام وقت و چند نکته

یادداشت اختصاصی محمدرضا نیک نژاد در تارنمای معلم ایرانی:   الهیار ترکمن، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش با خبرگزاری میزان گفت وگویی داشتند (اینجا) که به نظر نیاز به بررسی بیشتری دارد. ایشان به میزان می گوید: “اگر منتقدان این طرح را مطالعه کنند از زیر و بم آن آگاه می

یادداشت اختصاصی محمدرضا نیک نژاد در تارنمای معلم ایرانی:

 

الهیار ترکمن، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش با خبرگزاری میزان گفت وگویی داشتند (اینجا) که به نظر نیاز به بررسی بیشتری دارد. ایشان به میزان می گوید: “اگر منتقدان این طرح را مطالعه کنند از زیر و بم آن آگاه می شوند.”اما چند پرسش. نخست آن که: کجا و کی باید این طرح را مطالعه کنند؟ چرا این طرح تا این اندازه شتابزده اجرایی می شود؟ چرا معلمان- که ذینفعان مستقیم این طرح اند- باید در رسانه ها و آن هم بسیار مبهم از طرح آگاهی بیابند؟ گرچه در کنار معلمان این دانش آموزان هستند که چوب افزایش ساعتِ کاری معلمان شان را خواهند خورد! تا آن جا که در یادها هست در چند سال گذشته، در اجرای چنین طرح هایی، دست کم در رسانه های مجازی وابسته به آموزش و پرورش نظرسنجی هایی از معلمان انجام می گرفت -هر چند کم و کیف آن ها نیز چندان روشن نبود!اما چرا در این مورد چنین روندی انجام نشد؟ و …

از دیگر سو ایشان طرح را برآمدِ از همکاری وزارتخانه، شورای توسعه مدیریت و شورای حقوق و دستمزد دانسته و تاکید می کنند، آیا امکان دارد که این سه نهاد طرحی انحرافی تهیه کنند؟ باید در پاسخ ایشان به روشنی پاسخ داد: آری! بارها و بارها شاهد بوده ایم که همین نهادها طرح هایی را اجرا کرده اند که با حقوق معلم و دانش آموز همخوانی نداشته است. برای نمونه تعدیل نیرو، فروش مدرسه ها و کاهش کلاس ها و بالا بردنِ کفِ جمعیت کلاسی در شهرهای متوسط و بزرگ، که هم به معلم و دانش آموزان آسیب می زند و هم آموزش را از کیفیت انداخته و می اندازد را چه کسانی تهیه و اجرا کرده و می کنند؟ جناب معاون تجربه چنین طرح هایی چنان کرده که بسیاری از معلمان هر طرحی را که وزارتخانه شان می دهد به زیان خود می بینند! چه برسد به طرح تازه شما، که به روشنایی روز هویداست که برای رویارویی با بحران کمبود نیروست؛ تعدیلی که دست بر قضا اجرا کنندگانش اکنون بالاترین مقام های وزارتخانه را دارند.

جناب معاون! منتقدان را متهم به بی خبری، مطرح کردن خود و پر کردن عریضه و … نکنید. اگر هم چنین باشد شما و فرادستان تان باید پاسخگوی طرح هایی باشید که بر سرنوشت میلیون ها دانش آموز و معلم و خانواده های آن ها اثرگذار خواهد بود.  

 

اما طرح معلم تمام وقت. با این که در برخی کشورها معلمان تمام وقت در مدرسه حضور دارند اما همه این مدت در کلاس و در حال تدریس نیستند. معلمان از زمان حضور در مدرسه برای مطالعه، بازاندیشی درباره تدریس، آمادگی بیشتر برای حضور در کلاس، گفت و گو با معلمان و دست اندرکاران دیگر مدرسه درباره آموزش، یاری رسانی به دانش آموزانی که دچار مشکلات یادگیری هستند و … بهره می گیرند. تجربه های جهانی و کشوری تاکید دارد که آموزشگری حرفه ای دشوار، استرس زا و دارای فشارهای گوناگون بوده و البته فرآیندی ست که حضور در کلاس تنها بخشی از آن است. از همین روست که در یک نگاه جهانی ساعت های حضور در کلاس محدود به چند ساعت در هفته است؛ و با بالا رفتن پایه های آموزشی و البته برخی عامل های دیگر مانند مدرک و سابقه کار از میزان آن کاسته می شود.

گمانی نیست که طرح معلم تمام وقت یکی دیگر از طرح هایی ست که از آستین کسانی درآمده است که به وجود آورنده بحران کنونی کمبود نیروهستند. بحرانی که از دوره وزارت فانی و با بهانه تعدیل نیرو آغاز شد و نتیجه اش بازنشستگی ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار معلم تا سال ۱۴۰۰ است. شمار بالای بازنشستگان و جلوگیری از استخدام نیروهای مورد نیاز و تازه نفس سبب بالا رفتن میانگین سنی معلمان شده و بر کارایی آنان در کلاس اثر خواهد گذاشت. از این گذشته زمینه افتِ کیفیت در کلاس های پر تراکم با معلمان خسته، بی انگیزه، ناراضی و زیر فشارهای روزافزون حرفه ای می شود. شوربختانه طرح هایی مانند معلم تمام وقت افزون بر این که با روحِ آموزش، هدف ها و وظایف نوین آموزش و پرورش و … در تاقض است، با روند بهسازی های جهانی و پیشرفت های روزافزون کشورها در فرآیند آموزش ناهمخوان ست. برای نمونه پرورش معلمان پرانگیزه، توانا و پرانرژی از سویی، و کاهش شمار دانش آموزان در کلاس از دیگر سو، از عامل های مهم در افزایش کیفیت آموزش و بهینه سازی آن است که شوربختانه با طرح معلم تمام وقت به شکل کامل نادیده گرفته شده و آسیب های جدی به آموزش وارد خواهد کرد. بی گمان این طرح از سوی کسانی ست که به آموزش نگاهی غیرآموزشی و کارخانه ای دارند.

 شوربختانه دست اندرکاران کنونی نهاد آموزش بیش از این که در اندیشه بهسازی آموزش باشند به دنبال سرهم بندی کارها در راستای کاهش بودجه و هزینه ها هستند؛ در پیگیری این هدف نیز چندان به حقوق معلم و دانش آموز توجه نداشته و ندارند!

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب