کد خبر : 32710
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۲
174 بازدید بازدید

مهدی بهلولی؛

حذف کنکور و بازنگری در سیاست های آموزشی

حذف کنکور و بازنگری در سیاست های آموزشی

  کنکور را می‌توان عضوی از یک مجموعه دانست؛ مجموعه‌ای از برخی مفهوم‌ها و روش‌ها و برنامه‌های آموزشی. رقابت، گزینش، آزمون، کمی‌سازی آموزش و ارائه آمارهای ریز و درشت قبولی، عضوهایی از این مجموعه همبسته هستند. فهم کنکور و بویژه مقاومت در برابر حذف آن، هنگامی امکان پذیر است که به این مجموعه توجه داشته

 

کنکور را می‌توان عضوی از یک مجموعه دانست؛ مجموعه‌ای از برخی مفهوم‌ها و روش‌ها و برنامه‌های آموزشی. رقابت، گزینش، آزمون، کمی‌سازی آموزش و ارائه آمارهای ریز و درشت قبولی، عضوهایی از این مجموعه همبسته هستند. فهم کنکور و بویژه مقاومت در برابر حذف آن، هنگامی امکان پذیر است که به این مجموعه توجه داشته باشیم. کنکور، بزرگ‌ترین کارزار رقابت آموزشی است و بود و نبود آن بر سرنوشت دیگر عضوهای این مجموعه، تأثیر قطعی دارد. تا کنکور هست فضای رقابت و انواع کلاس‌ها و کتاب‌ها و برنامه‌های آموزشی اضافه بر برنامه رسمی آموزش کشور، زنده‌اند و وجود آنها بایسته می‌نمایند. اگر کنکور حذف شود کتاب‌ها و کلاس‌های تست، اهمیت کنونی خود را از دست می‌دهند. در نقد خصوصی‌سازی آموزش، گفته می‌شود که آموزش خصوصی بر هر چه بیشتر کمی‌سازی آموزش تأکید می‌نماید تا بتواند با ارائه آمار قبولی و بیلان کار به جامعه، مشتری جذب کند. حذف کنکور، بشدت بر بازار آموزش و مدرسه‌ها و آموزشگاه‌های پولی اثر می‌گذارد و از رونق آنها می‌کاهد. فضای رقابت، برای بقا و گسترش آموزش پولی، ضروری است و کنکور بزرگ‌ترین میدان برای رقابت است پس نباید حذف یا حتی از اهمیت آن کاسته شود.
بنابراین مایه شگفتی نیست که با وجود پدیده صندلی خالی در بسیاری از دانشگاه‌های کنونی کشور، همچنان بر وجود کنکور و ضرورت آن تأکید می‌شود و تب کنکور و کلاس‌ها و کتاب‌های آن، آن چنان که انتظار می‌رود، پایین نمی‌آید. کم نیستند خانواده‌هایی که چندین میلیون تومان، خرج کلاس‌های کنکور فرزند خود در مدرسه‌ها و آموزشگاه‌های پولی می‌کنند و در پایان می‌بینند که فرزندشان در دانشگاه و رشته‌ای پر از صندلی خالی پذیرفته شده است. بنابراین طبیعی است که همه کسانی که آموزش را در فضای رقابت و گزینش دانش‌آموز تعریف می‌کنند و کار خود را در این فضا و با تأکید بر آموزش کمی و ارائه آمار قبولی در آزمون‌های گوناگون، پیش می‌برند در برابر حذف کنکور و حتی کاسته شدن از اهمیت آن، مقاومت نمایند. و از آن جایی که بسیاری از دارندگان مدرسه‌ها و آموزشگاه‌های پولی، افراد بانفوذ و صاحب منصبان رده بالای گذشته و حال کشورند این مقاومت، مؤثر و سخت‌تر هم می‌ شود. نگاهی به برخی از بنیادهای آموزشی بزرگ و بنیادگذاران و کارگزاران آنها، روشن می‌سازد که تضعیف این بنیادها از رهگذر حذف کنکور، کار آسانی نیست. از دید این نگارنده، هم‌اکنون چندین سال است که بودن کنکور، بیش از ضرورت و استدلال آموزشی، بر پول و سرمایه استوار است. پس سخن گفتن از «مافیای کنکور» که این روزها از زبان برخی فرادستان آموزش و پرورش کشور هم شنیده می‌شود، چیز چندان شگفتی نیست و می‌تواند حقیقت داشته باشد.
اما یک نکته مهم این است که سیاست‌های خود آموزش و پرورش هم در این زمینه سازگار نیست. تأکید بر حذف کنکور و سخن گفتن از مافیای آن و تأکید بر حذف آزمون‌های تیزهوشان و جلوگیری از گسترش بی‌رویه انواع مدرسه‌های خاص، با تأکید بر پولی‌سازی آموزش و گسترش مدرسه‌های خصوصی، سازگار نیست. آموزش پولی، باید زودبازده باشد تا بتواند ادامه و رشد یابد. سرمایه‌گذار نمی‌تواند صبر کند تا پس از ۱۲ سال، از دانش‌آموز اول ابتدایی خود، شهروندی شایسته تحویل جامعه دهد. باید بتواند بیلان کار عینی و آمار و ارقام در اختیار جامعه بگذارد تا مشتری جذب کند. پس بر آزمون و رقابت و گزینش دانش‌آموز، تأکید می‌کند و بر رونق این فضا می‌افزاید. بنابراین سیاست پولی‌سازی هر چه بیشتر آموزش، که سال هاست در وزارتخانه آموزش و پرورش دنبال می‌شود به تقویت کنکور انجامیده و می‌انجامد و با بحث حذف کنکور ناهمساز است. اگر آموزش و پرورش ما براستی با کنکور مخالف است باید در سیاست و برنامه‌های خود، یک بازنگری جدی نماید. کنکور سال‌هاست که در نهاد آموزش و پرورش ما حضور دارد و بسیاری از پاره‌های این نهاد را با خود همراه و هماهنگ کرده است. پس حذف آن، نیازمند یک بازنگری جدی در همه سیاست‌های آموزشی است.

 

روزنامه ایران

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب