کد خبر : 32559
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۹
266 بازدید بازدید

قطع شش هزار هکتار درخت برای چاپ کتاب‌های درسی، مبنای علمی ندارد

قطع شش هزار هکتار درخت برای چاپ کتاب‌های درسی، مبنای علمی ندارد
هرچند بریدن یک درخت هم به محیط‌زیست آسیب‌ مي رساند اما برای تغییر هر فرهنگی ابتدا نیاز است تا علمی حرف بزنیم و اطلاعات دقیق و درست به مردم بدهیم و بعد به دنبال روش‌هایی برای کم کردن همین تعداد درخت باشیم. ؛

این روزها شاهد ادعاهای  اغراق آمیز و بی پایه و اساسی هستیم که اغلب مبنای علمی و منطقی درستی هم ندارند و معمولاً نمی‌توان به آن استناد کرد و از سویی  باور این سخنان برای افرادی که به حداقلی از حساب‌وکتاب آشنایی داشته و یا ذهن نقادی دارند، سخت می‌شود و به همین علت  است که افراد نکته بین ونقّاد معمولاً در چنین سخنرانی‌هایی حاضر نمی‌شوند تا رنج شنیدن حرف‌های غیرعلمی را تحمل نکنند.

این زمینه نادرست که بیشتر به دلیل عدم سنجش و عیار زدن حرف سخنران توسط مستمعین اتفاق افتاده است، اغلب به‌این‌علت بوده است که سخنران آن‌قدر قدرت داشته است که مستمعین حاضر نیستند در مقابل وی  خطای  سخنانش را آشکارکنند و یا باورها و عقاید مردم به‌گونه‌ای است که اعتراض به مطرح شدن حرف‌های غیرعلمی نه از طرف سخنران که از طرف شنوندگان ممکن است با انتقاد همراه شود .

دریکی از کلیپ‌هایی که در فضای مجازی مشاهده کردم ، سخنران جوان و عضو هیئت‌علمی یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های تهران مدعی شده است که سالانه ۶۰۰۰ هکتار جنگل به خاطر انتشار کتاب‌های درسی باید قطع شوند، این رقم آن‌قدر بزرگ بود که ابتدا از حجم تخریبی که در محیط‌زیست اتفاق می‌افتد، بسیار نگران شدم و از طرفی به تخریب این حجم از محیط‌زیست شک کردم

از  صاحبان قدرت و سخنانی که برای شکل دادن  به باور عمومی بیان می شود که بگذریم، این روزها مطالبی از طرف نسل جوان با لایه ای از  افکار علمی و جدید ، می‌شنویم که باور آن سخت است و معمولاً این جوانان از افرادی هستند که مدعی تسلط به روش های  علمی هستند و احتمالاً با ارائه این افکار و حرف‌ها روزی در این کشور جزو مدیران این سرزمین خواهند شد. در این حالت خطری جامعه را تهدید خواهد کرد که اگر امروز این افراد در مقام یک فرد عادی می‌توانند حرف‌های علمی و غیرعلمی را باهم مخلوط کنند و بر اساس آن برای خود شهرت یا محبوبیت کسب کنند، فردای این سرزمین را به این مدیران چگونه می‌توان سپرد و در آن جایگاه ‌ها چه خواهند کرد و چگونه با اعداد و ارقام و آمارها به صورت کاملا نامسئولانه  برخورد خواهند کرد و منافع شخصی خود را در تقابل با یک‌روند علمی یا دقیق ترجیح خواهند داد.

دریکی از کلیپ‌هایی که در فضای مجازی مشاهده کردم ، سخنران جوان و عضو هیئت‌علمی یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های تهران مدعی شده است که سالانه ۶۰۰۰ هکتار جنگل به خاطر انتشار کتاب‌های درسی باید قطع شوند، این رقم آن‌قدر بزرگ بود که ابتدا از حجم تخریبی که در محیط‌زیست اتفاق می‌افتد، بسیار نگران شدم و از طرفی به تخریب این حجم از محیط‌زیست شک کردم و تصمیم گرفتم تا باکمی تحقیق پی به صحت و سقم  این ادعا ببرم چراکه عدد ۶۰۰۰ هزار هکتار عددی بزرگ است و هر خواننده و یا شنونده‌ای را دچار بهت و حیرت می‌کند که برای آموزش فرزندانمان چه هزینه‌ای به محیط‌زیست وارد می‌کنیم و آیا اصلاً چنین هزینه‌ای مناسب است یا خیر.

این دو عدد را مقایسه کنید؛ ۵۰۰ هکتار را با ۶۰۰۰ هکتار و در ذهنتان تأثیر منفی هریک را بررسی کنید. در  قرن بیست و یکم نباید حرف غیرعلمی زد و با اعداد بازی کرد، واقعیت این است که برش یک درخت یا یک‌میلیون درخت در سال آسیب‌زا هست و ما باید جامعه‌ای بسازیم که از قطع یک درخت هم نگران شوند، اما چنین کاری و نشان دادن خطرات یک کار نباید با عدد سازی و آمار اشتباه باشد.

 تولید کاغذ از طریق جنگل‌های صنعتی انجام می‌شود که منافع فروانی برای صاحبان آن دارد و اقتصاد برخی از کشورها به آن وابسته است، به‌طوری‌که کشور فنلاند که بیشترین تولید کاغذ در دنیا از طریق جنگل‌های صنعتی را دارد با کاهش قیمت کاغذ در سال‌های گذشته دچار نوساناتی در اقتصاد خود شد.

اما بیاید این حرف قطع شش هزار هکتار قطع درخت به دلیل چاپ کتاب‌های درسی را ازنظر علمی بررسی کنیم .  به فرض ادعای این کلیپ که سالی ۲۰۰ میلیون کتاب درسی منتشر می‌شود و فرض اینکه  هر کتاب درسی ۵۰۰ گرم وزن دارد؛ که معمولاً بسیاری از کتاب‌ها به این وزن میانگین نخواهند رسید؛ با ضرب این دو عدد در هم نیاز به ۱۰۰ هزار تن کاغذ برای تولید کتاب داریم.

 به‌طور میانگین هر تن کاغذ نیاز به ۱۷ اصله درخت دارد؛ بنابراین سالی یک‌میلیون و هفت‌صد هزار درخت برای این تعداد کتاب درسی لازم است و در هر هکتار جنگل صنعتی ۲۵۰۰ درخت می‌روید که با تقسیم این تعداد درخت به‌کل درخت‌های موردنیاز برای تولید این مقدار کاغذ ۶۸۰ هکتار جنگل صنعتی موردنیاز است.

این رقم ممکن است تا نصف هم کاهش یابد، چراکه وزن بسیاری از کتاب‌های درسی بسیار کمتر از ۵۰۰ گرم است و ممکن است این عدد به ۵۰۰ هکتار و یا کمتر در سال برسد.هرچند بریدن یک درخت هم به محیط‌زیست آسیب‌ می رساند اما برای تغییر هر فرهنگی ابتدا نیاز است تا علمی حرف بزنیم و اطلاعات دقیق و درست به مردم بدهیم و بعد  به دنبال روش‌هایی برای کم کردن همین تعداد  درخت باشیم.

این دو عدد را مقایسه کنید؛ ۵۰۰ هکتار را با ۶۰۰۰ هکتار و در ذهنتان تأثیر منفی هریک را بررسی کنید. در  قرن بیست و یکم نباید حرف غیرعلمی زد و با اعداد بازی کرد، واقعیت این است که برش یک درخت یا یک‌میلیون درخت در سال آسیب‌زا هست و ما باید جامعه‌ای بسازیم که از قطع یک درخت هم نگران شوند، اما چنین کاری و نشان دادن خطرات یک کار نباید با عدد سازی و آمار اشتباه باشد و از همه مهم‌تر باید به دنبال آثار تربیتی و روانی چاپ کتاب‌های نو برای دانش‌آموزانمان باشیم. باید بررسی کنیم که دادن کتاب‌های نو به دانش آموزان چه آثار تربیتی بر کودکانمان می‌گذارد و اگر رویه‌ای را در نظر بگیریم که یک کتاب چند سال در اختیار دانش آموزان قرار گیرد چه آثار تربیتی دیگری می‌تواند داشته باشد

منبع: نگاه

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب