کد خبر : 32528
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۲:۵۰
289 بازدید بازدید

اندیشه دانا؛

چرا “خورزوخان برره” دست از سر آموزش و پرورش بر نمی دارد؟!!!

چرا “خورزوخان برره” دست از سر آموزش و پرورش بر نمی دارد؟!!!

چندسال پیش در سریال شب های برره شخصیتی خیالی به نام خورزوخان بود که فقط با “دوبرره” متوهم ارتباط داشت و هیچ کس وی را نمی دید.  امروز با  گذشت سال ها از پخش آن سریال یک سری  نخبه سیاسی و اجتماعی تحت تاثیر این اقدام برره ای ها قرار گرفته اند و از اقداماتی

چندسال پیش در سریال شب های برره شخصیتی خیالی به نام خورزوخان بود که فقط با “دوبرره” متوهم ارتباط داشت و هیچ کس وی را نمی دید.  امروز با  گذشت سال ها از پخش آن سریال یک سری  نخبه سیاسی و اجتماعی تحت تاثیر این اقدام برره ای ها قرار گرفته اند و از اقداماتی در آموزش و پرورش خبر می دهند که فقط همان خورزوخان و مانورهای فرضی می تواند آن ها را در غیب انجام دهد و برخی که تنها توان برقراری ارتباط با وی را دارند از آن اقدامات و انحرافات باخبرند.

اگر نماینده مجلسی، شخصیتی سیاسی و یا بی خبران دیگری، حوزه آموزش و پرورش را نقد کنند و به کم کاری و یا

اجرای سند۲۰۳۰، نفوذ جریان فراماسونری، عدم درایت و مدیریت و تهاجم فرهنگی متهم کنند حرفی نیست چرا که از نظام تعلیم وتربیت و چارچوب های شدیداً ایدئولوژیک و ملی آن بی خبرند، اما اینکه این انتقادهای بی سند از کسانی شنیده شود که نه تنها مثلا صاحبنظران آموزشی هستند بلکم مدتی هم به عنوان مدیران ارشد سیستم آموزشی خدمت کرده اند، تاسفی است که تا جایی که ممکن است باید خورده شود، که چرا برخی این چنین تازیانه بر پیکره آموزش و پرورش می زنند.

یک زمانی سند ۲۰۳۰ را پرچم کردند و گفتند ای وای کجایید و بشتابید که آموزش و پرورش از دست رفت و با هر اقدام تربیتی که در مدارس انجام می شد فریاد می زدند که مصداق ۲۰۳۰ است و بیگانه در سیستم آموزشی رخنه کرده است. فارغ از آن که تهیه کنندگان سند۲۰۳۰ اگر می دانستند در ایران به این میزان مصادیق ۲۰۳۰ وجود دارد بی گمان آن همه به خود زحمت نمی دادند و دیگر کشورها را به بهره گیری از سیستم آموزشی و تربیتی ایران ارجاع میدادند. لازم به ذکر است این مجال در مقام دفاع و یا نقد سند ۲۰۳۰ نمی باشد و فقط این قصد را دارد که چرایی افکار خورزوخانی عده ای را تبیین نماید.

جدیدا هم که گویا جریان فراماسونری در آموزش و پرورش ایران رخنه کرده است و از درون در حال ریشه کن کردن نظام آموزشی ماست و عده ای هم تهاجم زده ی غربی در این میان هستند. که بدون شک اینها هم از همان دسته افکار خورزوخانی است که عده ای آن را می بینند و دیگران از آن غافلند.

شواهد گواه آن است که نه سند ۲۰۳۰ در مدارس اجرا می شود، نه جریانی از فراماسونری وجود دارد، نه مطلقا عدم درایتی وجودارد و نه تهاجمی فرهنگی و اینکه چرا عده ای که روزگاری دلسوز نظام آموزشی بوده اند این چنین تحلیل و نقد می کنند جای تاسف دارد. در شرایطی که آموزش و پرورش هرروز دستخوش ناملایمات اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی است، کم انصافی های عده ای نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه فقط بر دامنه گستردگی چالش ها می افزاید.

به نظر می رسد شایسته نیست آن نمایندگان مجلسی که از بحران های مالی و کمبود نیروی انسانی و عدم تجهیزات فضاهای آموزشی و … در آموزش و پرورش خبر ندارند، بدون بررسی چرایی ابعادِ اتفاقات چندوقت اخیر، وزیر این سیستم را تهدید به استیضاح کنند. که اگر مجلس ما چارچوب های عقلایی تری داشت هیچ وقت نمایندگان به خود اجازه نمی دادند غیر کارشناسانه سخن به میان بیاورند و تهدید به استیضاح کنند، هرچند که استیضاح حق مسلم نمایندگان مجلس است. خوب نیست که از جایگاه مردمی تان برای نیل به اهداف تان استفاده کنید. آموزش و پرورش به قدر کافی منتقد معلم و عالم دارد که با نقدهای خود بتوانند چاره ساز سیستم باشند، تهدید وزیر آموزش و پرورش به استیضاح نه تنها دردی از دردهای آموزش را نمی کاهد بلکه تنها چهره ی منتقدان مجلسی را در نظر فرهنگیان خدشه دارتر می کند. بهتر است از جایگاهی که دارید برای  ارتقای نظام آموزشی و مطالبات معلمان گام بردارید، این اقدام موثرتر و امیدوار کننده تر است.

آموزش و پرورش برای توسعه و پیشرفت نیاز به شرایطی آرام و به دور از التهاب و محیطی اندیشمند دارد تا بتواند در لوای تحولات و تغییرات اساسی به روزهای اوج خود نزدیک شود.

باورکنید اجرای سند ۲۰۳۰ و نفوذ جریان فراماسونری و… درد این نظام آموزشی نیست. درد این نظام این است که بودجه برای ایمن سازی تمامی مدارس خود ندارد و با ریختن دیوار مدرسه ای و از دست جان عزیز دانش آموزی صداها از تریبون ها بلند می شود که کجا نشسته اید و برخیزید و به داد آموزش و پرورش برسید. درد این نظام این است که آسیب های اجتماعی گریبان گیر دانش آموزان شده است و هر اقدام تربیتی که برای  پیشگیری از آن انجام بگیرد مصداقی از ۲۰۳۰ شناخته می شود. درد این نظام مطالبات پرداختی منابع انسانی اش است که دراکثر مواقع با تاخیر در پرداخت مواجه است. درد این نظام حجم ناکارآمد کتب درسی، حافظه محوری، مدرسه گریزی دانش آموزان، کم توانی دانش آموزان  در مهارت های زندگی  و… است. اگر آنقدر نگران آموزش و پرورش هستید که به استیضاح وزیر رسیده اید کمی هم در این ابعاد به داد آموزش و پرورش برسید بی گمان این رسیدگی، در باقیات صالحات شما منظور خواهد شد.

خورزوخان برره اگر دست از سر آموزش و پرورش بردارد، امکان این وجود خواهد داشت که مسیر تحولی نظام آموزشی هموارتر شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب