کد خبر : 32472
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰
529 بازدید بازدید

زهرا علی اکبری؛

راهیان نور و آموزش و پرورشی که قدرت مخالفت ندارد!

راهیان نور و آموزش و پرورشی که قدرت مخالفت ندارد!

در جهانی که هر روز شاهد موجی از تغییرات اکوسیستمی‌، ساختاری و علمی هستیم و دانش و مهارت بنیان امور را پی ریزی می‌کند برنامه ریزی، پیش بینی و داشتن هدف و شناخت مسیر راه از جمله اقدامات بدیهی است که هر سازمانی باید برای وصول موفقیت و ماندگاری اثرات برنامه‌های خود در نظر بگیرد.

در جهانی که هر روز شاهد موجی از تغییرات اکوسیستمی‌، ساختاری و علمی هستیم و دانش و مهارت بنیان امور را پی ریزی می‌کند برنامه ریزی، پیش بینی و داشتن هدف و شناخت مسیر راه از جمله اقدامات بدیهی است که هر سازمانی باید برای وصول موفقیت و ماندگاری اثرات برنامه‌های خود در نظر بگیرد. از روزی که تغییرات و تحولات در علوم، جریانی جهانی پیدا کرد، نظام‌های آموزشی به فراخور شرایط بومی و دانشی جوامع خود دچار تحولات منطبق با نظریه‌های جدید و آینده پژوهی برای توسعه سیستم خود شدند و از این منظر در حال حاضر یکی از مهم ترین پایه‌های پیشرفت هرجامعه ای به سیستم آموزشی آن برمی‌گردد چرا که علاوه بر تربیت دانشی نسل آینده ، مدارس و کلاس‌های درس تعهد، انسانیت، شهروند خوب بودن و مهارت ورزی را یاد می‌دهند؛ اصولی که جهان امروز به شدت به آن نیازمند است. سیستمی که نتواند چارچوب‌های عملکردی خود را با جهان در حال تغییر و مهارت‌ها و یافته‌های جدید علوم متنوع وفق دهد بی شک در بخشی از برنامه‌های خود دچار بحران و خسران خواهد شد چرا که جزیره ای عمل کردن یعنی در زمان درجا زدن و به هیچ دست یافتن.

در این میان دستگاه تعلیم و تربیت در ایران هم در دهه‌های اخیر به دنبال آن بوده تا علاوه بر اصلاح و بهسازی اصول آموزشی و پرورشی خود، به تربیت دانش‌آموزانی خلاق، متعهد، دانا، توانا، مسئولیت پذیر و… بپردازد اما اینکه توانسته به این هدف خود دست پیداکند یا نه موضوعی است که خروجی مدارس در پایان ۱۲ سال تحصیل از آن خبر می‌دهد، که شواهد گواه آن است که آن چنان هم که باید نتوانستیم به اهداف تربیتی خود در آموزش و پرورش دست پیداکنیم. برای اینکه آموزش و پرورش بتواند خوب و مطلوب عمل کند به روز رسانی برنامه ای و اقتدار عملکردی از جمله مواردی است که باید این نهاد به آن تن دهد. اما ناخرسندانه امروز شاهد آموزش و پرورشی هستیم که به شدت در چارچوب‌های تعریفی حکومتی غرق شده است و قصد احیای مسیر خود را ندارد. آموزش و پرورش باید برای دستیابی به اهداف خود از انواع دخالت‌ها و بحران‌ها دور باشد و این بستگی به تدبیر مدیریت و درایت برنامه ای مدیران این سیستم دارد. آموزش و پرورشی که در برخی فعالیت‌های تعریفی مدارس، توان اِعمال خواست‌ها و مطالبات خود را ندارد و مثلا جسارت لغو کردن یا تغییر محتوا دادن اردویی همچون اردوهای دانش آموزی راهیان نور را ندارد، آموزش و پرورش وااسفایی است که باید برای ترمیم افکار ملی و اعتمادسازی بیش از اینها تلاش کند.

چند سال است که با وجود صدماتی که اردوی راهیان نور( تصادفات جاده ای، از دست دادن دانش آموزان و مربیان، خسران‌های روحی و…) بر پیکره آموزش و پرورش داشته است، صاحبنظران آموزشی و تربیتی بر این تاکید داشته اند که اردوی راهیان نور با تمام اهداف ملی و مذهبی که در برنامه‌های سیاحتی و زیارتی خود دارد، برنامه‌ای است که در آن ضرورت حذف از فعالیت‌های پرورشی مدارس یا برگزاری آن با تغییرات جدی و نظارت صرف آموزش و پرورش وجود دارد. اما متاسفانه سالانه شاهد آن هستیم که مدیران آموزش و پرورش و آن دیگر نهادهای مسئول در اردوی راهیان نور با شادی از فتح الفتوح کردن شان، تفاهم نامه‌هایی را امضا می‌کنند که در آن باید شاهد مرگ دانش آموزان و مربیان باشیم. البته باید به این هم اشاره کرد که در کشوری که آمار تصادفات و مرگ ومیرهای جاده ای بسیار بالا است و امنیت زیرساختی جاده‌های آن از چالش‌های مدیریتی است و برگزاری اردوهای خارج از شهر بیشتر از اینها دقت و برنامه و پیش بینی می‌خواهد، اصرار بر برگزاری اردوهای راهیان نور چه معنای تربیتی دارد؟!

باید پذیرفت که مدتی است اردوی راهیان نور در اذهان عمومی با مقابله‌ها و ناراحتی‌هایی همراه شده است. اردویی که قرار بوده به اصول تربیتی میهن پرستی و ایثار و قدردانی از رشادت‌های شهدا بپردازد امروز از مسیر خود بسیار فاصله گرفته است. بعید نیست اگر آموزش و پرورش و آن دیگر نهادها با همین شیب اصراری که بر برگزاری اردوهای راهیان نور دارند، باقی بمانند تا چند وقت دیگر آمار تلفات جانی اردوها نسبتی همخوان با تعداد شهدای هشت سال دفاع مقدس پیدا کند. در این میان اظهار نظر آن برخی مسئولان آموزش و پرورش که بعد از حادثه دلخراش تصادف اتوبوس اردوی راهیان نور بستان آباد، خود را با داشتن سامانه نظارت بر اردوها، از مقصر بودن مبرا می‌دانند بسیار جای تاسف دارد که هنوز نمی‌دانند مسئولیت مدیریتی شان در برگزاری اردوهای خارج از شهر تنها به آن سامانه ختم نمی‌شود .
پیشنهاد می‌شود برای یک بار هم که شده آموزش و پرورش و مسئولان آن از نقش پشتیبانی دستگاه‌های دیگر و اجرای برنامه‌های آنها دست بردارند و قدرت تصمیم گیری و مخالفت خود را ارتقا دهند و به اصول تعلیم و تربیتی خود بپردازند.

آموزش و پرورش آن قدر حوزه فعال و توانمند دارد که بتواند با برنامه ریزی شایسته، اهداف اردوی راهیان نور را از جمله آشنایی نسل جوان و نوجوان با فرهنگ دفاع مقدس، معرفی الگو‌ها و اسطوره‌های ارزشی دفاع مقدس برای نسل حاضر، تحکیم پیوند ارزشی و فرهنگی نسل جوان دوران دفاع مقدس با نسل جوان امروز، تبیین عزت، عظمت و اقتدار ملت ایران و…، با بهترین شیوه‌های تربیتی آموزش دهد و ماندگار سازد.
چه کاری است که با راه انداختن اردوهای جاده ای آن هم در شرایط اقلیمی نامساعد و جاده‌های خطرناک، این آموزش‌ها داده شود؟ باورکنیم که اگر اجازه داده شود، آموزش و پرورش به اندازه مکفی ظرفیت عملکردی و کارآمدی برای بستر سازی و ارتقای فرهنگ میهن پرستی، ایثار و گذشت دارد، دیگر چه نیازی است که دانش آموزان کیلومترها کیلومتر در جاده‌های نا امن سفر کنند تا به این آموزش‌ها برسند؟

 

مردم سالاری

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب