کد خبر : 32425
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۸
182 بازدید بازدید

ثریا مطهرنیا؛

آوار دیوار محرومیت بر روی «دنیا»

آوار دیوار محرومیت بر روی «دنیا»
به ناگاه دیوار محرومیت روی سر دنیای مان آوار می شود.شاید روزی نمی شد که تصور کرد، سن قربانی گرفتن عدم توسعه و عدم توزیع عادلانه ثروت به سن یک کودک دبستانی برسد، اما رسید!؛

آنجا که شادمانی به پایان می رسد، تراژدی آغازمی شود، دُنیا، دنیای همه ی ما بود، ما که زندگی مان وقفِ دنیایِ دُنیاها می شود، این فرشتگان معصوم، این جهان هایِ ژرف یعنی همان کودکانِ سرزمینِ عشق و زیبایی، آن روشنا بخشانِ آینده ای که از اکنون آغاز می شود اما به ناگاه دیوار محرومیت روی سر دنیای مان آوار می شود و مابین بُهت و رنج، سکوت رنگ ابهام به آینده می پاشد.

شاید روزی نمی شد که تصور کرد، سن قربانی گرفتن عدم توسعه و عدم توزیع عادلانه ثروت به سن یک کودک دبستانی برسد، اما رسید!شاید روزی نمی توانستیم تصور کنیم که نتیجه ی نگاه خصوصی سازی شده به آموزش و پرورش و عدم حمایت های بودجه ای از این نهاد به تراژدی های پی در پی تبدیل شود، اما شد!این چه سیاست گذاری ای است که درک نمی کند که آموزش و پرورش کشور در بحران و آموزش و پرورش مناطق محروم در بحرانی مضاعف است؟

این چه نظارتی است که نمی بیند بخش وسیعی از مدارس روستایی در مناطق محروم و حتی مدارس شهری این نقاط از کمترین استانداردهای لازم برای ایجاد یک محیط مطلوب آموزشی برخوردار نیستند؟

این چه اِعمالی است که به جای تذکر و وادار کردن سیاست گذاران به تغییر رویه دادن در قبالِ نگاه تعدیلی به آموزش و پرورش و گوش سپردن به معلم سال قبل دنیا که هشدارداد: این مدرسه فضای مناسبی برای آموزش نیست، معلم امسال دنیا را که با درد و اندوه و همراه با پدر دنیا او را به بیمارستان رساند مقصر می داند؟

این “چه ها ” و دیگر پرسش ها، دیگر آفتاب روزِ نو را به دُنیا هدیه نمی کند اما می تواند مانع رُخدادهایِ تلخ دیگری شود اگر در پَسِ پُشتِ توجیهاتِ شاذ و استدلالات کَشّافِ مجریان ، ناظران و داوران به دیگر شکل، بازنمایی نشود.

چه باید گفت؟ مگر شادی دانش آموز، شادی معلم اش نیست؟ چه شد که در آن لحظه شادی تمام و تراژدی آغاز شد؟ آیا چنین اتفاقی فرا تاریخی و یک رُخداد عادی است یا نتیجه یک روند؟

بیش از گفت به شنید نیاز است و عمل ، زخم های دنیا با بستن چشم های معصوم اش التیامی ابدی یافت اما دُنیاهای دیگر همچنان در معرض آسیب اند، دنیاهایی که دنیای ما هستند.

شبستان

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب