کد خبر : 32421
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۷
508 بازدید بازدید

طرح معلم تمام وقت ارتباطی با معیشت معلمان ندارد

طرح معلم تمام وقت ارتباطی با معیشت معلمان ندارد
طرح معلم تمام وقت ارتباطی با معیشت معلمان ندارد ؛ معلمان بابت 2 ساعت اضافه شدن به کارشان در زمان وزارت علی اکبر پرورش احساس مغبون شدن می کنند ! ؛

کشنبه ۱۵ مهر ماه مدیر صدای معلم گفت و گویی را با ” رادیو فرهنگ ” انجام داد .

قرار بود در این گفت و گو  « علی پورسلیمان  » مدیر صدای معلم به عنوان مخالف طرح ” معلم تمام وقت ” و « علی الهیار ترکمن » معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش به عنوان موافق شرکت کنند .

متاسفانه الهیار ترکمن در این گفت و گو حاضر نشد .

متن کامل این گفت و گو به همراه فایل صوتی تقدیم شما می گردد .

علی اللهیار ترکمن معاون توسعه و مدیریت و پشتیبانی با اعلام این تصویب طرح معلم گفت :

با افزایش شش ساعت اضافه تدریس کاملا اختیاری در هفته با معلمان، بیست و پنج درصد به فوق العاده ویژه آنها اضافه خواهد شد که از مزایای آن می توان به احتساب در حقوق مستمر ۱۲ ماه، نداشتن تاخیر پرداخت های حق التدریس، محاسبه در پاداش پایان خدمت و حقوق بازنشستگی اشاره کرد و این شرط و منزلت معلمان و تامین مسائل حقوقی آنها از دو بعد قابل بررسی است:

یکی تجدید ساختار یا ساماندهی مجدد امکانات و ظرفیت های موجود و دیگری اخذ یکسری مواردی جدید که بتواند این شرایط را ارتقا بدهد.

بیشتر در این مورد گفت و گو می کنم با جناب آقای علی پورسلیمان مدیر سایت صدای معلم.

رادیو فرهنگ :

سلام و درود خدمت شما خیلی خوش آمدید.

مدیر صدای معلم :

من هم سلام عرض می کنم خدمت شما و مخاطبان محترم و خونگرم رادیو فرهنگ.

رادیو فرهنگ :

جناب آقای پورسلیمان قرار بود در این برنامه در خدمت آقای ترکمن هم باشیم معاونت توسعه و پشتیبانی متاسفانه ایشان در دسترس نبودند برای دومین بار است. امیدوارم برنامه ریزی به صورتی باشد دوستان حضور پیدا بکنند و پاسخگو باشند. در هر صورت از شما خیلی ممنونم.

به عنوان پرسش اول بفرمایید طرح معلم تمام وقت چه ویژگی هایی دارد؟

مدیر صدای معلم :

من در ابتدای صحبت یک توضیحی بدهم. انتظار این است که مسئولانی که طرح هایی را عنوان می کنند باید بیایند و قاعدتا و منطقا از طرح های خودشان دفاع بکنند و ادله لازم و استدلال کافی برای طرح های خودشان ارائه بکنند. اگر واقعا توان استدلال و اقنای افکار عمومی را ندارند نیازی نیست که با این طرح ها وقت معلمان را بگیرند و افکار عمومی را مشغول بکنند و حتی حاضر نباشند در یک گفت و گوی رادیویی ساده و مستقیم حضور پیدا بکنند و به پرسش ها و دغدغه های معلمان که الآن یک بحث جدی در مدارس است پاسخگو باشند.

رادیو فرهنگ :

وظیفه ما این بود و همکاران من خیلی تلاش کردند متاسفانه این اتفاق نیفتاد. البته شاید این حق محفوظ باشد که اگر پرسشی بشود و نیاز به پاسخ باشد یا ابهامی وجود دارد ایشان پاسخگو باشد.

مدیر صدای معلم :

طرح معلم تمام وقت که طراحش معاونت توسعه و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش بوده است و در اول عنوان شده که این طرح برای بهبود معیشت معلمان است. ولی واقعیت امر این نیست. بحران حداقل کمبود سیصد هزار معلم در مدارس است. بر این اساس که در فاصله زمانی سال ۹۷ تا سال ۱۴۰۴ بیش از چهار صد هزار و به قولی پانصد هزار معلم فرهنگی در آموزش و پرورش بازنشسته خواهند شد و ورودی های آموزش و پرورش که عمدتا از دانشگاه فرهنگیان تامین می شوند نمی توانند این عده را پوشش بدهند و این باعث شده است که مسئولین وزارت آموزش و پرورش به این فکر بیفتند که با اضافه کردن ساعت موظفی معلمان از بیست و چهار ساعت به سی ساعت یا به قولی سی و شش ساعت که توضیح خواهم داد می خواهند این بحران را به گونه ای مدیریت بکنند و همان طور که شما توضیح دادید که آقای ترکمن گفتند قرار است ۲۵ درصد یعنی شش ساعت اضافه معلمان تدریس بکنند و این جزء موظفی آنها به حساب بیاید ۲۵ درصد به فوق العاده شغل اضافه بشود و در حقوق بازنشستگی به حساب بیاید. البته آقای ترکمن باید می بودند و توضیح می دادند. این کل طرح است. اگر خواستید توضیحات ریزی هم به شما خواهم داد.

رادیو فرهنگ :

واقعا این طرح تاثیر مناسبی در حقوق دارد که فرمودید. خیلی از سازمان ها هستند که اسم اضافه حقوق است اما به همان نسبت ساعت کار اضافه می شود و موظف ها بالا می رود. واقعا تاثیر مناسب و خوبی در حقوق معلمان می تواند داشته باشد؟

مدیر صدای معلم :

آقای الهیار در صحبت هایی که داشتند گفته اند که اعتبار مورد نیاز برای این طرح تامین شده حتی سالانه ۷۵۰ میلیارد تومان برای این طرح هزینه می کنیم و تامین شده است اما وزیر آموزش و پرورش نظر ایشان را ندارد.

 بعد از صحبت های آقای الهیار، آقای بطحایی گفته اند که در این طرح معلمان به جای بیست و چهار ساعت، سی و شش ساعت در هفته در مدرسه حضور خواهند داشت ولی آقای الهیار می فرمایند سی ساعت.

آقای بطحایی گفته اند که هم اکنون سی و شش ساعت تدریس در حکم معلمان لحاظ می شود که الآن چنین چیزی نیست معلمان بیست و چهار ساعت هستند و امتیاز خوبی برای آنها است.

آقای بطحایی گفته اند به تدریج به سمت تمام وقت شدن معلمان حرکت می کنیم و البته در گام نخست باید اعتبار مورد نیاز تامین شود این با صحبت های آقای الهیار تناقض دارد.

من در گفت و گوی قبلی که خدمت خانم مهاجرانی بودم اشاره کردم به مدیریت جزیره ای در آموزش و پرورش که متاسفانه شما وضعیت را می بینید که وزیر آموزش و پرورش با معاون خودش هماهنگی ندارد. مشخص نیست که بالاخره این طرح سی ساعته است یا سی و شش ساعته. آیا اعتبارش تامین شده یا نشده است.

از طرفی آقای الهیار می فرمایند که ما وارد محاسبات ریز نشده ایم . من فکر نمی کنم که این فرمول خیلی سختی باشد. بیست و پنج درصد فوق العاده شغل ویژه معلمان معمولا به رقمی کمتر از سیصد هزار تومان است اگر بیست و پنج درصد این مبلغ را حساب کنیم که به حقوق معلمان اضافه خواهد شد رقمی حدود شصت تا هفتاد هزار تومان است.

رادیو فرهنگ :

جناب آقای پورسلیمان

 من فقط می توانم اظهار امیدواری بکنم که این جزایر به هم بپیوندند . این جزیره ای که کمبود معلم دارد تعدادش را شما فرمودید آنها هم بیایند داخل این مجمع الجزایر یک تصمیم کلی با توجه به همه ابعاد گرفته بشود. ما در خدمت دوستان هستیم هر تصمیمی گرفته بشود ما اعلام می کنیم و امیدوارم این اتفاق بیفتد.

مدیر صدای معلم :

مطلبی را خدمتتان عرض می کنم که فراموش شد. این توضیح لازم است خدمت شما و مخاطبان محترم بدهم که معلمان در زمان وزارت مرحوم آقای پرورش حدود دو ساعت به تدریس معلمان اضافه شد که بیست و دو ساعته بودند . دیوان عدالت اداری رای داد برگشت داد به   معلمانی که مراجعه می کردند و حکم می گرفتند به نفع خودشان ولی متاسفانه وزارت آموزش و پرورش این را به صورت جمعی  اعمال نکرد و معلمان در این زمینه احساس می کنند که سرشان کلاه رفته و احساس می کنند مغبون هستند.

 رادیو فرهنگ :

خیلی ممنونم از شما متاسفانه فرصت نداریم و انشا ء الله فرصت های بعدی. ممنونم دوستان عزیز که ما را همراهی کردید تا درودی دیگر بدرود.

منبع: صدای معلم

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

یک معلم پنج شنبه , ۱۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۹

درود بر شرف ، غیرت و آگاهی شما جناب پور سلیمان

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب