کد خبر : 32057
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۳
254 بازدید بازدید

زهرا علي اكبري ؛

اهوازی که بر دل جای صد داغ دارد

اهوازی که بر دل جای صد داغ دارد

قلب مان درد گرفت، روح مان آزرده شد، چشم مان اشک ریخت وقتی بر صلابت و استواری قدم‌های مدافعان مرزهای کشورمان، بر دل‌های همراه هموطنان عزیزمان و کودکان پاک و دل نازک مان رگبار نامردی‌ها زده شد و بی دلیل و بی گناه بر سنگفرش شهری مقتدر اما خسته خزان کردند. شهری مقتدر که بسان

قلب مان درد گرفت، روح مان آزرده شد، چشم مان اشک ریخت وقتی بر صلابت و استواری قدم‌های مدافعان مرزهای کشورمان، بر دل‌های همراه هموطنان عزیزمان و کودکان پاک و دل نازک مان رگبار نامردی‌ها زده شد و بی دلیل و بی گناه بر سنگفرش شهری مقتدر اما خسته خزان کردند. شهری مقتدر که بسان رشادت‌های پایداری اش در ۸ سال جنگ تحمیلی هیچ جای جهان نشان ندارد و خسته از آن رو که دست به زانو گرفته و با ناملایمات آب و هوایی و معیشتی دست و پنجه نرم می‌کند. برخود بالیدیم زمانی که صحنه‌ها و تصاویر جانفشانی‌های امنیتی نیروهای نظامی حاضر در رژه رادیدیم که چه زیبا از ایثارشان در نجات جان مردمانِ حاضر در مراسم تصویر ساختند و خیال مان راحت شد که هنوز در خزانه غیرت این مملکت افرادی هستند که دربرابر نا امنی‌ها از ما حمایت کنند و چه تصویر زیبایی بود آن مرد نظامی که دختری قرمزپوش را در امنیت آغوشش از خیابان عبور می‌داد یا آن دیگری که کودکی را بر روی سلاحش جای داده بود و از معرکه نجات می‌داد.
آفرین به ذکاوت و غیرت ایرانی تان که بر روی تان رگبار گرفته شده بود و از این طرف به آن طرف ایثار و فداکاری می‌کردید، آفرین بر شما .
چه روز پر دردی شد ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۷ که یک روز پس از روز جهانی صلح، در ایران صلح نشانه گرفته شد و خونین رنگ معنا شد. حادثه تروریستی اهواز در کنار غم و غصه فراوانی که به چهره پاییزی ایران داد ابعاد نگران کننده‌ای را تبیین کرد که نباید از دید بزرگان مملکتی و اجتماعی و متولیان امنیتی دور بماند. اینکه ذهن‌ها پر از این سوالات است که چرا اهواز؟ چرا ۳۱ شهریورماه ؟ چرا رژه نیروهای مسلح ؟ چرا مردم؟ چرا کودک؟ چرا …. بخشی از همان نگرانی‌هاست که حال باید علاوه بر بررسی‌های قضایی و امنیتی ماجرا به آنها پاسخ داده شود. مسئولان اگر کمی هم در کنار مجازاتها و پیگیری‌های اطلاعاتی مسببان و عاملان منفور این حادثه تروریستی، به جنبه‌های اجتماعی و چرایی‌های آن بپردازند شاید بتوانند از رخ دادن چنین حادثه‌هایی در کشور تا حد امکان بکاهند. بی گمان این درست و منطقی است که هر کشوری برای محافظت از مرزها و برقراری امنیت در چارچوب جغرافیایی خود باید به تجهیز و توسعه یگان دفاعی بپردازد، اما نباید فراموش کرد که در عصر جهانی شدن اطلاعات و فرامرزی شدن‌ها به غیر از بخش‌های دفاعی و نظامی باید به خواست‌های قومی و طایفه‌ای و یکسان نگری‌ها و برابری‌ها هم بها داده شود. چرا باید در کشوری که داعیه عدالت دینی و ملی را بر پیشانی دارد جریانی وابسته و یا غیر وابسته جدایی طلب ظهور پیدا کند؟ مگر غیر از این می‌تواند معنا دهد که حتما در جایی، برنامه‌ای، درخواستی و… کم گذاشته شده است که از درون خودمان بر روی خودمان گلوله خشم و کین ریخته می‌شود. فرض بر این که عربستان سعودی و آن دیگر معاندان نظام و آن استکبارهای جنایتکار پشت پرده این حوادث دردناک در کشور ما باشند، آیا نمی‌توان برای این فرض‌ها پاسخ‌هایی هم در نظر گرفت همچون اینکه : کجای راه را اشتباه رفته‌ایم که امروز باید نظاره گر این باشیم که عده‌ای فریب خورده و یا آگاهانه به جریانی می‌پیوندند که حاضر است بر روی کودک هموطنش رگبار بگیرد و چشم برهم فرو برد که چه می‌کند و چه داغی بر دل ایران می‌گذارد؟
اگر عاملان منفور حادثه تروریستی اهواز افرادی هستند که از خارج از مرزهای این کشور به اهواز رسیده‌اند و عملیات تروریستی طراحی و اجرا کرده‌اند، که باید گفت اینقدر هم که از مطلوبیت عملکردی یگانه‌های دفاعی کشورمان سخن به میان می‌آوریم نتوانسته‌ایم به امنیت ایده آل دست پیدا کنیم و اگر هم در این بخش فوق العاده هستیم و متاسفانه از بین هموطنان افرادی بوده‌اند که به این جریان‌های ضدایرانی پپوسته‌اند و فراموش کردند که تفنگ به روی چه کسانی می‌گیرند، باید گفت وای به حال ما که نتوانسته‌ایم آنقدر با عدالت و انصاف جامعه داری کنیم که بسترسازی غیرت و همسان نگری رخ دهد و از این رو عده‌ای بی‌غیرت بر ملت نشانه می‌گیرند و به تاراج عشق و وطن پرستی می‌پردازند.
مهرماه آغاز شده و شور و هیجان دانش آموزان در مدارس به گوش می‌رسد. از این میان یک نفر کم است یک نفر که بر روی قلب دوست داشتنی اش که پر از حس تماشای غرور نظامیان در رژه بود، گلوله خشم گرفته شد و نتوانست در این شادی و نشاط مهرماه خنده برهم زند و ….
۳۱ شهریوماه ۱۳۹۷و اهواز در خاطره‌ها خواهد ماند اما خاطره‌ای دردناک که قابل هضم و دلیل پردازی نیست.
اهواز تا بلندای نام ایران در تاریخ همیشه ماندگار است، چه با ایستادگی در برابر حملات دشمنان به مرزهای کشور، چه در حملات تروریستی و چه در تنگنای معیشتی و زندگی…قدرش را بدانیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب