کد خبر : 31978
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ - ۶:۰۰
756 بازدید بازدید

زهرا علی اکبری؛

مشق شب؛ آری یانه؟

مشق شب؛ آری یانه؟
یادداشت اختصاصی زهرا علی اکبری در تارنمای معلم ایرانی؛

یادداشت اختصاصی زهرا علی اکبری در تارنمای معلم ایرانی

 

 

مشق شب یکی از موضوعات بحث برانگیز است که معلمان و والدین نظرات متفاوتی درباره ی لزوم یا عدم لزوم آن دارند. برای برخی از والدین، تکالیف دانش آموزان یک کابوس است، در حالی که برخی از والدین معتقدند که تکالیف برای اجرا و یادآوری مفاهیم  آموزشی و تربیتی در خانه لازم و ضروری است. بحث در مورد تکالیف دانش آموزان درخانه، یک موضوع چالشی قدیمی است و تقریبا در تمامی نظام های آموزشی مختلف هم مورد بررسی قرار گرفته است و نظرات مختلفی هم برای آن داده شده است، برخی موافق و برخی مخالفند به عنوان مثال Brophy تعریف می کند که تکالی فدانش آموزان به عنوان ” توسعه و گسترش مهمی از فرصت های مدرسه براییادگیری” هستند.

مشق شب مفاهیم آموخته شده در کلاس را تقویت می کند و انجام تکلیف در خانه ثابت می کند که همکاری و همراهی بین خانه و مدرسه در یادگیری دانش آموزان مهم است. تکلیف داده شده توسط معلم قبل از یک درس می تواند بعدا در کلاس یادگیری را پشتیبانی و ماندگارتر کند و فرصت های زیادی را برای تقویت مفاهیم یاد شده در طول ساعات مدرسه فراهم کند. باید دقت به این نکته شود که اگر یادگیری دانش آموزان در خانه تقویت نشود، دانش آموزان به زودی در مسیر افت تحصیلی خود قرار می گیرند چرا که کودکان تمایل دارند مفاهیم آموخته شده در کلاس را به راحتی فراموش کنند، به عنوان مثال درس ریاضی نیاز به تمرین و تقویت زیادی دارد و تکالیف کمک شایانی به دانش آموز می کند تا یادگیری های خود از کلاس درس را توسعه دهد.

در حالی که  عده ی کثیری از صاحبنظران آموزشی موافقند که تکالیف نقش مهمی در یادگیری بازی می کنند، اما در عین حال نباید با تکالیف زیاد، دانش آموزان درخانه فقط مشغول به کار و فعالیتدرسی باشند،  تکالیف باید متوسط ، با کیفیت و هدفمند باشدو به همین جهت بهتراست مدرسه یکراهبرد مشق شبانه ای داشته باشد که نوع کار و هدف تکالیف را تعیین می کند و البته آن را  با والدین هم به مشورت و هم افزایی بگذارد.

در ایران کمتر اتفاق می افتد که برای سیاستگذاری ها علاوه بر سطوح ستادی از مجریان و متعهدین سطوح صف – معلمان و آموزگاران- نظرخواهی شود. هر چند که گاها گروه های آموزشی مناطق و استان ها برای بررسی بیشتر ابعاد طرح ها و برنامه ها دعوت به شور و مشورت می شوند اما بیشتر جنبه ی تبلیغاتی کار هست تا جنبه ی نظر سنجی و بررسی . امروز در نظام های نوین آموزشی حتی در جزئی ترین برنامه های آموزشی از دیدگاه معلمان و والدین استفاده می شود وتحولات مدنظر برای سال تحصیلی بعدی در طول تعطیلات تابستانی دانش آموزان با آنان به مشورت گذاشته می شود تا انتقادات و پیشنهادات خود را بدهند. به نظر می رسدحذف کلی مشق شب آن هم در دوره ابتدایی که آموزگار مجبور است در ساعات درسی کم ، حجم وسیعی از کتب درسی را آموزش دهد، کمی نگران کننده است چراکه دانش آموز در همین دوران از طریق تکالیف درسی خود می تواند آموزه های زیادی را به داشته ها خود اضافه کند و البته در نظر گرفتن حجم مشق شب داده شده از سوی معلم ومیزان کارآمدی و مفید بودن آن نیزبسیار با اهمیت است.

 

در اینجا لازم است به دلایلی که اهمیت تکالیف دانش آموزی را در نظام های نوین آموزشی بیان می کند ،اشاره ای شود:

مشق شب می تواند:

-تفکر و حافظه دانش آموز را بهبود  بخشد.
-کمک کند تا کودک مهارت ها و عادت های مثبت مطالعه را که در طول زندگی به خوبی به او کمک می کند،ارتقا دهد.
-دانش آموز را به استفاده عاقلانه از زمان ترغیب کند
-به دانش آموز کار مستقل  و بدون وابستگی را آموزش دهد-   به دانش آموزان پذیرش مسئولیت کار های خود را آموزش دهد.
-اجازه دهد تا دانش آموز به بررسی و تمرین بیشتر  آنچه که در کلاس یادگرفته اند ،بپردازند.
-کمک کند تا فرزندان برای کلاس بعدی آماده شوند.
-کمک کند تا دانش آموز  برای پیدا کردن اطلاعات از منابع مختلف مانند کتابخانه ها، منابع مرجع و وب سایت ها و…استفاده کند و  ترغیب شود تا به طور کامل و بیشتر از موارد یادگیری در کلاس درس را مطالعه کند.
-اجازه دهد که دانش آموز با استفاده از مهارت ها، یادگیری را به شرایط جدید گسترش  دهد.
– کمک  کند تا یادگیری با استفاده از مهارت های مختلف دانشی و پژوهشی به یک کار مانند گزارشی ازیک کتاب یا پروژه های علمی  منتهی شود.
-به والدین کمک کند تا در مورد آنچه فرزندشان در مدرسه می آموزد بیشتر بیاموزند.
– اجازه دهد تا والدین درباره آنچه که فرزندشان یاد می گیرد ارتباط برقرار کنند.
– والدین را تشویق  کند تا با نظارت بر فرزند،اشتیاق وی را به یادگیری جلب کنند.-حل مسئله یکی دیگر از مهارت های مهمی است که کودکان وقتی که در تکالیف خود با مشکلات مواجه می شوند آن را یاد می گیرند، آنها مسائل را حل می کنندوبا چگونگی حل مشکلات در زندگی آشنا می شوند.

در پایان یادآور می شودکه معایب جزئی برای مشق شب نیز وجود دارد که باید مدرسه مدرسه و معلمان آن را درنظر داشته باشند.
–   پس از گذراندن یک روز طولانی در مدرسه، کودکان احساس خستگی می کنند و تکلیف در خانه برای آنان با حس خوشایندی همراه نیست.
–  هرچند پذیرش مسئولیت رابه کودکان آموزش می دهد، اما همچنین باعث ایجاد اضطراب و استرس می شود.
–   اجازه نمی دهد که هر وقت دوست داشتند  آزاد استراحت کنند  و  وقت زیادی برای فعالیت در فضای باز ندارند.
–    گاهی اوقات تکالیف مرتبط نیست و هدفمند طراحی نمی شوند.
–   در صورتیکه تنوع ومهارت ورزی در مشق شب نباشد،دانش آموزان از تکالیف زودخسته می شوند و این باعث دلزدگی از کتاب آموزشی و مدرسه می شود.

تمام روز به مدرسه رفتن برای برخی از کودکان در خصوص یادگیریشان به اندازه ،کافی است، بنابراین وقتی به خانه می آیند ، نیاز به انجام کار بیشتر نیست. با این حال به همان اندازه که از انجام تکالیف متنفر هستند، باید بدانند که تکلیف در خانه بخش مهمی از آموزش و یادگیری آنهاست. در ابتدابچه ها را ملزم به نشستن کردن  تا موظفانه  هر گونه تکالیف که معلم برای آنها تعیین کرده است ،انجام دهندمی تواند سخت و طاقت فرسا باشد اما در دراز مدت قطعا ارزش آن را در یادگیری و ارتقای دانشی خود خواهند دید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

مرتضی جمعه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ - ۷:۳۳

فقط یک جمله:مشق شب به معلم ربط داره کسی نمیتونه برای معلم تعیین تکلیف کنه معلم با شناختی که از دانش آموز داره مختار است مشق بگه یا نگه

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب