کد خبر : 31974
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ - ۵:۲۸
1,302 بازدید بازدید

مخالفان مشق شب، فقط یک روی سکه را می بینند!/ چرا تصمیمات آموزشی با مخالفت های جدی معلمان روبرو می شود؟

مخالفان مشق شب، فقط یک روی سکه را می بینند!/ چرا تصمیمات آموزشی با مخالفت های جدی معلمان روبرو می شود؟
گفت و گوی اختصاصی با فروغ تیموریان و محمدرضا نیک نژاد کارشناسان آموزشی؛

به گزارش معلم ایرانی، رضوان حکیم زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، در گفت و گو با خبرنگار حوزه آموزش ایرنا با بیان اینکه در سال تحصیلی جدید مشق شب حذف و تکالیف مهارت محور جایگزین آن می شود، گفت: دانش آموزان پایه های اول تا سوم ابتدایی امسال مشق شب ندارند. وی با بیان اینکه پژوهش ها نشان می دهد رونویسی و مشق شب تاثیر زیادی در یادگیری ندارد و برعکس به یک برنامه تنش زا بین بچه ها و والدین تبدیل شده است ادامه داد: در مرحله اول، این برنامه در کلاس هایی که تراکم ۱۶ تا ۲۵ دانش آموز دارند اجرا خواهد شد به این نحو که بچه ها قرار است تکالیف خود را در مدرسه زیر نظر معلمان انجام دهند و ساعت های بیرون از مدرسه را صرف مهارت آموزی کنند.

 

تصمیمات وزارت آموزش و پرورش عجولانه، شتابزده و بدون کارشناسی است؛ آیا از معلمان نظرخواهی شد؟

فروغ تیموریان، معلم و جامعه شناس در گفت و گو با “معلم ایرانی” با بیان اینکه متاسفانه تصمیمات وزارت آموزش و پرورش عجولانه، شتابزده و بدون کارشناسی است در این باره گفت: بهتر بود آموزش و پرورش ابتدا از چند معلم ابتدایی دعوت می کرد، مزایا و معایب مشق نوشتن بررسی می شد و بعد اعلام می شد که مشق شب حذف خواهد شد. وی افزود: این یک کار بدون برنامه بوده و به نظر من هیچ ریشه و بنیاد درستی نداشته و نخواهد داشت و ما زمانی می توانیم در مورد پایه های اول تا سوم ابتدایی چنین نظر قاطعانه ای بدهیم که یک کار پژوهشی و آماری کرده باشیم و تمام زوایای آن را هم از نظر فنی و هم از نظر کیفی بررسی کرده باشیم.

 

مخالفان مشق شب، فقط یک روی سکه را می بینند!

تیموریان در پاسخ به این پرسش که “علت مخالفت ها با مشق شب چیست؟” بیان داشت: آنهایی که مخالفند فقط یک روی سکه را می بینند که دانش آموز مشق ننویسد راحت تر است و مشق نوشتن تاثیر چندانی روی یادگیری او ندارد، درصورتی که این غلط است، زیرا کودکی که به پایه اول ابتدایی قدم می گذارد باید چند وجهی روی او کار شود، یعنی هم حواس دیداری و شنیداری او تقویت گردد، هم مهارت های حرکتی و هم مهارت های فکری و شناختی، مشق نوشتن و یادداشت کردن مهارت حرکتی دانش آموز را تقویت میکند، وقتی دانش آموز مشق ننویسد، نمیتواند املای خوبی داشته باشد و وقتی املای خوبی ندارد، روخوانی خوبی نمی تواند داشته باشد. وی افزود: ما در مقطع متوسطه دوم به کرات با دانش آموزانی مواجه می شویم که دیکته هایشان به شدت غلط و اشتباه است و روخوانی های بسیار ضعیفی دارند و دلیل این کار چه می تواند باشد؟

این کارشناس آموزشی اضافه کرد: به جرات می گویم، در پایه یازدهم و دوازدهم وقتی برگه امتحانی دانش آموزان را صحیح می کنیم به راحتی می توانیم چندین غلط املایی پیدا کنیم که این مهم ریشه در دوران ابتدایی دارد.

تیموریان معتقد است: دانش آموزی که مشق می نویسد به دلیل روخوانی جملات، چندین مهارت او تقویت می شود و حذف مشق شب باعث می شود در آینده با بچه هایی مواجه شویم که نه بلدند خوب بنویسند و املای صحیح کلمات را دیکته کنند و نه بلدند خوب بخوانند.

 

بسیاری از یادگیری های غیرکلامی، در نوشتن بوجود می آید

این معلم روانشناسی تاکید کرد: مشق نوشتن بخشی از آموزش و یادگیری است و قطعا بخشی از یادگیریهای غیر کلامی ما در نوشتن بوجود آماده است. وقتی این کار را در دوران ابتدایی انجام دهیم و سایر مهارت ها نیز در کنار آن تقویت شود آن وقت می توانیم انتظار داشته باشیم که این دانش آموز وقتی به مقطع متوسطه قدم گذاشت می تواند بنویسد، دیکته درستی دارد، خوش خط است، خطوط را می شناسد و چشمانش روی صفحه کتاب کار می کند و دقت بالایی خواهد داشت.

وی در پایان این پرسش را مطرح نمود که اگر دست کودک را به مهارت مشق نوشتن عادت ندهیم چه مهارت بهتر، جذاب تر و شیرین تری را میتوانیم جایگزین کنیم که خللی هم در پایه های بعدی ایجاد نکند؟

 

حذف مشق شب می تواند دشواری های آموزشی را برای معلم چند برابر کند

محمدرضا نیک نژاد کارشناس مسائل آموزشی نیز در گفت و گو با معلم ایرانی با بیان اینکه حذف ناگهانی و بدون زمینه سازی مشق شب شاید برای آموزش و دانش آموز آسیب زا باشد اضافه کرد: در ساختار آموزشی در دوره دبستان بخش اثرگذاری از آموزش بر عهده خانواده گذاشته می شود. معلمان به دلایل مختلف از جمله تراکم بالای کلاس، فشردگی و زیادی ساعت های آموزشی و عنوان های درسی، ارزشیابی های توصیفی و زمانبر و … نمی توانند زمان درخور را به درس و مشق بچه ها اختصاص دهند. برای همین دست به دامن خانواده ها می شوند و البته خانواده ها هم به شکل خودکار تمایل به همکاری و اثرگذاری دارند. حذف مشق شب به این همکاری آسیب رسانده و می تواند دشواری های آموزشی را برای معلم چند برابر کند. وی تاکید کرد: اگر معلم از پس این افزایش مسئولیت بر نیاید بی گمان پیامدهای خطرناکی بر سواد خواندن و نوشتن بچه ها خواهد داشت. کما این که در جایگزینی ارزشیابی توصیفی به جای روش های سنتی درد سرهایی برای معلمان و البته دانش آموزان در پی داشت.

 

چرا تصمیمات آموزشی با مخالفت های جدی معلمان روبرو می شود؟

این فعال صنفی معلمان ادامه داد: شوربختانه ساختار به شدت متمرکز آموزش و پرورش سبب شده است که دیدگاه های برآمده از تجربه و سواد بسیاری از معلمان در آموزش نادیده گرفته شود و ساختار هرمی نهاد آموزش فرصت و قدرت بهره برداری از دیدگاه های کارشناسی معلمان را ندارد. بی گمان این ساختار نتوانسته و نمی تواند در بسیاری از تصمیم های سرنوشت ساز آموزشی از معلمان بهره ببرد و عموما تصمیم ها یا کپی برداری از ساختارهای آموزشی دیگر کشورهاست و یا به وسیله کسانی گرفته می شود که خود کمترین پیشینه را در آموزش و تدریس دارند. از این روست که تصمیم های آموزشی گاه با مخالف های جدی از سوی معلمان روبرو می شوند.

 

 

میانگین زمان تکلیف در خانه را کاهش دهیم

 

نیک نژاد در پاسخ به این پرسش که عملکرد کشورهای پیشرو در امر آموزش در این رابطه چگونه است؟ پاسخ داد: کشورهایی مانند کشورهای اسکاندیناوی و سرآمدشان فنلاند دارای کمترین ساعت آموزش در بیرون از مدرسه هستند و در بسیاری از موارد کار آموزشی تنها در مدرسه انجام می شود. برای فنلاند و در همه پایه های آموزشی دانش آموزان به طور میانگین تنها نیم ساعت تکلیف خانه دارند!

اما ساختارهای موفق دیگری داریم که تکلیف در خانه ی شان بسیار زیاد است. از جمله آن ها ژاپن است. کره جنوبی و چین و …. هم تا اندازه ای چنین هستند.

وی افزود: به باور من با توجه به فرهنگ آموزشی صد ساله ی ما و البته تاثیر مهم خانواده در آموزش بچه ها نمی توان به طور ناگهانی مشق شب و تلکیف خانه را قطع کرد. باید در میان مدت تلاش کنیم که میانگین زمان تکلیف در خانه را کاهش دهیم. این تلکیف ها واقعا بچه ها را آزار می دهد و خانواده های را از تمرکز بر کارهای فرهنگی مانند کتابخوانی و پرورش های اجتماعی باز می دارد. یکی از راه ها انجام تکلیف در مدرسه با نظارت معلم است. تجربه فرزند دبستانی من در این مورد برایش بسیار لذت بخش بود و برای ما هم فرصتی برای کارهای پرورشی دیگر بوجود می آورد. در این مورد نباید بر آموزش معلمان و آگاهی رسانی به خانواده ها چشم پوشید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب