کد خبر : 31837
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۰
1,154 بازدید بازدید

زهرا علی اکبری؛

تصمیم عبدالله

تصمیم عبدالله
این تصمیم از سوی رتیه2 کنکور سراسری علاوه بر جامعه معلمان برای خیلی های دیگرهم جای تعجب و شگفتی داشت تا حدی که این تعجب باعث شدتا خودزنی هایی هم در فضای مجازی چه به شوخی و چه به جدی از طرف این قشر صورت بگیرد .؛

یادداشت اختصاصی تارنمای معلم ایرانی:

 

 

به نظر می رسد به اندازه کافی و قدر فهم و درک درخصوص اهمیت نقش معلمان و نظام آموزشی در توسعه و پیشرفت جوامع خوانده ایم و به این رسیده ایم که اگر کشوری به دنبال دست یابی به دانش در زمینه های مختلف و مهارت های همراه آن است، اگر کشوری نیاز به تحول و تغییر دارد که روزگارش خوش نقش و نگارتر شود و یا اگر کشوری آینده اش را از امروز می خواهد بسازد و برنامه ریزی کند، باید که به سیستم تعلیم و تربیت خود، پداگوژی معلمان و فضای بانشاط مدارسش چشم بدوزد. بنابر این در جهان امروز قدر و منزلت اجتماعی و سیاسی و اقتصادی و فرهنگی معلمان شناخته شده است و در این یادداشت قصد آن نیست که بازهم با مانور تبلیغاتی و گفتمانی بر اهمیت نقش معلمان تاکید شود، آنچه این مجال را فراهم کرده است و نویسنده در پی آن است، خبری است که در فضای رسانه ای و صدالبته در بین قشر معلمان و صاحب نظران آموزشی با غوغا و حرف و حدیث هایی همراه بوده است. گویا از قرار معلوم، عبدالله رییسی رتبه ۲ رشته علوم انسانی درکنکورسراسری تصمیم گرفته است در ادامه مسیر یادگیری و شغلی خود حرفه معلمی را انتخاب کند و تضمین شغل دولتی و مزایای آن- البته اگر در عرصه واقعیت تضمین و مزایایی هم وجود داشته باشد، از جمله دلایل عبدالله برای رفتن به دانشگاه فرهنگیان است. این تصمیم از سوی رتبه۲ کنکور سراسری علاوه بر جامعه معلمان برای خیلی های دیگر هم  جای تعجب و شگفتی داشت تا حدی که این تعجب باعث شد تا خودزنی هایی هم در فضای مجازی چه به شوخی و چه به جدی از طرف این قشر صورت بگیرد . برخی حمایت کردند و آفرین گفتند و برخی طنّازی کردند و نه آفرین گفتند. جامعه ای که در اکثر مواقع بلاتکلیف است و نمی داند با خودش چند چند است یا آنقدر حمایت می کند که موضوع را لوث می کند و یا آنقدر مخالفت می کند که آن را از اصل از بین می برد. در حقیقت تصمیمی که عبدالله رییسی گرفته است نه آنقدر تشویق و آفرین دارد که برای برخی منبر تبلیغات شود و به نام خود آن را تمام کنند و نه آنقدر تعجب آور و کوته است که برخی دیگر از آن برای مطرح کردن مسائل معیشتی و رفاهی معلمان استفاده کنند و انتخاب وی را به سخره بگیرند و نقد کنند. جامعه و از آن مهم تر نظام آموزش و پرورش باید خیلی هم خواهان این باشد که رتبه های برتر کنکور به سمت دانشگاه فرهنگیان و معلمی روی بیاورند و چه بسا سیاست انتخاب دانشجو معلمان از بین رتبه های برتر کنکور یکی از بهترین اتفاقات در پذیرش و ورودی به این دانشگاه باشد چرا که بدون شک جامعه ای که تلاشگران علمی و دانشی طلایه داران فرایند یاددهی – یادگیری در مدارس هستند ، سیستم آموزشی ومهارتیِ فاخر تر وقوی تری خواهد داشت ( شایان ذکر است عملکرد دانشگاه فرهنگیان و بار علمی آن مورد نقد است که در فرصتی مغتنم به آن پرداخته خواهدشد) و پرورش صلاحیت های معلمی و شایستگی های خاص این حرفه در بین داوطلبانی که علاقمند به معلمی هستند و دارنده ی علم و دانش هستند بسیار موثر تر و  قابل به نتیجه تر است. تحقیقات نشان داده است که در به کارگیری موفقیت آمیز آموزش در مدارس علاوه بر بسترها و زیرساخت ها، نیروی انسانی یاد دهنده که علم ودانش و مهارتش به روز باشد،  تأثیرگذارتر از هر عامل دیگری است، به طوری که این افراد با رهبری و درایت علمی و مهارتی در کلاس درس،می توانند ارزش های یادگیری را در  مدارس با فرایندهای خلق و تسهیم و توزیع دانش مشخص سازند.

عصر حاضر، روزگاران صلح و توسعه و پیشرفت است و هرکشوری برای دریافت مطلوب ترین نتایج و رشد همه جانبه، برنامه ریزی و آینده نگری را سرلوحه ی عملیاتی خود قرار می دهد. اینکه در این مسیر تا چه حد می تواند جامعه ی خود را با تحولات جهانی و کمیابی منابع همراه سازد، بسته به الگوهای رفتاری، تفکری و ارزش ها و باورهای مشترک آن سرزمین است. در میان همه ی عواملی که هرکدام به سهمی نقش در توسعه پایدار کشور دارند، شاخص هایی هستند، همچون آموزش و علم باوری، آینده نگری، اخلاق مداری، بصیرت افزایی و نگرش صلح منشانه و… که اثرگذاری و ماندگاری ماناتری دارند. برای همه ی این اتفاقات خوب و سازنده و داشتن مدارسی دانایی محور و یادگیرنده و همچنین دست یابی به رشد و توسعه پایدار در تمامی حیطه های اجتماعی و اقتصادی و سیاسی،  نیاز به معلمی است که همراه سوادِ تعلیم وتربیت و صلاحیت های حرفه ای، فراغ ذهن و خاطر و شایستگی علمی برای یاددهی و اثرگذاری داشته باشد. اگر درگفتگوها و مصاحبه های عبدالله رییسی مروری بدون تعصب شود و شرایط تحصیلی و زندگی وی بیشتر واکاوی شود، موافقان و مخالفان وی بهتر می توانند به کُنه دلیل انتخاب معلمی از سوی او دست پیدا کنند و نگرشی منطقی تر داشته باشند.

در پایان ضمن آرزوی موفقیت و کامیابی برای عبدالله رییسی در ادامه مسیر زندگی اش، یادآور می شود که وای به حال  جامعه ای که در آن رتبه برتر تحصیلی به دلیل چالش های معیشتی و محرومیت های منطقه زندگی  دست از آرزوهای خود بکشد و به اجبار معلمی را از آن جهت که مشمول تامین مالی و تضمین شغلی می شود انتخاب کند و از طرفی خوش به حال جامعه ای که در آن افراد برتر علمی و دانشی با توجه به عزت و منزلت شغل معلمی با اندیشه ای راسخ به  انتخاب معلمی دست میزنند. صرف نظر از اینکه با کدام یک از این دو نگرش موافق هستیم، فراموش نشود که سخره گرفتن تصمیم عبدالله یعنی ضعیف تر شدن نگاه جامعه به شغل معلمی . بی گمان اکنونِ تصمیم عبدالله و بازتاب حضو وی در دانشگاه فرهنگیان، بستری مناسب را برای تنویر افکار دیگر دانش آموزان برای ورود به حرفه معلمی فراهم می کند، از این فرصت استفاده کنیم نه آنکه آن را با هجمه و سخره گرفتن از بین ببریم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب