کد خبر : 31778
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۱
357 بازدید بازدید

زهرا علی اكبری؛

آقای وزیر! فقط یک دلیل بیاورید…

آقای وزیر! فقط یک دلیل بیاورید…
يادداشت حاضر قصد دارد از وزير آموزش و پرورش بخواهد دليل عدم حضور يا حضور كمرنگش را در برنامه‌هايي كه ويژه دانش آموزان دختر بوده است، بيان كند. ؛

درست است که نباید و نمی‌توان از عالی‌ءترین مقام وزارتی خواست که در تمام نشست‌ها، گردهمایی‌ها، جشنواره‌ها و همایش‌ها حضور داشته باشد و از طرفی هم نمی‌توان از وی انتظار داشت که یکسان نگری جامع و بی‌چون و چرایی به حوزه‌های مختلف داشته باشد، اما با وجود حق‌هایی که می‌توان به یک وزیر و مشغله‌های کاری اش داشت، یادداشت حاضر قصد دارد از وزیر آموزش و پرورش بخواهد دلیل عدم حضور یا حضور کمرنگش را در برنامه‌هایی که ویژه دانش آموزان دختر بوده است، بیان کند.
صرف نظر از این دلیل همیشگی که برنامه‌هایی وزارتی آن چنان پرحجم و غیر قابل جابجایی بسته می‌شود که وزیر نمی‌تواند در تمامی افتتاحیه‌ها و اختتامیه‌ها باشد، باید یاد آور شد چگونه است که برنامه وزیر برای فعالیت‌های دانش آموزان پسر در اکثر مواقع زمان بندی دارد اما در مورد دانش آموزان دختر این کار کمتر اتفاق می‌افتد و یا اصلا هم اتفاق نمی‌افتد. این نظام در مدارسش هم دانش آموز دختر دارد و هم دانش آموز پسر و این جامعه برای توسعه و پیشرفت هم به نیروی انسانی مرد نیازدارد و هم به نیروی انسانی زن، بنابراین مساوات و برقراری عدالت باید جنبه‌ای همسان برای هر دو جنس داشته باشد.

اینکه برنامه‌ها و دیدارهای وزیری به شکل اتفاقی جنسیتی برنامه ریزی شود و جنسیتی نگاه شود، اتفاق ناخرسندی است که متاسفانه در حال افزایش هم هست (فرض که عمدی در کار نیست و تنها به دلیل حجم کارها تصادفا به این سمت حرکت شده است که وزیر بیشتر در برنامه پسران حضور داشته باشد اما می‌توان در کنار این تصادفی اتفاق افتادن‌ها چند بار هم برای دختران حضور وزیر رخ دهد). در تابستان جاری چند برنامه ملی در بخش فعالیت‌های پرورشی و مهارتی دانش آموزان برگزار شد که در آن دانش‌آموزان دختر و پسر از سراسر کشور در مراحل نهایی مسابقات و برنامه‌ها ضمن رقابت سازنده به مهارت آموزی پرداختند و در محیطی مفرح و پویا با ارتقای سطوح دانشی و مهارتی خود، پیامبر هنر و فرهنگ و امید و نشاط برای جامعه شدند. آنچه این جمع هنرمند و مستعد و خلاق نیاز داشت، حمایت‌های متولیان امر با حضور حداکثری در بین دانش آموزان، انگیزه بخشی و همراهی با آنان بود و در این میان حضور حتی حداقلی وزیر آموزش و پرورش بی شک و یقینا می‌توانست بر غنای کار بیفزاید. بطحایی در اختتامیه چند برنامه دانش آموزی پسران شرکت کرده و این حرکت و حضور وی بسیار قابل تقدیر است چرا که حاضران آن گردهمایی‌ها شاهد و گواه خواهند بود که اخلاق مداری، صمیمت و همراهی وی چقدر توانست در روحیه دانش آموزان تاثیر بگذارد و ای کاش وزیر آموزش و پرورش همین حضور را برای دانش آموزان دختر امتحان می‌کرد.

برکسی پوشیده نیست که دختران به سبب باورهای سنتی، عقیدتی، قومی و قبیله‌ای کمتر از پسران در برنامه‌های شادی بخش اجتماعی حضور دارند و گردهمایی دانش‌آموزان دختر از سراسر کشور در محیطی فعال و انگیزه بخش چقدر می‌تواند بر باورشان از حضور موثرشان بیفزاید و حال اگر این نشست‌ها و گردهمایی‌ها با نگاهی مثبت و حمایتی مطلوب همراه شود، نتایج مطرحِ قابل قبول وانرژی بخش در میان دختران خواهد داشت که به نفع جامعه و وحدت ملی است. باتوجه به اینکه قطعا وزیر آموزش و پرورش حضور در بین دانش آموزان دختر و پسر را فرصتی مغتنم برای پویایی نظام آموزشی می‌داند، به مدیر برنامه‌های بطحایی پیشنهاد می‌شود برای رفع ابهامات تبعیضی به وجود آمده، برابری و یکسان نگری را سر لوحه برنامه‌های حضور وزیر در بین دانش آموزان قرار دهد تا از این محل، از دلخوری‌های پیش آمده برای دانش‌آموزان دختر، کاسته شود.

منبع: مردم سالاری

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب