کد خبر : 31723
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۸
1,143 بازدید بازدید

برگردان: زهرا علی اکبری؛

چگونه کلاس درس خود را برای اولین روز مدرسه آماده کنیم؟

چگونه کلاس درس خود را برای اولین روز مدرسه آماده کنیم؟

با شروع سال تحصیلی جدید، اولین چیزی که ممکن است ذهن یک معلم را به خود مشغول کند این است که برای کلاس درس چه کارهایی انجام دهم تا محیطی جذاب ، منظم ، مهارت آموز و توام با یادگیری و نشاط را برای دانش آموزان فراهم کنم . متنی که می خوانید یافته های

با شروع سال تحصیلی جدید، اولین چیزی که ممکن است ذهن یک معلم را به خود مشغول کند این است که برای کلاس درس چه کارهایی انجام دهم تا محیطی جذاب ، منظم ، مهارت آموز و توام با یادگیری و نشاط را برای دانش آموزان فراهم کنم . متنی که می خوانید یافته های پژوهش های معلمی است که بیش از ده سال در مدارس مختلف دولتی و غیر دولتی کالیفرنیا مشغول به تدریس و تحقیقات آموزشی می باشد و این یادداشت را در سال ۲۰۱۸ آماده کرده است و با ارائه روش هایی ساده و تقریبا بدون هزینه برای رفع نگرانی معلمان در شروع سال تحصیلی اختصاص داده است.

by Beth Lewis (June 15, 2018)

 

در ۱۰ مرحله آسان مقدمات اولیه واصلی کلاس درس خود را برای شروع سال تحصیلی آماده کنید.

با شروع سال تحصیلی و حضور دانش آموزان جدید در مدرسه ، معلمان فرصتی تازه برای بازنگری روش تدریس و آرایش فضایی و محیطی کلاس درس خود به دست می‌آورند. بدون شک هر انتخاب و تصمیمی که معلم انجام می‌دهد پیامی به دانش آموزان، والدین آن‌ها و هرکسی که از کلاس وی بازدید می‌کند، ارسال می‌کند. شما  از طریق مبلمان کلاسی (چیدمان نیمکت‌های دانش‌آموزی)، کتاب‌های درسی و غیردرسی مفید، ایستگاه‌های یادگیری و حتی مکان قرار گیری میز و صندلی معلم، ارزش‌ها و اولویت‌های کلاس خود را می توانید به مخاطبان عرضه کنید. کلاس شما باید احساس آرامش، سازماندهی مطلوب و انرژی مثبت و همچنین جدیت در یادگیری را طرح کند.

به عنوان یک معلم پیشنهاد می‌ کنم مراحل زیر را به‌طور مستمر برای به حداکثر رساندن سازماندهی و کار آیی کلاس درس خود دنبال کنید.

آنچه شما نیاز دارید:

*مبلمان کلاس درس (میز، صندلی، قفسه کتاب و غیره)

* کتاب‌های درسی و کتاب غیردرسی مفید برای کتابخانه کلاس

* پوستر برای به اشتراک گذاشتن قوانین کلاس و سایر اطلاعات کلیدی

* یک پوستر الفبا / دست خط واضح و آشکار حروف به‌عنوان مرجع آسان دانش آموزان

*ابزار و وسایل لازم برای تزئین تابلو اعلانات (کاغذ رنگی، دکمه‌های رنگی، تراکت و غیره)

*تجهیزات آموزشی (کاغذ، مداد، تراش، پاک‌کن، قیچی و غیره)

*تجهیزات اختیاری: کامپیوتر، گیاهان، وسایل بازی و غیره

این ۱۰ مرحله را انجام دهید:

  1. تصمیم بگیرید چگونه میزهای دانش آموزان را در کلاس درس قرار دهید.            اگر می‌خواهید روزانه یادگیری مشارکتی را تأکید کنید، بهتراست نیمکت‌های دانش آموزان را به شکل گروهی و خوشه‌ای در نظر بگیرید تا همکاری‌ها آسان‌تر و بهتر صورت بگیرد. اگر می‌خواهید حواس‌پرتی‌ها و گفتگوهای دونفره مزاحم را به حداقل برسانید، جدا کردن هر نیمکت از نیمکت کناری و ایجاد یک فضای کوچک برای جلوگیری از سوء رفتارها را در نظر داشته باشید. شما همچنین می‌توانید نیمکت‌ها را در ردیف‌ها و یا نیمه دایره قرار دهید. دقت داشته باشید هر آنچه انتخاب می‌کنید، باکلاس و وسایل موجود هم‌خوانی داشته باشد و تلاش کنید از فضای زیاد بین خودتان و دانش آموزان دوری‌کنید تا به‌راحتی بین آنان بتوانید حرکت کنید ، صحبت کنید و گوش کنید.
  2.  اهمیت مکان قرارگیری میز و صندلی معلم

بعضی از معلمان از میز خود به‌عنوان یک ایستگاه فرماندهی و مرکزی استفاده می‌کنند، درحالی‌که با این تصور، دانش آموزان از میز معلم به‌عنوان یک مرکز نگرانی و استرس یاد می‌کنند و به‌ندرت به آنجا می‌روند. بسته به نحوه چیدمان میز شما به‌عنوان بخشی از سبک آموزشی و روش تدریس تان، نقطه‌ای از کلاس را برایمیز و صندلی معلم انتخاب کنید که نیازهای شمارا در برقراری ارتباط بادانش آموزان برآورده کند. اگر فضای کلاس بسیار توده وار و متراکم است، آن را در یک نقطه کمتر آشکار قرار دهید.

  1. مشخص کنید چه چیزی بر روی دیوارهای کلاس و مقابل چشم دانش آموزان باشد.

ازآنجایی‌که دانش آموزان بیشتر ساعات خود را در مدرسه ودر کلاس درس می‌گذرانند، درباره آنچه روی دیوارها قرار می‌دهید، بسیار محتاطانه عمل کنید. شاید شما می‌خواهید با قرار دادن قوانین طبقاتی در یک بولتن برجسته، انضباط را تأکید کنید و یا شاید یک فعالیت یادگیری روزانه باشد که نیاز به فضای مطلوب برای مشاهده دارد تا همه دانش آموزان بتوانند آن را ببینند. نصب این موارد را جذاب و تعهدآور ونه گیج‌کننده و منحرف‌کننده برای ذهن دانش آموزان در نظر بگیرید. باوجود همه‌ی این‌ها، تمام نگاه‌ها باید به معلم باشد و نه لزوماً یک انفجار رنگی از کلمات و تصاویر بر روی دیوارها که انحرف از دستورالعمل اصلی آموزش است.

  1.  سازماندهی و چیدمان کتابخانه کلاس

درست مثل یک کتابخانه عمومی، مجموعه کتاب‌های کلاس درس شما باید به شکل منطقی سازماندهی شود تا دانش آموزان بتوانند در طول سال تحصیلی ضمن برقراری ارتباط با کتاب‌ها، کتابخانه را نگه‌داری و حفظ کنند. این چیدمان می‌تواند به معنی مرتب‌سازی کتاب‌ها با توجه به سبک کتاب‌ها، سطوح خواندن، ترتیب حروف الفبا یا معیارهای دیگر باشد. همچنین در نظر گرفتن یک فضای راحت و ساکت برای کتاب‌خوانی دانش آموزان در زمان استراحتشان لازم و اثرگذاراست. خلاقیت معلم و امکانات کلاس می تواند به عنوان مثال ” قالیچه خواندن” را تعریف کند.

  1. فضایی برای طرح موارد انضباطی کلاس فراهم کنید.

عاقلانه است که قوانین کلاس خود را در یک نقطه برجسته قرار دهید تا همه بتوانند درهر روز سال تحصیلی آن‌ها را ببینند. به‌این‌ترتیب، هیچ فرصتی برای بحث، سوءتفاهم یا ابهام در مسائل انضباطی وجود نخواهد داشت. اگر یک کتاب با معیارهای انضباطی و یا نمودارهای تلنگری برای تخطی کنندگان دارید، فضایی مطلوب برای آن درکلاس درس نظر بگیرید. البته لازم است در مسائل انضباطی از برخورد تند و تحقیر کننده در برخورد با دانش آموزان دوری کنید.

  1. برنامه‌ریزی برای نیازهای دانش آموزان

اطمینان حاصل کنید که مواد اولیه و لازم برای تحصیل در مدارس در دسترس راحت و آسان دانش آموزان قرار می‌گیرد. این ممکن است شامل انواع مختلفی از کاغذ نوشتن، مداد تیز، تراش، پاک‌کن، ماشین‌حساب، خط کش، قیچی و چسب باشد. این مواد را در یک قسمت مشخص از کلاس درس سازماندهی کنید.

۷٫ نقش تکنولوژی در کلاس درس را تعریف کنید.

قرار دادن رایانه در کلاس، نقش تکنولوژی را در تدریس شما بازی می‌کند. اگر شما طرفدار رویکرد سنتی آموزش به همراه تکنولوژی به‌عنوان مکمل هستید، احتمالاً معتقدید که کامپیوترها در انتهای کلاس یا گوشه‌ای دنج قرار گیرند. از طرفی اگر تکنولوژی را در اغلب درس‌ها ادغام می‌کنید، ممکن است بخواهید کامپیوترها را در سراسر کلاس ترکیب کنید تا به‌راحتی قابل‌دسترس باشند. این انتخاب شخصی بر اساس باورهای شما در مورد آموزش در قرن ۲۱ در ترکیب با تکنولوژی موجود در محوطه کلاس درس شماست.

۸٫ نکات آموزشی و تربیتی را از طریق تراکت روی تابلوها بیان کنید.

تقریباً در هر کلاس دوره ابتدایی، تابلوهای تبلیغاتی روی دیوار وجود دارد که نیازمند تم‌ها، نمایش‌ها، رنگ بندی متنوع و چرخش منظم است. یک یا دو تابلو اعلان را به‌عنوان محتوای فصلی انتخاب کنید و به‌این‌ترتیب تمرکز کنید که آن‌ها را به‌موقع و با توجه به تعطیلات فعلی، فعالیت‌های آموزشی و مهارتی و یا فعالیت‌های کلاسی و گروهی مرتبط سازید.

۹٫ بعضی از سرگرمی‌ها را در کلاس درس بگنجانید.

بدون شک مدرسه ابتدایی باهدف آموزش و یادگیری است (در دوره‌های دیگر تحصیلی دانش‌آموز یادگیری اولیه را گذرانده است و مباحث دیگری برای وی مطرح می‌شود)؛ اما اختصاص زمانی برای دانش آموزان برای اینکه با وسایل بازی و سرگرم‌کننده (شخصی و یا موجود در کلاس درس) ارتباط برقرار کنند و بازی کنند ،اتفاقی است که دانش آموزان برای یک‌عمر آن را به یاد خواهند داشت. امکان تجربه بازی، ارتباط با طبیعت، هم‌صحبتی با همسالان، همکاری و محبت و…را در کلاس درس باعث شوید.

۱۰٫ به حداقل رساندن درهم‌ریختگی‌ها و حداکثر شدن کارکردها

قبل از اینکه دانش آموزان جدید (و والدین آن‌ها) در اولین روز مدرسه به کلاس درس وارد شوند، نگاهی تازه به اطراف کلاس خود داشته باشید، آیا پس از چیدمان، هنوز چیزهای کوچکی وجود دارد که می‌توانند در یک کمد قرار داده شوند تا کلاس مرتب دیده شود؟ آیا هر بخشی از اتاق به یک هدف روشن و کاربردی اختصاص دارد؟ چه پیام‌هایی را با ظاهر کلی کلاس خود در نگاه اول می‌فرستید؟ …تغییرات لازم را انجام دهید.

دو نکته:

*کلاس‌های همکاران خود را بازدید کنید

برای ایده برداری و الهام گرفتن، به کلاس‌های دیگر معلمان در مدرسه بروید و اگر لازم بود و ویژگی خاصی را دیدید، به آن‌ها بگویید که چرا تصمیم‌گیری‌های و سازماندهی خاصی را انجام داده‌اند. از اشتباهات خود یاد بگیرید و در مورد کپی کردن ایده‌های درخشان دیگران که با شیوه و منابع آموزشی‌تان هم‌خوانی دارد، نگران نباشید و به‌عنوان سپاس و قدردانی از ایده‌های آن‌ها، بهترین تصمیماتی که برای کلاس درس و آموزش دانش آموزان دارید با آن‌ها به اشتراک بگذارید. فراموش نکنیم که همه ما در حرفه معلمی از یکدیگر یاد می‌گیریم.

*نگران تغییرات نباشید

زمانی که سال تحصیلی شروع می‌شود، ممکن است متوجه شوید که جنبه‌های خاصی از کلاس درس به طوری‌که شما در ابتدا تصور می‌کردید، کاملاً کار نمی‌کند و اهداف شمارا عملیاتی نمی‌کند. بدون نگرانی! فقط قطعاتی را که اکنون به نظر می‌رسد منسوخ‌شده حذف کنید و ویژگی‌های جدیدی که اکنون می‌دانید نیاز دارید به کار بگیرید. در صورت لزوم، تغییرات را به‌طور خلاصه به دانش آموزان خود معرفی کنید. بهتر است هرچند وقت یک‌بار با یک نگرش عملی و انعطاف‌پذیر، روش تدریس و کلاس درس خود را ارزیابی کنید تا کلاس شما یک مکان پر جنب‌وجوش، خلاق، شاد و سازمان‌یافته برای یادگیری در طول سال تحصیلی باشد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب