کد خبر : 31603
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
620 بازدید بازدید

لباس فرم مدارس در نهادینه شدن فرهنگ حجاب و عفاف اثر دارد/ امیدوارم معیشت معلمان به سطحی برسد که هر هفته یک کت و شلوار شیک بپوشند.

لباس  فرم مدارس در نهادینه شدن فرهنگ حجاب و عفاف اثر دارد/ امیدوارم معیشت معلمان به سطحی برسد که هر هفته یک کت و شلوار شیک بپوشند.

به گزارش معلم ایرانی، علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در برنامه پرسشگر با بیان اینکه یکی از اولویت های ویژه ما توسعه فرهنگ حجاب و عفاف است گفت: بنا داریم کارهای خوبی در این زمینه انجام دهیم. عضو کارگروه ساماندهی مد و لباس هستیم و طبیعتا وظایفی که به ما

به گزارش معلم ایرانی، علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در برنامه پرسشگر با بیان اینکه یکی از اولویت های ویژه ما توسعه فرهنگ حجاب و عفاف است گفت: بنا داریم کارهای خوبی در این زمینه انجام دهیم. عضو کارگروه ساماندهی مد و لباس هستیم و طبیعتا وظایفی که به ما محول شود دنبال میکنیم و درباره موارد مطرح در شورا نظر می‌دهیم .

وی افزود: پوشش را نمی‌توان از فرهنگ یک جامعه جدا کرد. علاوه بر آن لباس نقش جدی در آرامش روحی و روانی و آراستگی دارد و بیانگر نگرش درونی افراد در حوزه سبک زندگی است و بسیاری باورهای انسان ها از طریق پوشش قابل دریافت است.

کاظمی با بیان اینکه در آموزش و پرورش چگونگی انتخاب پوشش در مدارس را به عنوان تکلیف در قوانین و آیین نامه های اجرایی مدارس دنبال می‌کنیم عنوان کرد: مسئله فرهنگی پوشش و توسعه فرهنگ عفاف و حجاب نیز مطرح است و هدف غایی ما در پوشش و الگوهای پوششی همین است.

وی ادامه داد: اکنون در آموزش و پرورش از مهمترین استراتژی هایی که داریم اجرای متوازن سند تحول بنیادین است. ۳۵۱ برنامه ذیل شش زیر نظام دیده شده که از این تعداد حدود ۴۰ برنامه مرتبط با حوزه پرورشی است و چهار برنامه به حجاب و عفاف برمیگردد یعنی ۱۰ درصد برنامه ها به مقوله حجاب و عفاف برمیگردند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه اکنون برنامه های مهمی را در همین راستا در دستورکار قرار دادیم گفت: تدوین ویژگی های پوشش مناسب، متنوع، زیبا، آراسته و مبتنی بر فرهنگ ایرانی و اسلامی و مراحل رشد دانش آموزان و متناسب با تفاوت های فرهنگی را در دست طراحی داریم.

کاظمی افزود: تعیین رنگ و نوع لباس در اختیار شورای مدرسه است و تنوع رنگ را کاملا مشاهده می کنید. اما درباره قیمت و هزینه تمام شده، شورای مدرسه رعایت حال عموم دانش آموزان را می‌کندوگرنه بویژه بچه های ضعیف تر آسیب می‌بینند.

وی با اشاره به وجود کارگروه فرم مدارس در مناطق آموزش و پرورش گفت: این کار گروه‌ها با همکاری اتحادیه پوشاک، اصنافی که قابلیت تولید دارند را شناسایی می‌کنند و سبدی از جنس و مدل در رنگ های متفاوت ارائه می‌دهند ولی به هرحال باید به سمتی برویم که ذائقه دانش آموزان را ببینیم.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در واکنش به این گفته که فرم مدارس از عوامل حجاب گریزی در دانش آموزان است گفت: اتفاقا تنها جایی که در آن دانش آموزان با حجاب انس می‌گیرند در مدرسه و در قالب همین پوشش و فرم مدرسه است. معتقدم لباس فرم مدارس در نهادینه شدن فرهنگ حجاب و عفاف اثر دارد. قبول دارم ممکن است لباس باب طبع برخی دانش آموزان به لحاظ جنس نباشد اما حجاب گریز نیست. به جز مدرسه کجا می‌توان حجاب را یاد داد و تعمیق کرد.

کاظمی افزود: البته قبول داریم باید الگوهای جدیدتر و مناسب تری مناسب با زیستگاه و محل سکونت و فرهنگ بومی بچه ها انتخاب کنیم تا انس و الفت را با حجاب بیشتر کنیم. یکی از برنامه هایی که داریم توجه به همین امر است.

وی با بیان اینکه یکی از برنامه های ما که رونمایی خواهد شد برپایی نمایشگاه‌های مدرسه ای حجاب و عفاف است عنوان کرد: علاوه بر این امسال در ۱۵۰۰ مدرسه ابتدایی، هر هفته یک روزنامه دیواری رونمایی و نصب می‌شود و ۲۵ روزنامه دیواری داریم که الگوها و داستان ها و نمادهای خوبی در آن ارائه شده است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش افزود: جشنواره مد و لباس را هم حتما با کمک معاونت آموزشی و کاردانش که تولیدکننده بخشی از لباس فرم مدارس اند دنبال می‌کنیم و اگر بتوانیم جشنواره مد و لباسی ایجاد کنیم که مدارس از مدل‌های موجود استفاده کنند.

کاظمی با بیان اینکه مجلس با حمایت های معنوی و مادی خود در کنار آموزش و پرورش بوده است گفت: مجلس در عرصه های مختلف ظرفیت هایی دارد که یکی از آنها منابع مالی است و ما همیشه برای فعالیت فرهنگی نیاز به منابع داشته ایم. تقاضای وقت از کمیسیون فرهنگی کرده ایم تا بتوانیم اقدامات را به شکل بهتری دنبال کنیم.

وی افزود: امسال آمار دانش آموزان به بیش از ۱۴ میلیون رسیده است. دانش آموزان در مراحل رشد هستند و ممکن است لباس فرم سال بعد کوچک شود. این مسئله از حیث اقتصاد خانواده مهم است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به گلایه برخی دانش آموزان از خوش پوش نبودن برخی معلمانشان گفت: فکر نمیکنم کسی باشد از شیک پوشی بدش بیاید. امیدوارم معیشت معلمان به سطحی برسد که هر هفنه یک کت و شلوار شیک بپوشند. با همه اینها باز هم معلمان الگوهای ماندگار در گفتار و پوشش و کردار دانش آموزان هستند و پایگاه‌های مرجع آنها هستند.هرچند این موضوع را نمی‌توان جدای از اقتصاد فرهنگیان تحلیل کرد.

وی با بیان اینکه امروز جامعه ما دچار تعارضات متعدد است و یکی از دلایل بدحجابی ناشی از همین تعارضات در فضا و نهادهای خانواده، مدرسه و جامعه است گفت: به شدت به کمک خانواده ها در این زمینه نیازمندیم. در حوزه حجاب همیشه دچار افراط و تفریط شدیم که ناشی از فقدان درک درست از مسئله حجاب هم هست. در فضای مدارس مسئله پوشش و حجاب مثل هنجاری چون نماز و یک مسئله درونی بوده و طبیعتا اجبار بردار نیست. اگرچه در جایی که ساختارها و هنجارهای جامعه خدشه دار شود قانون برخورد می‌کند اما معتقدیم روش های اقناعی، پرهیز از بایدها و نبایدها و توجه به سلیقه دانش آموزان و زیبایی و توجه به پوشش بومی و منطقه ای باید مورد توجه قرار گیرد.

کاظمی افزود: تحقیقات نشان می‌دهدبیحجابی و فقدان پوشش مناسب عامل ۷۵ درصد برخی آسیب های اجتماعی و بیش از ۷۰ درصد مزاحمت ها برای خانواده هاست.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب