کد خبر : 30995
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۴:۵۰
361 بازدید بازدید

محمد تقي سبزواري ؛

ضرورت مشارکت تشکل‌های معلمی در تنظیم بودجه

ضرورت مشارکت تشکل‌های معلمی در تنظیم بودجه
تجربه چند دهه گذشته نشان می‌دهد که تشکل‌های معلمی سیاسی، حضوری فعال و حتی مشارکتی حداقلی در ارائه پیشنهاد و نقد بودجه مصوب ندارند. البته نمی توان صدور یک بیانیه تحلیلی بعضی از تشکل های سیاسی طی یکی، دو سال گذشته را نادیده گرفت. تشکل های صنفی که بدون جبهه‌گیری جناحی سعی می‌کنند امور صنفی را پیگیری کنند، در ناکارآمدی این مرحله از تدوین لایحه بودجه، دست کمی از تشکل های سیاسی ندارند. این تشکل ها بدون اطلاع و رغبت به حضور در طی مراحل تنظیم لایحه و کلیات بودجه، پس از تصویب در صحن علنی و گاهي ارسال قانون بودجه به شورای نگهبان شروع به اعتراض می کنند.؛

طی هفته گذشته و جاری، تیم مالی وزارت آموزش و پرورش در حال رایزنی و تشکیل جلسه با کارشناسان سازمان برنامه و بودجه برای تهیه و تنظیم بودجه و ردیف های مربوطه در سال ۹۸ است. طبیعی است پس از برگزاری این جلسات، سازمان برنامه و بودجه لایحه را برای تقدیم به مجلس آماده می‌کند. سال گذشته رییس سازمان برنامه و بودجه تلاش زیادی برای کسب رای اعتماد وزیر آموزش و پرورش به خرج داد. توقع ایشان از وزیر برای همکاری درزمینه به حداقل رساندن بودجه درخواستی، انتظار زیادی نیست. با توجه به نوع ارتباط وزیر با رییس سازمان برنامه و بودجه و حضور اللهیار به‌عنوان معاون توسعه و پشتیبانی، بعید به نظر می رسد بودجه پیشنهادی سال ۹۸ جوابگوی نیازهای آموزش و پرورش باشد. با این اوصاف این وزارتخانه همچون سنوات قبل نیازمند مشارکت‌های مردمی است.

تجربه چند دهه گذشته نشان می‌دهد که تشکل‌های معلمی سیاسی، حضوری فعال و حتی مشارکتی حداقلی در ارائه پیشنهاد و نقد بودجه مصوب ندارند. البته نمی توان صدور یک بیانیه تحلیلی بعضی از تشکل های سیاسی طی یکی، دو سال گذشته را نادیده گرفت. تشکل های صنفی که بدون جبهه‌گیری جناحی سعی می‌کنند امور صنفی را پیگیری کنند، در ناکارآمدی این مرحله از تدوین لایحه بودجه، دست کمی از تشکل های سیاسی ندارند. این تشکل ها بدون اطلاع و رغبت به حضور در طی مراحل تنظیم لایحه و کلیات بودجه، پس از تصویب در صحن علنی و گاهی ارسال قانون بودجه به شورای نگهبان شروع به اعتراض می کنند.

این نوع اعتراضات یا صدور بیانیه بیش از آنکه نماد فعالیت و مشارکت مدنی باشد، به نوعی به رفتار پوپولیستی شبیه است. عدم مشارکت تشکل های معلمی اعم از صنفی یا سیاسی را می‌توان در یکی از حالت های زیر قابل بررسی دانست:

۱- عدم تمایل و مداخله تشکل های معلمی با هدف محکومیت و نقد دولت صورت می گیرد. این تشکل ها برای زیر سوال بردن وزیر و دولت از پتانسیل علمی برای نقد وزارتخانه برخوردار نیستند و از حربه کمبود بودجه برای محکومیت وزیر و حضور در جامعه فرهنگی استفاده می کنند. تمرکز بر بودجه و حقوق معلمان و افزایش مشارکت های مردمی برای تامین بودجه های جاری، بهترین ابزار برای تحریک افکار عمومی و نمایندگان مجلس است.

۲- وزارتخانه تمایلی به مشارکت فعالان و تشکل‌های معلمی به‌عنوان بازگو کننده نظرات بدنه آموزش و پرورش ندارد. حضور فعالان و تشکل های معلمی در تنظیم لایحه بودجه، نوعی مشارکت در مدیریت محسوب می‌شود. این مشارکت در آینده باعث ایجاد توقع می شود. تجربه مشارکت در مدیریت، تجربه مطلوبی برای مدیران ما نیست.

۳- دولت و سازمان برنامه و بودجه علاقمند به حضور فعالان و تشکل های معلمی نیستند. تشکل های معلمی به زیر وبم‌های آموزش و پرورش آشنا هستند و مطالبه آن‌ها حداکثری است. برخلاف کارشناسان تعلیم و تربیت، کارشناسان برنامه و بودجه حساسیت لازم بر ردیف ها و بودجه آموزش و پرورش ندارند. برای آن‌ها اولویت‌های دولت مهم است و آموزش و پرورش جزو اولویت‌های دولت نیست. در این شرایط چالش به‌وجود آمده بین فعالان صنفی و کارشناسان برنامه و بودجه، سرعت تنظیم لایحه را با مشکل مواجه می‌کند و این مطلوب سازمان برنامه و بودجه نیست.

برخلاف تصور فعالان صنفی، اکنون فصل چانه زنی برای تنظیم بودجه است. اعتراضات پس از تصویب کلیات بودجه یا تصویب در کمیسیون تلفیق و صحن علنی یا تصویب شورای نگهبان قابلیت اجرایی ندارد. باوجود پیمان نانوشته بین نوبخت و بطحایی و اللهیار در تنظیم بودجه، مشارکت یا اصرار بر مشارکت در تنظیم بودجه می تواند مفید واقع شود.

 

منبع: روزنامه قانون

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب