کد خبر : 30882
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۶:۰۹
395 بازدید بازدید

نسرین محمدباقری؛

۲۲ امرداد روزجهانی چپ دستها

۲۲ امرداد روزجهانی چپ دستها

یادداشت اختصاصی:       برخی مناسبت های تقویم حال و هوای دیگری دارندمثلا وقتی چپ دست هستید، ۱۳اوت برابر ۲۲ امرداد روز جهانی چپ دستان برایتان متفاوت است. دلیل نامگذاری این روز ،شاید انتقادی باشد به زندگی در دنیای راست دستها با ابزارها و امکاناتی که همگی برای افراد راست دست طراحی شده .ازسوی

یادداشت اختصاصی:

 

 

 

برخی مناسبت های تقویم حال و هوای دیگری دارندمثلا وقتی چپ دست هستید، ۱۳اوت برابر ۲۲ امرداد روز جهانی چپ دستان برایتان متفاوت است.
دلیل نامگذاری این روز ،شاید انتقادی باشد به زندگی در دنیای راست دستها با ابزارها و امکاناتی که همگی برای افراد راست دست طراحی شده .ازسوی دیگر مبارزه با خرافه هایی که در فرهنگهای مختلف علیه چپ دستی وجود داشته و امروزه کم رنگ شده است.
تلخ ترین خاطره تحصیل من مربوط به پایه اول ابتداییست که تمام تلاش آموزگارم وادار کردن من به نوشتن با دست راست با زور و تنبیه بود .تلخی خاطرات آن سال هنوز برایم آزاردهنده است.
نشستن در نیمکت های ۳نفره سخت بود. باید حواست را جمع می کردی موقع نوشتن دستت به آرنج دوست بغل دستی نخورد. گاهی به خاطر جهت نشستن در امتحان تذکرات مراقب را می شنیدیم که گمان می کرد قصد تقلب داریم!یادنگرفتن بافتنی در درس حرفه وقتی جهت بافتن با دردست گرفتن میل‌ها عوض می شد و کار با قیچی وبعدها رانندگی با دنده سمت راست ،در دانشگاه نشستن برصندلی دسته دار مخصوص افراد راست دست و نوشتن سخت بود. هنوز هم در دانشگاه و مدارسی که از صندلی دسته دار استفاده می شود ،تعداد صندلی افراد چپ دست بسیار محدوداست .
در کیبورد صفحه کلیدعددی سمت راست قرار دارد،دکمه های پرکاربرد حروف برای ما چندان در دسترس نیست. دربانکها خودکار در جهت راست مشتری قراردارد.
لوازم آشپزی نیز برای راست دستها ساخته شده اند.جهت تیزی چاقوبرای ما برعکس است. شیرجوش برای یک چپ دست هیچ کاربردی ندارد.هنگام نشستن سرمیزغذا در کنار یک فرد راست دست مجبور به چندبار عذرخواهی می شوی.در میهمانی برای پوست گرفتن میوه گاهی دچار استرس می شوی.
۱۵درصد از جمعیت جهان را چپ دستها تشکیل می دهند.برخی از کارشناسان اعتقاد دارند افراد چپ دست استقلال و سازگاری و انعطاف بیشتری دارند زیرا مجبورند با دنیایی که برای آنها ساخته نشده خود را وفق دهند.طبق تحقیقات توانایی افراد چپ دست در زمینه ریاضی و حل مساله ،ورزش وموسیقی کمی بیشتر است.
مطالعاتی وجود دارد که قوی تربودن حافظه واقع نگار افرادچپ دست رانشان می دهد. به یاد آوردن برخی خاطرات از سال های اولیه زندگی یا به یاد داشتن زمان دقیق وقوع برخی وقایع زندگی شخصی یا زمان وقایع تاریخی .البته نتایج این مطالعات قطعی اعلام نشده است ولی از نظرتجربه شخصی من صحت دارد.
دربرخی کشورها فروشگاههایی با درنظر گرفتن وسایل موردنیاز افرادچپ دست وجود دارد.درکشور ما درسالهای اخیر ،تنها امتیاز موجودبرای افراد چپ دست،انتخاب گزینه مربوطه در فرم ثبت نام کنکور و آزمونهای سراسری است تا روز آزمون صندلی مخصوص در اختیارشان گذاشته شود.
در زمانهای گذشته در بسیاری از جوامع،چپ دستی نوعی ناهنجاری و عادت ناپسند محسوب می شده کلمه بدخواه در زبان انگلیسی ریشه لاتینی دارد که معنای آن چپ می‌شود اما از زمان بسیار قدیم در کتاب‌های لغتنامه در کنار ریشه این کلمه از واژه‌های شیطان‌صفت یا بدشانس استفاده کرده‌اند. . در زبان آلمانی واژه چپ و ناشی معادل هم هستند.
دربرخی روایات دینی ما خوردن و آشامیدن با دست چپ مکروه دانسته شده که باید در اعتبار آنها شک کرد.
به عنوان یک معلم،در جلسات اول هرسال تحصیلی سعی می کنم دانش آموزان چپ دست را شناسایی کنم.به نظرمن چپ دستها از نظررفتاری واخلاقی کمی متفاوت و دوست داشتنی ترهستند.
این روزجهانی بر همه عزیزان چپ دست مبارک.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب