کد خبر : 30196
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۶:۵۱
432 بازدید بازدید

برگردان و تحلیل: زهرا علی اکبری؛

اهمیت زبان مادری در آموزش/ چرا مدارس باید زبان مادران دانش آموز را تشویق کنند؟

اهمیت زبان مادری در آموزش/ چرا مدارس باید زبان مادران دانش آموز را تشویق کنند؟

اختصاصی تارنمای معلم ایرانی:   اگر با فردی به زبانی که می فهمند صحبت کنید حرفتان به مغزش می رسد اما اگر با او به زبان مادریش صحبت کنید حرفتان به دلش می نشیند (نلسون ماندلا). با افزایش مهاجرت و محبوبیت روزافزون مدارس بین المللی، تعداد دانش آموزان در یک زبان به غیر از زبان

اختصاصی تارنمای معلم ایرانی:

 

اگر با فردی به زبانی که می فهمند صحبت کنید حرفتان به مغزش می رسد اما اگر با او به زبان مادریش صحبت کنید حرفتان به دلش می نشیند (نلسون ماندلا).

با افزایش مهاجرت و محبوبیت روزافزون مدارس بین المللی، تعداد دانش آموزان در یک زبان به غیر از زبان مادری به سرعت در حال رشد است . تحقیقات نشان می دهد که داشتن پایه قوی در زبان مادری منجر به درک بسیار بهتر از برنامه درسی و همچنین یک نگرش مثبت نسبت به مدرسه می شود، لذا ضروری است که کودکان در هنگام تحصیل در یک زبان دیگر، زبان اول خود را حفظ کنند.

هنگامی که کودکان زبان مادری خود را توسعه می دهند، به طور همزمان مهارت های ضروری دیگری مانند تفکر انتقادی و مهارت های سواد آموزی را پرورش می دهند. این مهارت هایی است که آنها در آموزش رسمی یاد می گیرند و تحقیقات به ما می گوید که هر مهارت و مفاهیمی که یادگیرنده در زبان اصلی به دست آورده ، نباید مجددا زمانی که آنها به زبان دوم منتقل شوند تدریس شوند. به عنوان مثال، اگر یک کودک توانایی حدس زدن خود را در معنییک کلمه از طریق محتوای آن و یا خواندن خطوط توسعه داده است، این مهارت ها را وقتی شروع به تحصیل در زبان دوم میکنند، به راحتی انتقال می  دهد. با این وجود، آموزش مهارت های انتزاعی به طور مستقیم از طریق زبان دوم بسیار سخت تر است.

همچنین در تحقیقات نشان داده شده است که پایه قوی در زبان مادری،  کودکان را با مهارت هایی که نیاز به یادگیری زبان های اضافی دارند، مجهز می سازد و به آنها امکان می دهد درک خود را از ساختار زبان به چندین زبان جدید انتقال دهند. درک بصری از دستور زبان وقتی توسعه مییابد که ابتدا کودکان زبان مادری خود را یاد گیرند و به راحتی بتوانند آن را به زبان های دیگر منتقل  و همراه کنند. با توجه به جهانی سازی و افزایش همکاری بین ملت ها در بسیاری از سازمان ها نیاز به چند زبانه بودن به عنوان یک ویژگی  و داشتن آشنایی به زبان دیگری در کنار  مهارت ها و تخصص در یک حوزه خاص  وجود دارد.

زبان مادری نیز نقش مهمی در توسعه هویت شخصی، اجتماعی و فرهنگی فرد ایفا می کند. کودکان با پایه قوی در زبان اول خود، اغلب درک عمیق تر از خود و مکان خود را در جامعه، همراه با افزایش احساس سلامت و اعتماد به نفس خواهند داشت  و به طور طبیعی، این ویژگی به هر جنبه ای از زندگی آنها، از جمله پیشرفت تحصیلی می رسد.

صاحبنظران آموزشی  بر این باورند که کودکان به زبان مادری خود فکر می کنند و از طریق زبان مادری بهتر می توانند طرز تفکر خود را بیان نمایند و کودک از طریق زبانی که فرا می‌گیرد به بیاناحساسات خود و شناختش از محیط می پردازد.زبان مادری در شکل گیری هویت و شخصیت کودک تأثیر غیرقابل‌انکاری دارد و در واقع بخشی از هویت فرد است. فراگیری زبان مادرییادگیری زبانهای دیگر را تسهیل می کند و منجر به پیشرفت زبانی و آموزشی میشود. کودکان از این طریق به درک عمیقتری دست مییابند و قادر میشوند چندین نظام زبانی را مقایسه و استفاده کنند.

افرادی که علاوه بر زبان مادری، زبان های دیگری نیز بلدند، انعطاف پذیرتر هستندو در محیط های چند فرهنگی راحت تر عمل می کنند. درواقع هر زبانیفرصت هایی برای شناخت جهان فراهم می کند و هر چه تعداد اینفرصت ها  بیشتر باشد فرد می تواند درک بهتر، شفاف تر و درنتیجه منطقی و درست تری از جهان داشته باشد.

دکتر باطنی زبان شناس درباره اهمیت زبان مادری می گوید: سال‌هاست که شعار انتخابییونسکو برای روز جهانی ‏زبان مادری، حول موضوع آموزش‌های چند زبانه به‌عنوان یکی از پیش‌شرط‌های توسعه پایدار می‌چرخد. یونسکو نیز با اشاره به اهمیت تنوع زبانی در جوامع انسانی بر تعهد همه جانبه خویش به پاسداشت تنوع زبانی و چندزبانگی تأکید می‌کند و یادآور می‌شود که زبان‌ به اندیشه‌ها و هویت ما شکل می‌دهند و ما از رهگذر آن‌ها خویش را بیان می‌کنیم. بدون احترام به تنوع زبانی که راهی را برای درک درست همه فرهنگ‌ها باز می‌کند،یک گفت‌و‌گوی معتبر یا همکاری مؤثر بین‌المللی شکل نمی‌گیرد.‏

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب