کد خبر : 29719
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ - ۹:۵۲
983 بازدید بازدید

شهرام جمالی؛

راهنمای ساماندهی یا دستورالعمل نابه سامانی!

راهنمای ساماندهی یا دستورالعمل نابه سامانی!
نبودِ سرپرستان بخش فارغ از اینکه به کاهش کیفیت در فرآیند عملیِ آموزش منجر می شود، امکان کنترل و نظارت بر دستگاه ها و تجهیزات کارگاهی را نیز با دشواری هایی مواجه ساخته و عملاً فشار مضاعفی را بر هنرآموزان تحمیل می کند‌؛

یادداشت اختصاصی شهرام جمالی؛ کارشناس آموزشی:

 

 

بی گمان مهمترین مشکل وزارت آموزش و پرورش در سال تحصیلی جدید کمبود نیروی انسانی است. این مشکل به قدری جدی است که نه تنها به کارگیری نیروهای استخدامی جدید از طریق آزمون و دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی کفایت نخواهد کرد بلکه‌ استفاده از نیروهای سرباز معلم، خرید خدمات و حق التدریس هم پاسخگو نخواهد بود. این موضوع سبب شده تا آموزش و پرورش برای تامین نیرو در سال تحصیلیِ آینده، روی شیوه هایی متمرکز شود که بدیهی ترین پیامد آنها کاهش کیفیت آموزشی خواهد بو‌د.

یکی از روش های مورد نظر که البته چیز جدیدی نیست و فقط قرار است با جدیت بیشتری دنبال شود، تدریس اجباری مدیران، معاونان، مشاوران و سرپرستان بخش است که دستورالعمل آن نیز اخیراً از سوی مرکز برنامه ریزی منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش تحت عنوان “راهنمای ساماندهی مدرسه محور” به استانها ابلاغ شده است.

دستورالعملی که با هدف تامین کارکنان آموزشی و پرورشی مدارس تهیه شده است. اما نحوه توزیع نیروهای آموزشی و همچنین ساعات تدریس بین مدیران، معاونان، مشاوران و سرپرستان بخش هنرستان ها را بگونه ای انجام داده است که بیش از آنچه به ساماندهی بیانجامد به نابه سامانی منجر خواهد شد.
الزام به تدریس عوامل اجرایی مدرسه در حالی صورت می گیرد که بسیاری از شاخص های نیاز مثل تعداد معاونان، مشاوران و سرپرستان بخش مورد نیاز مدارس همواره با اجرای سیاست های انقباضی و با توجیه صرفه جویی، تعدیل شده اند و اکنون همین تعداد اندک هم مجبور به تدریس شده اند تا شاخص های نیاز بازهم تعدیل تر! شوند.

برای نمونه بر اساس آنچه در راهنمای ساماندهی مدرسه‌محور برای سال تحصیلی ۹۸-۹۷ آمده است، در هنرستان ها “هر سرپرست بخش باید ۱۲ ساعت در هفته در دروس مهارتی یا فنی مرتبط با گروه مربوط تدریس موظف داشته باشد.”

در این صورت یک محاسبه ساده، اغلب سرپرستان بخش هنرستان ها را به این نتیجه می رساند که پست هنرآموزی با ۲۴ ساعت تدریس هفتگی در سه روز هفته برای آنان بسیار با صرفه تر از پست سرپرستی بخش با ۱۲ ساعت تدریس و حضور تمام وقتِ هفتگی در مدرسه خواهد بود و بعید نیست تعدادی زیادی از آنان نیز ترغیب شوند که دو روز خالی در برنامه هفتگی خود را با تدریس غیرموظف پر کنند.

حال پرسش اینست که با این شرایط کدام سرپرست بخش، تمایل دارد در پست خود باقی بماند و به دنبال شرایط به صرفه تری نباشد؟ آنهم در شرایطی که هیچ قانون الزام آوری برای حضور سرپرستان بخش در هنرستان ها وجود نداشته و در دستوالعمل های مشابه ساماندهی نیروی انسانی نیز تنها به عبارت ” سرپرست بخش تعلق می گیرد” – آنهم در صورت احراز شرایط خاصی از نظر تعداد هنرجویان و … – بسنده شده است.

از سوی دیگر وقتی الزامی از طرف سیستم برای حفظ یک پست وجود ندارد، از آنجا که سیستم هم بشدت با مشکل کمبود نیروی آموزشی مواجه است نه تنها کوچکترین مقاومتی در مقابل این تغییر وضعیت نخواهد کرد.

هر چند به این ترتیب ظاهراً بخشی از مشکل کمبود نیروی آموزشی هنرستان ها در دروس مهارتی و فنی برطرف می شود؛ اما از سوی دیگر بی گمان، عدم حضور و یا کمبود سرپرستان بخش در هنرستان ها، خود به عامل نابه سامانیِ دیگری تبدیل خواهد شد. نبودِ سرپرستان بخش فارغ از اینکه به کاهش کیفیت در فرآیند عملیِ آموزش منجر می شود، امکان کنترل و نظارت بر دستگاه ها و تجهیزات کارگاهی را نیز با دشواری هایی مواجه ساخته و عملاً فشار مضاعفی را بر هنرآموزان تحمیل می کند‌. علاوه بر اینکه ماهیت برخی رشته های فنی و مهارتی در هنرستان ها اساساً به گونه ایست که حذف این پست را تقریباً غیرممکن می سازد. چرا که پروسه یادگیری برخی فنون و مهارت ها با مخاطرات اجتناب ناپذیری مواجه است که عدم نظارت و توجه جدی به آنها می تواند پیامدهای ناگوار و بعضاً جبران ناپذیری را برای سلامت جسمی هنرآموزان و هنرجویان به دنبال داشته باشد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

احمد شنبه , ۲۳ تیر ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۶

وجود سرپرست بخش هیچ تأثیر مثبتی ندارد. نیروهای مازاد سرپرست بخش می شوند.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب