کد خبر : 29264
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۱
645 بازدید بازدید

برگردان: مهدی بهلولی؛

بهترین سن برای آغاز مدرسه چه زمانی است؟

بهترین سن برای آغاز مدرسه چه زمانی است؟

  بهترین سن برای آغاز مدرسه چه زمانی است؟ پاسی سالبرگ، روزنامه “سیدنی مورنینگ هرآلد”، ۱۲ ژوئن ۲۰۱۸ برگردان : مهدی بهلولی   یکی از بزرگ ترین پرسش هایی که پدر- مادران با آن روبرو هستند زمان فرستادن بچه شان به مدرسه است. در استرالیا فاکتورهای زیادی برای درنظرگرفتن وجود دارد : آیا بچه آمادگی

 

بهترین سن برای آغاز مدرسه چه زمانی است؟

پاسی سالبرگ، روزنامه “سیدنی مورنینگ هرآلد”، ۱۲ ژوئن ۲۰۱۸

برگردان : مهدی بهلولی

 

یکی از بزرگ ترین پرسش هایی که پدر- مادران با آن روبرو هستند زمان فرستادن بچه شان به مدرسه است. در استرالیا فاکتورهای زیادی برای درنظرگرفتن وجود دارد : آیا بچه آمادگی دارد؛ آیا او کم سن و سال ترین بچه در کلاس درس خواهد بود؛ نوع مدرسه چه باشد؛ آیا ما می توانیم از پس پرداخت شهریه های بالا مراقبت از بچه بربیاییم؛ مادر و پدران دیگر چه می کنند؛ و پرسش هایی از این دست.

به عنوان یک کارشناس آموزش، که به زودی با خانواده ام، با دو پسر ۳ و ۶ ساله، از فنلاند به سیدنی نقل مکان می کنم اینها انواع پرسش هایی است که همسرم و من، خیلی زود با آنها رویارو خواهیم شد. من اطلاع دارم که یک مدرسه سیدنی، تصمیم گرفته که تنها پسرهایی که ۵ ساله شده اند را بپذیرد. اما به باور من و با توجه به گواه و تجربه شخصی از کشور زادگاهم،این واقعیت به جد مورد تایید است که بهترین سن برای آغاز آموزش رسمی یک بچه، ۷ سالگی است.

اما پژوهش ها همچنین نشان می دهند که کودکان،پیش از آغاز آموزش رسمی،از یک برنامه بازی- بنیاد سال های نخست کودکی، بیش از آموزش رسمی شبه مدرسه ای، سود می برند. بچه های ۴ و ۵ ساله، در یک محیط بازی – بنیاد، نسبت به کاری که در مدرسه،اگر در سن خیلی کم به مدرسه بروند،انجام می دهند بیشتر درگیر می شوند و بیشتر یاد می گیرند.

 

 

من بخشی از ساخت نظام آموزش و پرورش فنلاند بوده ام و در سیاست آموزشی کار کرده ام و همه زندگی من پژوهش بوده است. من امکان پژوهش روی نظام های آموزشی سراسر اروپا و اطراف جهان را داشته ام. پس با توجه به این که آخر امسال،پسرهای خودم به سیدنی می آیند و اگر برگه سفیدی برای طراحی ورودی یک مدرسه داشتم، چه می کردم؟

خب، سه نکته کلیدی وجود دارد که در نظر خواهم گرفت. نخست این که “نظام” باید از چشم انداز یک کودک، طراحی شود. راه ورود باید نیازهای هر کودک را درنظر بگیرد و نظام باید برای سازگار شدن با مرحله رشد و ویژگی های فردی همه کودکان، نرمش پذیر باشد. آموزش در فنلاند، سراسر، دولتی مدیریت می شود. عدالت آموزش، رانه کلیدی سیاست آموزش و پرورش است. آموزش، با کیفیت بالا و هزینه کم می باشد. من این مدل را برخواهم گزید.

نکته دوم به پیش از آغاز هر گونه آموزش مدرسه ای رسمی برمی گردد. من سیستم فراگیر سال های نخست کودکی خواهم داشت که کودک در آن حق به برنامه بازی – بنیاد سرگرمی، کنش فیزیکی و یادگیری دارد. این نوع برهم کنش،حیاتی است زیرا تمرکز روی رشد همه جانبه کودک را امکانپذیر می سازد. کودکان، مهارت های اجتماعی،آفرینشگری[خلاقیت]،همدردی و چگونگی به کارگیری خیال ورزی شان برای یادگیری را می آموزند. یک عنصر مهم “آمادگی مدرسه” است که به آماده بودن مدرسه برای همه نوع از کودکان اشاره دارد.

سومین کاری که انجام خواهم داد شروع آموزش مدرسه ای غیر رسمی در دست کم ۶ سالگی و برنامه ریزی سال نخست است تا این که گذری هموار به آموزش مدرسه ای رسمی باشد. ما این کار را در فنلاند و در دیگر کشورهای اسکاندیناوی انجام می دهیم. تجربه ما این است که کودکان از این کار بهره مند می شوند و برای “مدرسه واقعی” که برای ۱۱ سال بعد،یا بیشتر،با آن سر و کار خواهند داشت، خیلی خوب برانگیخته می شوند.

 

 

نظام آموزش مدرسه ای استرالیا، بر اندازه گیری و سنجش های پیاپی بنیان شده است. در فنلاند، هیچ آزمون تستی ملی وجود ندارد. تنها آزمون بیرونی که همه دانش آموزان باید در آن شرکت کنند آزمون دیپلم دبیرستان در سن ۱۸ سالگی است. نبود آزمون تستی ملی، همچون “برنامه ارزشیابی ملی سوادآموزی و ریاضی” (NAPLAN) استرالیا، پدر- مادران و بچه ها را از نگرانی درباره که این که کودک برای مدرسه رفتن یا نرفتن آماده است، رها می سازد.

هیچ گواهی وجود ندارد که آغاز زود هنگام مدرسه یا داشتن روزهای آموزشی بلندتر، سودی به همراه داشته باشد. و برای آن پدر- مادرانی که به فکر این هستند که کودک شان به عمد یک سال را در مدرسه تکرار کند پژوهش نشان می دهد که این کار نیز، بیش از هر چیز دیگر،زیان هایی در پی دارد همچون رفتن به سوی نرخ ترک تحصیل بالاتر و احساس داغ و ننگ، و جدا شدن از دیگران. و این از هر نظر،درمانی بسیار گران است. [مترجم : گویا نویسنده این فکر را نقد می کند که کودک مدرسه را زود شروع کند اما بعد تکرار پایه عمدی داشته باشد.]

البته هیچ برگه سفیدی برای بازطراحی هیچ نظام آموزش مدرسه ای وجود ندارد. اما برخی درس های مهم از نظام های آموزش مدرسه ای دیگر در گرادگرد جهان وجود دارد. به نزد من، مهم تر از همه این درس ها،مطمئن شدن از این است که راه ورود به مدرسه، سرگرمی و تجربه بازی- بنیاد طراحی شده از چشم انداز کودکان است. همچنین مهم اجازه دادن به مدرسه برای سازگار شدن با نیازهای کودکان و نه کار در قالب های تک سایز همه مدل می باشد.

 

https://www.smh.com.au/education/when-is-the-best-age-to-start-school-how-about-7-20180610-p4zko8.html

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب