کد خبر : 29119
تاریخ انتشار : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۹
529 بازدید بازدید

برگردان: زهرا علی اكبری؛

شش مزیت یادگیری مبتنی برهمکاری (یادگیری مشارکتی)

شش مزیت یادگیری مبتنی برهمکاری (یادگیری مشارکتی)

در یادگیری مشارکتی ، دانش آموزان باید با یکدیگر در گروه های کار کنند. وقتی دانش آموزان وقت خود را با هم می گذرانند و کار می کنند، یاد می گیرند چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. آنها همچنین می توانند دوستی را با یکدیگر بدست آورند و به این ترتیب روحیه و عملکرد گروه

در یادگیری مشارکتی ، دانش آموزان باید با یکدیگر در گروه های کار کنند. وقتی دانش آموزان وقت خود را با هم می گذرانند و کار می کنند، یاد می گیرند چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. آنها همچنین می توانند دوستی را با یکدیگر بدست آورند و به این ترتیب روحیه و عملکرد گروه را افزایش دهند.

یادگیری مشارکتی یکی از روش های تدریس است که در آن دانش آموزان در گروه ها با یکدیگر فعالیت می کنند تا بتوانند یک مفهوم را درک کنند، یک محصول ایجاد کرده و یا یک مشکل را حل کنند.در این یادگیری برخلاف یادگیری فردی، دانش آموزان با یکدیگر درخصوص اطلاعات و دانش شان  بحث و بررسی می کنند ، ایده های خود را ارزیابی کرده و نتایج و کار خود را با هم هماهنگ می کنند.

بدین ترتیب، یادگیری مشارکتی یک اصطلاح دقیق در تدریس فعال است که رویکردهای آموزشی که شامل تلاش مشترک بین دانش آموزان بایکدیگر و یا دانش آموزان با معلمان است را در بر می گیرد. دانش آموزان در یادگیری مشارکتی با وجود همکاری ومشارکت با یکدیگر، مسئولیت و پاسخگویی را برعهده می گیرند و برای هم افزایی دانش دیگری تلاش می کنند. یادگیری مشارکتی می تواند به صورت ارتباطات چهره به چهره یا استفاده از سیستم عامل های کامپیوتری (اتاق گفتگو یا انجمن های آنلاین) باشد.

تدریس با یادگیری مشارکتی محیطی را ایجاد می کند که اعضا در آن با تجارب و نقش های متفاوت باهم همکاری می کنند. وظایف اصلی که دانش آموزان در یادگیری مشارکتی دارند شامل نوشتن مشارکتی، پروژه های گروهی، حل مسئله، بحث و بررسی، تشکیل گروه های مطالعه ، بهره گیری از ایده های یکدیگر و فعالیت های دیگر خواهد بود.

شما ممکن است از خودتان بپرسید، مزایای یادگیری مشارکتی و همکاری در حین یادگیری چیست؟ چندین مزیت برای یادگیری مشارکتی وجود دارد. ما می توانیم آنها را به عنوان مزیت های اجتماعی، علمی یا روانشناسی طبقه بندی کنیم.

مزایای آموزش و یادگیری مشارکتی برای دانش آموزان عبارتند از:

۱-افزایش مهارت های حل مسئله

یادگیری مشارکتی شامل تعریف روشنی از یک کار آموزشی با دستورالعمل هایی است که دانش آموزان برای بحث در مورد فعالیت شان به آنها نیاز دارند تا راه حلی برای مشکل پیدا کنند. در طول بحث، آنها تشویق به گوش دادن به نظرات اعضای گروه می شوند. آنها همچنین در اشتراک گذاری اطلاعات شان به یکدیگر کمک می کنند و می توانند نظراتشان را مجددا ارزیابی کنند و نتیجه بگیرند.

اگرچه بارها بحث گروهی ممکن است تحت کنترل موثرترین فرد قراربگیرد، اما دانش آموزان باید با دادن فرصت برای صحبت کردن به یکدیگر به طور سیستماتیک عمل نمایند و همچنین محدودیت زمانی را برای به حداقل رساندن سلطه در بحث های گروهی تعیین  کنند. واقعیت این است که دراین یادگیری دانش آموزان باید برای مشارکت فعال در تحقیق و پروژه پاسخ به درخواست ها را در نظر بگیرند  و هر پاسخ احتمالی را بررسی کنند تا بتوانند راه حل درستی را برای نتیجه گیری دلخواه بدست آورند، بنابراین یادگیری مشارکتی ، مهارت های حل مسئله فرد را بهبود می بخشد

تدریس با یادگیری مشارکتی محیطی را ایجاد می کند که اعضا در آن با تجارب و نقش های متفاوت باهم همکاری می کنند. وظایف اصلی که دانش آموزان در یادگیری مشارکتی دارند شامل نوشتن مشارکتی، پروژه های گروهی، حل مسئله، بحث و بررسی، تشکیل گروه های مطالعه ، بهره گیری از ایده های یکدیگر و فعالیت های دیگر خواهد بود. .

۲- الهام بخشیدن به تفکر انتقادی

یادگیری مشارکتی نیاز به معلم به عنوان تسهیل گر در روند یادگیری دارد که در این نوع تدریس که یک روش توسعه و افزایش ظرفیت دانش آموزان برای یادگیری  و انتقال اطلاعات است ، نقش فعالی داشته باشد. این نقش می تواند شامل ایجاد و مدیریت تجربیات معنی دار در یادگیری باشد که باعث می شود دانش آموزان از طریق همکاری باهم به مشکلات واقعی و موجود در بحث موردنظرفکر کنند و بحث و بررسی نمایند. در یادگیری مشارکتی، ما انتظار داریم دانش آموزان قبل از نتیجه گیری، با ایده ها، دیدگاه ها و نظراتشان از طریق گفتگو و کارعملی آشنا شوند. بنابراین دراین یادگیری، دانش آموزان از  طریق تفسیر ایده ها و ارزیابی افکار و دیدگاه های دیگری ، مهارت های تفکر انتقادی  را در خود  بهبود می بخشند.

۳-بهبود تعاملات اجتماعی و حمایت از تنوع

یکی دیگر از مزایای یادگیری مشارکتی ، استفاده از استراتژی های مختلف مانند تکنیک( اره برقی) Jigsaw است که شامل جدا کردن یک کار(قطعه) به کارهای(قطعات) کوچک تر است. تکنیک Jigsaw یک سیستم طراحی فعالیت های کلاس درس است تا دانش آموزان برای تکمیل وظایف به یکدیگر متکی باشند. در این تکنیک گروه ها تشکیل می شود و هر گروه بخشی از کار را مدیریت می کند تا در نهایت همه آنها یک فعالیت کامل را درست مانند یک پازل انجام دهند.

 استراتژی Jigsaw دانش آموزان را قادر می سازد تا مشتاقانه به درک یکدیگر کمک کنند، زیرا مربی آنها را  در گروه هایی متفاوت قرار می دهد  که نیاز به مهارت متفاوت دارند.برای مدیریت موثر وظایف در گروه ها، دانش آموزان از گروه های مختلف باید ایده ها و نظرات را در میان خود، مشاهده کنند. این نوع کار گروهی دانش آموزان را قادر می سازد تا در حوزه های اختصاص داده شده خود کارشناس باشند. در پایان هم بتوانند پس از اتمام کار گروه، دانسته ها را  به دیگران آموزش دهند.

۴-کمک به توسعه مهارت های خود مدیریتی

یادگیری مشارکتی مستلزم این است که دانش آموز تصمیم گیری خوبی داشته باشید. این در کار گروهی مشهود است که در آن دانش آموزان باید قادر به انجام وظیفه (آسان یا دشوار) باشند و  مشکلات را شکست دهند تا بتوانند راه حل را پیدا کنند. برای یک مدیر خوب بودن ، شما باید یک حل کننده مشکل بزرگ باشید، قادر به فکر کردن از طریق وظایف چالش برانگیز، مطالعه مشکلات و بررسی راه حل ها باشید. مهارت های خودمدیریتی جز ویژگی های فردی هستند که به شما کمک می کنند احساس راحتی و کارایی بیشتری در گروه داشته باشید. با داشتن صلاحیت های خود مدیریتی، دانش آموزان  می توانند با یکدیگر به صورت حرفه ای ارتباط برقرار کنند. یادگیری مشارکتی همچنین به شما در تصمیم گیری های خوب و مدیریت زمان کمک می کند.

۵- توسعه مهارت های ارتباطی (شفاهی)

یادگیری  مشارکتی وابسته به اثربخشی گروه با حضور فعال دانش آموزان  و انجام تکالیف آنها است. بحث کل گروه به مهارت های ارتباطی قوی (ارسال اطلاعات، دریافت،  بازخورد و به اشتراک گذاری آن با کل کلاس) متکی است.

دانش آموز همچنین باید در هنگام جستجوی ایده ها و حل مسایل ، نظراتی (به صورت درسی و نوشتاری) داشته باشد.  زمانی یک گروه موفق خواهد شد؛ که دانش آموزان با رعایت حقوق همدیگر بتوانند برای تفسیر افکار خود، بیان احساسات بطور آشکار و مثبت و پرسش ها و توضیحات با یکدیگر در سطح فکری و عاطفی ارتباط برقرار کنند. با یادگیری مشارکتی، می توانید بر اقدامات و مبادلات گروه متمرکز شوید و دیگران را تشویق کنید تا افکار، ایده ها و احساسات خود را به اشتراک بگذارند.

۶-ترویج روابط بین فردی

در یادگیری مشارکتی ، دانش آموزان باید با یکدیگر در گروه های کار کنند. وقتی دانش آموزان وقت خود را با هم می گذرانند و کار می کنند، یاد می گیرند چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. آنها همچنین می توانند دوستی را با یکدیگر بدست آورند و به این ترتیب روحیه و عملکرد گروه را افزایش دهند. این بدان معنی است که آنها می توانند با هم بخندند یا گریه کنند(شکست و موفقیت). هنگامی که افراد دوست هستند، روابط همزیستی و اعتماد ایجاد می کنند و اعضای تیم احساس تعلق می کنند. معمولا قبل یا بعد از یک بحث گروهی، اعضای گروه در گفتگوهای گاه به گاه که باعث توسعه روابط بین فردی می شود، مشارکت می کنند.

نتیجه گیری

در طول یک جلسه آموزش مشترک، دانش آموزان نه تنها در تکالیف تحصیلی  تیمی کار می کنند، بلکه مهارت های اجتماعی خود را نیز توسعه می دهند و با هم یاد می گیرند که روابط خود را با دیگران در کلاس بهبود بخشند. در برنامه آموزشی موفق ، توانایی و ظرفیت تبدیل شدن به یادگیری مشارکتی  وجود دارد. این یادگیری به دانش آموزان منفعل اجازه خواهد داد که حضور خود را درفرآیند یادگیری بیشتر و فعال تر کنند. به آنها فرصت می دهد تا نقاط قوت و ضعف خود را در گروه ها کار کنند. همانطور که آنها با همسالان خود بیشتر ارتباط برقرار می کنند، روش های جدیدی برای حل و رسیدگی  به مشکلات به دست می آورند. یادگیری مشارکتی نه تنها فرایند یادگیری را افزایش می دهد، بلکه باعث می شود دانش آموزان از یادگیری نیز خوشحال باشند.

 این یادگیری به دانش آموزان منفعل اجازه خواهد داد که حضور خود را درفرآیند یادگیری بیشتر و فعال تر کنند. به آنها فرصت می دهد تا نقاط قوت و ضعف خود را در گروه ها کار کنند. همانطور که آنها با همسالان خود بیشتر ارتباط برقرار می کنند، روش های جدیدی برای حل و رسیدگی  به مشکلات به دست می آورند. یادگیری مشارکتی نه تنها فرایند یادگیری را افزایش می دهد، بلکه باعث می شود دانش آموزان از یادگیری نیز خوشحال باشند.

نگاه

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب