کد خبر : 28826
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۹
134 بازدید بازدید

نفیسه صباغی ؛

مجرمان بیمار/ دلایل افزایش کودک آزاری در گفت‌وگو با هوشنگ پوربابایی بررسی شد

مجرمان بیمار/ دلایل افزایش کودک آزاری در گفت‌وگو با هوشنگ پوربابایی بررسی شد

افرادی که در کودکی تحت آزار جنسی قرار می‌گیرند، بیشترآن‌هادر آینده مرتکب این عمل شوم خواهند شد متاسفانه کودکان از آموزش‌های متناسب با سن‌شان در خصوص مسائل جنسی برخوردار نیستند میل جنسی به کودکان فقط در ایران مشاهده نشده بلکه این جرم در سایر کشورها نیز شایع است در تمام کشورهای پیشرفته دنیا، جرم کودک‌آزاری،

افرادی که در کودکی تحت آزار جنسی قرار می‌گیرند، بیشترآن‌هادر آینده مرتکب این عمل شوم خواهند شد

متاسفانه کودکان از آموزش‌های متناسب با سن‌شان در خصوص مسائل جنسی برخوردار نیستند

میل جنسی به کودکان فقط در ایران مشاهده نشده بلکه این جرم در سایر کشورها نیز شایع است

در تمام کشورهای پیشرفته دنیا، جرم کودک‌آزاری، سخت‌ترین نوع مجازات و برخورد را به دنبال دارد

مفهوم جرم کودک‌آزاری بسیار گسترده است و آزارروانی کودک، کتک زدن،تعرض، تجاوز و … را در بر می‌گیرد


اخبار تلخ کودک‌آزاری، تجاوز و تعرض به کودکان در سال‌های اخیر، امنیت روانی کودکان و جامعه را مورد مخاطره قرار داده است. آتنا، ستایش، اهورا، بهاره و این اواخر نیز تعدادی از دانش‌آموزان مدرسه معین از قربانیان نمو‌نه‌هایی از مواردکودک‌آزاری‌های اخیر هستند که برخی از آن‌ها کشته شده و برخی دیگر نیز محکومند رنج این آزارجنسی را تا پایان عمر تحمل کنند. این اخبار ناگوار در حالی منتشر می‌شوند که کودک‌آزاری از نظر پیمان‌نامه حقوق کودک و همچنین قوانین داخلی ایران، ممنوع شمرده شده است.

تعرض و تجاوز به کودکان تبعات بسیاری برای جامعه به دنبال خواهد داشت زیرا کارشناسان اعتقاد دارند افرادی که در کودکی تحت آزار جنسی قرار می‌گیرند، بیشتر آن‌ها در آینده مرتکب این عمل شوم خواهند شد. گاهی نیز بیماری پدوفیلی یا میل جنسی به کودکان، سبب ارتکاب به این جرم است. پدوفیلی یک ناهنجاری روانی است و عبارت است از میل شدید جنسی عودکننده یا تحریک جنسی نسبت به کودکان زیر ۱۳ سال در طول یک دوره حداقل ۶ ماهه. هر چند تعریف شروع بلوغ ممکن است متفاوت باشد. مجرمان افرادی هستند که با خانواده و کودک آشنا هستند. ۹۳درصد قربانیان آزارجنسی با فرد مجرم آشنایی داشته‌اند.مجرم می‌تواند هر فردی اعم از افراد خانواده، مربی، فامیل، پرستار کودک و پدر یا مادر کودک دیگری باشد. مجرم سعی می‌کند این امر را برای کودک عادی جلوه دهد و در صورت مخالفت وی از خشونت و زور استفاده می‌کند. پس از ارتکاب جرم نیز کودک را تهدید کرده و از او می‌خواهد این اتفاق را برای کسی بازگو نکند.

بحرانی بودن وضعیت کودک آزاری در کشور

رییس فراکسیون زنان مجلس با انتقاد از بحرانی بودن وضعیت کودک آزاری در کشور معتقد است این موضوع باید جدی گرفته شود. وی در این زمینه گفته است: «متاسفانه کودکان از آموزش‌های متناسب با سن‌شان در خصوص مسائل جنسی برخوردار نیستند؛ این در حالی است که پدوفیل‌ها و افرادی که دچار اختلالات روانی جنسی هستند، همه جا حضور دارند و خطر آن‌ها کودکان را تهدید می‌کند؛ در واقع پدوفیلی، انحراف جنسی و اختلال روانی است که در آن فرد از لحاظ جنسی جذب کودکان می‌شود».

اما راهکار پیشگیری از این معضل چیست؟

اصلی‌ترین راه پیشگیری از پدوفیلی دوری از موقعیت‌هایی است که می‌تواند به رفتار پدوفیلیک فرد، جامه عمل بپوشاند. کودکان هیچگاه نباید با بزرگسالی غیر از والدین خود یا مورداعتمادترین افراد خانواده تنها باشند، باید به کودکان آموزش داده شود که در چنین موقعیتی فریاد زده و در صورت امکان فرار کنند. کودک باید بداند که فریاد زدن در این موقعیت از لحاظ مقبولیت اجتماعی مشکلی نداشته و باید برای دور شدن از موقعیت‌های دلخواه افراد پدوفیل آموزش ببیند.در بسیاری از کشورها، بزرگسالانی که برای شغل‌های مرتبط با کودکان انتخاب می‌شوند، از لحاظ سلامت روانی ارزیابی شده و سابقه کیفری آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

میل جنسی به کودکان فقط در ایران مشاهده نشده بلکه این جرم در سایر کشورها نیز شایع است. یکی از نمونه‌های آن نیز سوءاستفاده‌ جنسی از پسربچه‌ها توسط کشیش‌های کاتولیک بود، تعدادی از کاتولیک‌ها در حالی‌که ازدواج برای رهبران مذهبی را ممنوع کرده‌اند اما رفتارهای خشن و هم‌جنس‌گرایی و حتی کودک‌آزاری را مرتکب شده‌اند.

آموزش به جای مقابله با جرم

هوشنگ پوربابایی،حقوق‌دان و استاد دانشگاه در مورد علل افزایش اخبار مبنی بر کودک‌آزاری به «قانون» می‌گوید: «مهم‌ترین گام برای پیشگیری از وقوع جرم کودک‌آزاری، آموزش به افراد است که متاسفانه در مورد مسائل پیشگیری، شیوه قانونگذاری در کشور ما به روز نیست. در این زمینه لازم است افرادی که در سازمان‌ها، نهادهای اداری، نهادهای عمومی یا حتی نهادهای قضایی خدمت می‌کنند، مقررات لازم برای جلوگیری از وقوع این‌گونه جرایم وتخلفات را آموزش ببینند؛ موضوعی که متاسفانه کمتر شاهد آن بوده‌ایم. ما در این سال‌ها در صورت تحقق جرم فقط به شیوه مقابله با مجرم بسنده کرده‌ایم و شیوه انشای قانونگذاری ما هم از ابتدا بر همین محور استوار بوده است.

این وکیل دادگستری ادامه می‌دهد: «در تمام کشورهای پیشرفته دنیا، جرم کودک‌آزاری سخت‌ترین نوع مجازات و برخورد را به دنبال دارد. علت آن نیز این است که به افراد از سنین کودکی آموزش‌های لازم داده می‌شود که در صورت ارتکاب چنین اعمال و رفتاری چگونه از خود مراقبت کنند. همین‌طور به افرادی که در سازمان‌ها و نهادها فعالیت می‌کنند، آموزش داده شده است که در صورت مشاهده چنین رفتاری چگونه مراتب را گزارش کنند و البته این امر بر عهده دولت است؛ به عبارت دیگر آموزش وپرورش به‌عنوان متولی وظیفه دارد به کودکان و نوجوانان نحوه مراقبت از خود را آموزش دهد تا آن‌ها در مواجه با این تخلف بتوانند به درستی از خود دفاع کرده تا هیچ فردی نتواند از آن‌ها سوءاستفاده کند».

آموزش بدون شرم و حیا

پوربابایی معتقد است تا این شیوه آموزش در کشور ما به درستی اعمال نشود، ممکن است هر لحظه شاهد یا ناظر چنین اتفاقاتی در جامعه باشیم یا حتی در مواردی ممکن است نمونه‌هایی از این تخلفات وجود داشته باشد اما گزارش نشود. وی ادامه می‌دهد: «آموزش به افراد باید توسط قانونگذار در ادارات دولتی بدون شرم و حیا، وظیفه اصلی و ذاتی تلقی شود. پس در این راستا لازم است هم خانواده و هم آموزش و پرورش با آموزش‌های لازم و ضروری به کودکان و نوجوانان آن‌ها را از عواقب این اعمال آگاه سازند. اما نکته مهم این است که این شیوه آموزش، توسط آموزش و پرورش انجام شود زیرا ممکن است بسیاری از افراد از نحوه و شیوه درست آموزش اطلاع کافی نداشته باشند».

شیوه‌های اثبات حد در مورد لواط بسیار سخت است

این استاد دانشگاه با بیان اینکه قانون مجازات اسلامی، مجازات‌هایی برای جرم کودک‌آزاری پیش‌بینی کرده است،خاطرنشان‌کرد:«کودک‌آزاری ممکن است مشمول عنوان مجرمانه تفخیذ شود که در قانون این موضوع بیان شده و از حدود الهی است و درصورتی که فردی مرتکب چنین رفتاری شود، مجازات تازیانه یا شلاق در مورد وی اعمال خواهد شد. اما ممکن است ارتکاب عمل وی عنوان مجرمانه لواط داشته باشد که وطی انسان مذکر با مذکر است که در صورت اثبات جرم لواط، مجرم محکوم به حد خواهد شد. اما در مواردی که فردی با استفاده از وسایل ارتباط جمعی فیلم‌ها و عکس‌های مستهجن را منتشر کند، مطابق قانون جرایم رایانه‌ای به حبس یا جزای نقدی محکوم خواهد شد.در کشورهای پیشرفته به دلیل اینکه تمامی افراد به‌یژه افراد زیر ۱۸ سال تحت آموزش‌های لازم قرار می‌گیرند، ارتکاب چنین اعمالی از کشورهای دیگر که چنین آموزش‌هایی داده نمی‌شود بسیار کمتر است و در صورت ارتکاب چنین جرایمی حبس‌های طویل‌المدت و محرومیت‌های اجتماعی و انفصال از خدمات دولتی و آموزشی برای مجرمان درنظر گرفته می‌شود.

مفهوم جرم کودک‌آزاری بسیار گسترده است و آزارروانی کودک، کتک زدن وتعرض و تجاوز و… را در بر می‌گیرد و قانونگذار برای هرکدام از موارد مجازات مخصوصی را تعیین کرده است. البته قانونگذار برای جرم‌هایی نظیر تعرض و تجاوز مجازات سنگین‌تری پیش‌بینی کرده‌است؛ هرچند که با وجود شدت مجازات دوباره شاهد این عمل ناشایست در جامعه هستیم اما دلیل تکرار این جرم چیست؟

پوربابایی در پاسخ به این سوال که به نظر شما مجازات در ایران در مورد کودک آزاری از بازدارندگی لازم برخوردار است، تصریح کرد: «ما قواعد متعددی در خصوص حدود الهی داریم که اولین قاعده «دراء»یا شبهات است؛ به‌این معنا که از افرادی که متهم به خطا و عصیانی هستند که موجب حَد(قصاص یا تعزیر) ‌شود، با وجود شبهه‌ای که مورد قبول عقلا باشد، آن حد، قصاص یا تعزیر برداشته می‌شود. نکته دیگر اینکه شیوه‌های اثبات حدود الهی به خصوص در مورد لواط بسیار سخت است و محاکم و دادگاه‌ها به دلیل تبعات اجتماعی ناشی از اثبات این اعمال که خلاف عفت‌ است درصدد اثبات آن برنمی‌آیند؛ بنابراین باید گفت فلسفه تشریعی مجازات سخت است. در صورتی که اگر این‌گونه اعمال با شیوه‌های راحت‌تری قابل اثبات باشد و حدود الهی هم درست اجرا شود، بازدارنده خواهد بود. اما متاسفانه نه راه‌های اثبات ساده است، نه محاکم ما درصدد اثبات موضوع هستند، در آخر نیز در صورت اثبات این جرم با سرزنش انتقادات متعدد مجامع حقوق بشری و بین‌المللی مواجه خواهیم شد».

کودکان از ترس، موضوع آزار جنسی را افشا نمی‌کنند

در خاتمه باید گفت اغلب کودکان از ترس یا بی‌آبرویی هرگز این موضوع را افشا نکرده و تا سال‌ها این کینه و بار روانی را با خود دارند که این موضوع خود سبب تحریک پذیری فرد شده و ممکن است در آینده مرتکب اعمالی خلاف شود. همان‌طور که دربالا نیز ذکر شد، مهم‌ترین گام در جهت کاهش این جرم، آموزش به کودکان است. کودکان باید بدانند که به هیچ وجه نباید به افراد غریبه اعتماد کنند. به کودکان باید آموزش داده شود هنگام مواجهه با افرادی که قصد سوءاستفاده از آن‌ها را دارند، فریاد بزنند. در این زمینه والدین وظیفه دارند با افزایش اطلاعات کودک خویش به وی بیاموزند چگونه از خود مراقبت کند و در صورت بروز هرگونه مشکل و آزارجنسی آن را به پدر و مادر خود گزارش دهد.

 

قانون

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب