کد خبر : 28813
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۷:۳۴
996 بازدید بازدید

شیرزاد عبداللهی؛

آزمون پایه هفتم مدارس سمپاد پنجم مرداد برگزار می شود

آزمون پایه هفتم مدارس سمپاد پنجم مرداد برگزار می شود

هنگامی که واژه «هوش» به گوش ما می‌خورد معمولاً مفهوم ضریب‌هوشی ( IQ ) به ذهنمان می‌آید. هوش معمولاً به عنوان توانائی چیزی که ما با آن زاده می‌شویم تعریف می شود، چیزی که قابل اندازه‌گیری است و ظرفیتی که تغییر دادن آن دشوار است. امّا در سال‌های اخیر دیدگاه‌های دیگری نسبت به هوش پدید آمده است.

هنگامی که واژه «هوش» به گوش ما می‌خورد معمولاً مفهوم ضریب‌هوشی ( IQ ) به ذهنمان می‌آید. هوش معمولاً به عنوان توانائی چیزی که ما با آن زاده می‌شویم تعریف می شود، چیزی که قابل اندازه‌گیری است و ظرفیتی که تغییر دادن آن دشوار است. امّا در سال‌های اخیر دیدگاه‌های دیگری نسبت به هوش پدید آمده است. یکی از این دیدگاه‌ها، نظریه هوش چندگانه است که توسط هاوارد گاردنر، روان‌شناس دانشگاه هاوارد، ارائه گشته است.

زمان برگزاری آزمون پایه هفتم مدارس سمپاد

طرح جایگزین سمپاد طرح شهاب است. طرح شهاب بر اساس تئوری هوشهای چندگانه گاردنر بر نامه ریزی شده است.  گاردنر نظریه‌اش را نخستین بار در کتاب «قاب‌های ذهنی: نظریه هوش چندگانه»، در سال ۱۹۸۳ ارائه کرد. به عقیده او همه انسان‌ها دارای انواع مختلفی از هوش هستند. او در کتاب خود، هشت نوع مختلف هوش را معرفی نموده و احتمال داده است که نوع نهمی نیز به عنوان «هوش هستی‌گرا» وجود داشته باشد.طبق نظریه گاردنر، برای به دست آوردن تمام قابلیت‌ها و استعدادهای یک فرد، نباید تنها به بررسی ضریب هوشی (IQ) پرداخت بلکه انواع هوش‌های دیگر را هم باید سنجید .

علاوه بر لجبازی وسوء استفاده از اختیارات مدیریتی کار شما اخلاقا هم مذموم است. شما ۶ سال دانش آموز را حافظه محور و کتاب محور می آورید و ناگهان در سال هفتم برای ورود به مدارس دولتی سمپاد می خواهید خلاقیت و ابتکار و هوش او را اندازه بگیرید. این ها چیزهایی است که شما در ۶ سال اول به آن بها نداده اید. این تکلیف مالایطاق و نوعی تقلب  است. حتی اگر فرض کنیم که شما حسن نیت دارید در یک آزمون چند ساعته شما موفق به اندازه گیری هوش های ۸ کانه گاردنر نخواهید شد. شما با سرنوشت ۲۵۰ هزار دانش آموز بازی می کنید. این بازی خطرناکی است. شما می خواهید انتقام ناکامی خود در متقاعد کردن رییس جمهور برای امضای مصوبه انحلال مدارس سمپاد دوره اول متوسطه و مخالفت شورایعالی انقلاب فرهنگی را از دانش آموزان کلاس ششم ابتدایی داوطلب ورود به مدارس سمپاد بگیرید. این کار شما علاوه بر اینکه اخلاقی و قانونی نیست ممکن است منجر به تنش اجتماعی و نا آرامی شود و مسئولیت پیامدهای اجتماعی به  عهده شما است. لطفا لج بازی با دانش آموزان را کنار بگذارید و به نظرات کارشناسان احترام بگذارید . آرای شورای عالی با امضای رئیس جمهور به دبیرخانه شورا ابلاغ می شود و معلوم نیست چرا  قبل از ابلاغ رسانه ای شد

ثبت نام سنجش هوش داوطلبان پایه هفتم مدارس تیزهوشان از  (شنبه ۱۹ خرداد) آغاز می شود و تا روز پنج شنبه (۲۴ خرداد) ادامه دارد.  آزمون این دوره که مسئولان آموزش و پرورش اصرار دارند اسم آزمون روی آن نگذارند  با خاطر لج و لجبازی نهادهای فرهنگی و آموزشی احتمالا با چالش هایی مواجه خواهد شد.

فرآیند سنجش هوش داوطلبان همزمان در سراسر کشور در تاریخ ۵ مردادماه ۹۷ انجام می‌شود و اسامی پذیرفته‌شدگان در نیمه دوم شهریورماه اعلام می‌شود. پرهیز مسئولان آموزش و پرورش و رییس سازمان سنجش این وزارتخانه از کلمه ” آزمون ” منطقی نیست.  این رقابت براساس برآوردها در این آزمون بیش از ۲۵۰ هزار دانش آموز که پایه ششم ابتدایی را با موفقیت گذرانده اند ثبت نام خواهند کرد و تقریبا از هر ۱۷ نفر شرکت کننده یک نفر پذیرفته می شود.

اشتیاق اغلب خانواده ها برای پذیرش فرزندانشان در مدارس سمپاد ناشی از توهم نابغه دانستن فرزندانشان نیست. خانواده ها بین دو گزینه مدارس غیر انتفاعی خاص با شهریه کمرشکن و مدرسه دولتی درب و داغون و رها شده دولتی گیر افتاده اند . اغلب خانواده ها  استطاعت مالی برای ثبت نام فرزندانشان در مدارس غیر دولتی خاص و معروف را ندارند و از سوی دیگر غیرت و وجدانشان رضایت نمی دهد که فرزندانشان را در مدارس رها شده دولتی ثبت نام کنند. البته مدارس سمپاد هم پول می گیرند اما به دلیل استفاده از امکانات دولتی شهریه آنها بین یک سوم تا یک چهارم مدارس انتفاعی خاص است. خانواده ها می خواهند بچه هایشان با قیمت مناسب  در مدارسی درس بخوانند که معلمان باسواد و برنامه منظم داشته باشد و عمر و استعداد دانش آموز تلف نشود.

  اینکه بین ۲۵ تا ۳۰ درصد از کل دانش آموزان پایه ششم، برای آزمون  مدارس سمپاد ثبت نام می کنند بیش از همه نشانه بی اعتبار شدن مدرسه دولتی سرکوچه است. هر چه اوضاع مدرسه عادی دولتی خرابتر شود اولیا بیشتر دنبال جایگزین یعنی “مدرسه خوب”  می گردند. تک و توک مدارس خوب دولتی هم با مصوبه انجمن مدرسه شهریه می گیرند هر چند رسما اسمش شهریه نیست. این پولهای بی حساب و کتاب مدیران و کادر این مدارس را در معرض فساد قرار می دهد تا جایی که مدیریت بر مدارس دولتی که به قول معروف اسم در کرده اند تبدیل به رانت می شود و حتی بعضی ها از سرقفلی ۱۰۰ میلیونی مدیریت بر برخی مدارس خاص سخن می گویند. تنها راه کاهش تقاضا برای مدارس سمپاد ، بالابردن کیفیت آموزشی و پرورشی مدارس عادی دولتی است.

 مثل مسابقات دوی امدادی حالا چوب از حکیم زاده و زرافشان به دست  آقای عمادی رسیده است و در واقع سخت ترین مرحله کار را با ایشان سپرده اند. آقای عمادی تقریبا  همه فکر و ذکرش در تلگرام است. او به جای توضیح مسایل و مشکلات در فضای  عمومی، همچنان در تلگرام جواب می دهد. کانال حرف حساب به مدیریت آقای رضا نهضت در مطلبی با عنوان ”   آزمونی برای دانش آموز، کارنامه ای برای وزیر/ متملقانی که به ثنای وزیران مشغولند!” نوشت : “اظهارات ضد و نقیض آقای بطحایی را در مورد مدارس سمپاد در چند ماهه گذشته مرور کنید؛ تصمیم حذف کامل این مدارس، بدون هماهنگی لازم با مراجع قانونی تصمیم گیرنده، بعد از آن، اعلام حذف هر گونه آزمونی برای ورود به این مدارس و سپس، تصمیم به انجام مصاحبه برای تشخیص هوش و استعداد و در نظر گرفتن سابقه تحصیلی دانش آموزان  و آخرین تصمیم، برگزاری آزمون متمرکز در یک روز ( پنجم مرداد) ، با نام استعداد تحصیلی و هوش!”

آقای عمادی در جوابیه ای در تلگرام می نویسد : “مدیر محترم کانال حرف حساب/ با سلام و به عنوان عضوی از کانال حرف حساب که مطالب شما را بادقت دنبال می کنم نوشته اختصاصی شما را در مورد پذیرش دانش آموز در مدارس تیزهوشان خواندم و چون در بخشی از این نوشته به تصریح اینجانب را به سرودن اشعار نو در راستای منویات وزیر آموزش و پرورش توصیف کرده اید و در بخش دیگری تلویحا من را به مسامحه و کوتاهی در انجام وظایف حرفه ای و تخصصی مورد اشاره قرار داده اید لازم‌ می دانم برای تنویر افکار دیگر اعضای کانال و سایر خوانندگان احتمالی این‌ مطالب توضیح زیر را عرض کنم.” در یادداشت حرف حساب خطاب به وزیر می خوانیم : “اظهارات برخی از اطرافیان متعلق  خود را که جهت توجیه تصمیمات آشفته و عجولانه در چند ماهه گذشته شنیده است، فراموش کند و بداند که با اعتماد به کمک و اظهارات این افراد ملون ، این وزارتخانه بزرگ را نمی تواند مدیریت کنید . خود بهتر می داند که بسیاری از اینها در زمان وزرای قبل از او نیز، خوشایند آنها سخن رانده اند و ثناها گفته اند و شعرها سروده اند. “

خانواده ها می خواهند بچه هایشان با قیمت مناسب  در مدارسی درس بخوانند که معلمان باسواد و برنامه منظم داشته باشد و عمر و استعداد دانش آموز تلف نشود آقای عمادی نکات جالبی را از چگونگی تهیه مصوبه حذف مدارس سمپاد دوره اول راهنمایی را بیان می کند و می نویسد : “در اوایل وزارت آقای بطحایی در نشستی که با حضور معاونان محترم آموزشی و نماینده مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و اینجانب در دفتر رئیس مرکز سنجش برگزار شد صورت جلسه ای تنظیم شد که بر مبنای آن به وزیر پیشنهاد گردید برای جلوگیری از بسط آزمون های مخل برنامه آموزشی در دوره ابتدایی پذیرش دانش آموز در دوره متوسطه اول در مدارس نمونه و استعدادهای درخشان متوقف شود و شناسایی و تعلیم و تربیت دانش آموزان واجد استعدادهای درخشان و برتر به سه پایه متوسطه دوم محدود گردد و علاوه بر آن طرح شهاب نیز که بر مبنای آن شناسایی و هدایت استعدادهای برتر صورت می گرفت به دوره های مختلف تحصیلی و به همه‌مناطق کشور تسری یابد. این‌ پیشنهاد به امضای همه حاضران رسید ولی نماینده مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان با آن‌مخالفت کرد. ” آقای عمادی ، خانم حکیم زاده و آقای علی زرافشان این پیشنهاد را امضا کردند.

آقای عمادی بدن اشاره به نظر وزیر نسبت به این پیشنهاد سه امضایی می نویسد : “متعاقب این امر حذف مدارس نمونه و استعدادهای درخشان در متوسطه اول به عنوان دستور نشست شورای عالی آموزش و پرورش معین شد و این شورا پس از بررسی رای به حذف مدارس یاد شده در دوره متوسطه اول داد.نظر به این که آرای شورای عالی با امضای رئیس جمهور به دبیرخانه شورا ابلاغ می شود تا از آنجا به وزارت آموزش و پرورش برای اجرا ابلاغ گردد متاسفانه این مصوبه که هیچ‌گاه صورت نهایی به خود نگرفت قبل از ابلاغ رسانه ای شد. .”  یعنی مصوبه  اولا متضمن حذف مدارس سمپاد دوره اول بوده و ثانیا بدون امضای رییس جمهور قابلیت اجرایی نداشته و بنابراین رسانه ای شدن آن  تبلیغاتی بوده است.  آقای عمادی نمی گوید چه کسانی و با چه اهدافی این مصوبه ناقص و غیر اجرایی را رسانه ای کردند. با این توضیحات حرفهای متفاوت وزیر هم انطباقی با مصوبه نداشته و تابعی از فضای عمومی و رسانه ای  بوده است.

آقای عمادی می نویسد : ” اگر چه طرح علنی این‌موضوع و این‌که از این‌پس مدارس نمونه و استعدادهای درخشان در دوره متوسطه اول حذف می شوند وجهه قانونی نداشت و وجهه قانونی نیافت اما اندیشه حذف آزمون های پیشرفت تحصیلی برای پذیرش دانش آموز در این‌مدارس در مجموع فضای آزمون زده دوره ابتدایی را قدری التیام بخشید.” معنای این حرف این است که مسئولان آموزش و پرورش از جمله حکیم زاده و زرافشان و تا حدودی خود وزیر در مورد مصوبه ای که وجهه قانونی ندشته جو سازی و تبلیغات کرده اند.

روابط عمومی وزارتخانه هم صد درصد در خدمت تبلیغ مصوبه ای قرار گرفت که وجهه قانونی نداشت و اصولا طرح آن به گفته آقای عمادی  غیرقانونی بود. آقای عمادی در ادامه می گوید : “اکنون آن مصوبه بدون این‌که متعرض موضوع پذیرش دانش آموز در مدارس تیزهوشان شده باشد ابلاغ گردیده است و لاجرم مدارس استعدادهای درخشان در دوره متوسطه اول باید نسبت به پذیرش دانش آموز در پایه هفتم اقدام‌کنند.”

مصوبه شورایعالی آموزش و پرورش  در مورد حذف مدارس سمپاد دوره اول متوسطه (اگر چنین مصوبهای بلوف نبوده ) ، یا باید به امضای رییس جمهور رسیده و لازم الاجرا شده باشد یا بدون امضای رییس جمهور ارزش قانونی و اجرایی ندارد و باید کنار گذاشته می شد. نمی شود که مصوبه نصفه و نیمه به امضای رییس جمهور رسیده باشد. احتمالا منظور آقای عمادی این است که بعد از ناامیدی وزیر و معاونانش از تصویب طرح حذف مدارس سمپاد دوره اول متوسطه ، مدیران  آموزش و پرورش پلان دو را در دستور کار قرار دادند یعنی  بدون این‌که متعرض موضوع پذیرش دانش آموز در مدارس تیزهوشان شده شوندو معطل امضای رییس جمهور بنشینند ، تغییراتی در نحوه پذیرش دانش آموز در پایه هفتم دادند. این تغییرات به گونه ای بود که  انتقام عدم امضای رییس جمهور و مخالفت شورایعالی انقلاب فرهنگی را از دانش آموزان بیچاره که اصولا از این اتفاقات بی خبرند گرفت. به عبارتی دانش آموزان داوطلب مدارس سمپاد تاوان اختلاف بین مدیران کشور و نهادها را  می دهند.

حالا پرسش این است که این آزمونها چگونه برگزار می شود ؟ 

آقای عمادی می گوید : ” به جای برگزاری آزمون های پیشرفت تحصیلی به سیاق گذشته که در آن تنها آموخته های متون آموزشی را ملاک تیزهوشی دانش آموزان به شمار می آورد و آنها را برای اثبات تیزهوش بودن به چرخه معیوبی از آموزش و آزمون استرس زا دچار می کرد برای انتخاب واجدان شرایط تحصیل در پایه هفتم مدارس تیزهوشان نسبت به سنجش هوش آنان اقدام‌کند. اگر چه آزمون های سنجش هوش معمولا به صورت فردی به انجام می رسند اما سنجش های گروهی نیز می تواند مبین میزان‌هوش مندی داوطلبان باشد و نظر به این که آزمون این حجم از شرکت کنندگان به صورت فردی نیاز به تجهیز گروههای سنجش گر در مقیاس ملی دارد و این اقدام اکنون عملا غیر ممکن است، بر مبنای نظرات‌کارشناسی و پس از مشورت های بسیار با اساتید و صاحب نظران علوم‌تربیتی این سنجش به صورت مکتوب و گروهی خواهد بود.”

صدای معلم

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب