کد خبر : 28473
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۶:۱۹
964 بازدید بازدید

محمدرضا نیک نژاد؛

آزار جنسی دانش آموزان و دو نکته

آزار جنسی دانش آموزان و دو نکته

  یادداشت اختصاصی معلم ایرانی:   در ساعت های پایانی روز گذشته خبرِ آزار جنسی در مدرسه ای در غرب تهران فضای مجازی را درنوردید. آزار جنسی ۱۶ دانش آموز دوره ی نخست متوسطه در یک مدرسه غیر دولتی با پخش فیلمی همراه بود که خانواده ها را در حال بگو- مگو با رییس دبیرستان

 

یادداشت اختصاصی معلم ایرانی:

 

در ساعت های پایانی روز گذشته خبرِ آزار جنسی در مدرسه ای در غرب تهران فضای مجازی را درنوردید. آزار جنسی ۱۶ دانش آموز دوره ی نخست متوسطه در یک مدرسه غیر دولتی با پخش فیلمی همراه بود که خانواده ها را در حال بگو- مگو با رییس دبیرستان نشان می داد. در این فیلم اشاره می شود که قربانیان احتمالا بیش از ۱۶ دانش آموز هستند.

اما دو نکته در این زمینه:

این خبر در کنار خبرهای گاه و بیگاهِ آزار جنسی کودکان در کشور مهر تاییدی ست بر ناکارآمدی آموزش های جنسی در خانواده و مدرسه به عنوان دو نهاد اثرگذار بر پرورش و آماده سازی کودکان و نوجوانان برای زیست فردی و اجتماعی امروز و فردای آنان. گستردگی نهادهای اجتماعی و از آن میان مدرسه، شمارِ فراوان دانش آموزان و دست اندرکاران آموزشی و … چنین رویدادهای تلخی را نه تنها در ایران بلکه در جهان ناگزیر کرده است و حتی توانمندترین ساختارهای سیاسی- اجتماعی نیز نمی توانند این رویدادها را به صفر برسانند. در این راستاآمارهای جهانی نشان می دهد که از هر چهار دختربچه یکی از آن ها در دوران کودکی مورد آزار قرار می گیرند؛ که البته این آمار برای پسربچه ها یکی از هر شش تاست. متوسط سن کودکان مورد آزار نزدیک ۹ سال است و در ۹۳ درصد موارد، سوء استفاده کنندگان آشنای قربانیانند. این آمار جهانی همچنین نشان می دهد که ۴۷ درصد سوء استفاده کنندگان فامیلِ دور یا حتی نزدیک قربانی ها هستند و…از این رو به نظر می رسد افزون بر پایش های موشکافانه ی مدرسه ها و سخت گیری در گزینش معلمان و نیروهای اجرایی مدرسه به ویژه در سطح رفتاری و روانی و البته آموزش آنان،یکی از کارآمدترین راهکارها در این زمینه آموزشِ کودکان و نوجوانان نخست در خانواده و سپس در مدرسه است. نمی توان پایش های سازمانی را به شخصی ترین لایه های فردی شهروندان گسترش داد و البته نتیجه درخور از آن گرفت، اما می توان کودکان را به گونه ای آموزش داد تا در برابر چنین رخدادهایی از خود محافظت کرده و یا به سرعت و بدون لاپوشانی و شرم به خانواده ها منتقل کنند. کودکان باید در حد نیاز و متناسب با سن شان شکل های گوناگون آزار جنسی را بشناسند و در سطح فردی در برابر آن واکنش نشان داده و به خانواده ها گزارش دهند. در شرایط تابوشدگیِ آموزش هایی جنسی در خانواده و مدرسه حتی نمی توان امیدوار به کاهش چنین رویدادهایی بود! گرچه گسترش فضای مجازی در چند سال گذشته و انتشار نماهنگ هایی آموزشی در زمینه آگاه سازی جامعه و به ویژه پدر و مادرها سطح آگاهی ها اندکی افزایش یافته همچنان جای چنین آموزش هایی در سطح نهادهای اجتماعی و از آن میان مدرسه ها بسیار بسیار خالی است. نهادهای آموزشی در این زمینه می توانند افزون بر آموزش کودکان، خانواده ها را نیز آموزش داده و در همکاری های دو سویه یا چند سویه روش های محافظت از کودکان و نوجوانان- به عنوان بی دفاع ترین لایه های اجتماعی – را در پیش گیرند. این راه یکی از کارآمدترین روش هایی ست که تجربه های جهانی نیز آن تایید کرده و می توانند یاری دهنده باشند.

 

اما برخی بر این باورند که انتشار این خبرها بر گسترش بیشتر چنین رویدادهایی می انجامد. بر خلاف این دیدگاه می توان تاکید کرد جلوگیری از پخش خبرهایی از این دست، آزارهای جنسی را همچنان در پنهانی ترین لایه های جامعه نگه می دارد و همچنان قربانی می گیرد و همچنان این قربانیان را بدون پشتیبانی درخور در جامعه رها می کند. چنین رویدادهایی بیماری اجتماعی به شمار می آیند و می توانند به گونه ای پیشرونده جامعه را آلوده کنند. تا دردی نباشد درمان و دارویی نیز در کار نیست. تا خانواده ها و دست اندرکاران در این موارد بی خبر باشند در اندیشه چاره سازی بر نمی آیند. تجربه های بومی و جهانی نشان می دهند که بهترین راهکار آگاهی رسانی اجتماعی و آموزش پدر و مادرها و دست اندرکاران آموزشی و گسترش همکاری های دو نهاد خانواده و مدرسه در این زمینه است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب